Rzym i Mediolan liderami turystyki we Włoszech na początku 2025 roku

Mabrian i The Data Appeal Company, obie należące do grupy Almawave, przeanalizowały ewolucję włoskiej turystyki na początku 2025 roku. Zwrócono uwagę na łączność, kluczowe rynki, trendy podróżnicze oraz wysokie zadowolenie odwiedzających.

Według analizy Mabrian opartej na Share of Searches Index, popyt na podróże do 20 największych włoskich lotnisk w pierwszej połowie 2025 roku stanowi 89 proc. całkowitego zainteresowania podróżami do tego kraju. Włochy utrzymują pozycję jednego z najchętniej wybieranych kierunków w południowej Europie, przyciągając 27 proc. międzynarodowego ruchu turystycznego (dla porównania: Hiszpania – 33 proc., Grecja – 8 proc.).

Rzym i Mediolan pozostają dominującymi kierunkami podróży, odpowiadając łącznie za 61 proc. wszystkich międzynarodowych wyszukiwań lotów do Włoch na początku 2025 roku. Oprócz tych dwóch głównych metropolii rośnie również zainteresowanie miastami o bogatej ofercie kulturalnej, takimi jak Wenecja, Florencja i Turyn. Wenecja, będąca trzecim najczęściej wyszukiwanym włoskim kierunkiem, odpowiada za 6,7 proc. całkowitego międzynarodowego popytu na podróże do kraju.

Według raportu Mabrian „Where is the World Traveling in 2025?”, Rzym, Madryt (Hiszpania) i Lizbona (Portugalia) to najszybciej rozwijające się miasta turystyczne w pierwszej połowie 2025 roku. Wzrost zainteresowania Rzymem napędzają obchody Roku Jubileuszowego 2025. Z kolei kierunki sezonowe, takie jak Neapol, Sycylia, Sardynia, Bari i Brindisi, odnotowują tymczasowy spadek zainteresowania na początku roku, który ma wzrosnąć wraz ze zbliżaniem się lata.

Włochy z jednym z najwyższych wyników satysfakcji turystów w Europie

Według analizy The Data Appeal Company, wskaźnik satysfakcji turystów we Włoszech wynosi 87/100, co plasuje kraj powyżej Hiszpanii (86) i Francji (85). Wiodące kierunki, takie jak Rzym, Florencja, Turyn i Wenecja, utrzymują stabilny wynik 87-88/100, natomiast Mediolan osiąga 85/100.

„Tak wysokie wyniki pokazują, że problem overtourismu nie wpłynął znacząco na doświadczenia odwiedzających. Podkreśla to skuteczne zarządzanie destynacjami oraz zrównoważone praktyki turystyczne we Włoszech” – skomentował Mirko Lalli, CEO & Founder The Data Appeal Company.

Trendy cenowe na rynku noclegowym i wydarzenia napędzające popyt

Badanie analizuje również trendy cenowe na platformach rezerwacyjnych (OTA) w pierwszej połowie 2025 roku. W styczniu i lutym odnotowano 7 proc. spadek obłożenia w stosunku do ubiegłego roku, natomiast od kwietnia ceny zaczynają rosnąć, osiągając szczyt w czerwcu, kiedy średnie stawki wzrastają o 22 proc. To zjawisko odzwierciedla wysoki popyt na podróże do miast i ośrodków kulturalnych.

„Włochy wciąż cieszą się wysokim zadowoleniem podróżnych i silnym popytem, a kluczowe miasta utrzymują świetne wyniki satysfakcji turystów. Wskaźnik sentymentu pozostaje jednym z najwyższych w Europie, co świadczy o skutecznym zarządzaniu destynacjami mimo rosnącego napływu turystów. Ponadto, ceny noclegów na platformach OTA wskazują na solidne ożywienie sektora turystycznego, szczególnie od kwietnia, napędzane przez wielkie wydarzenia, takie jak Salone del Mobile w Mediolanie i Jubileusz w Rzymie. To wszystko odzwierciedla rosnące zaufanie podróżnych oraz wzrost popularności Włoch poza tradycyjnym szczytem sezonu” – podsumował   Mirko Lalli.

Połączenie wysokiego popytu na podróże, wysokiej satysfakcji odwiedzających i rosnącego zainteresowania noclegami wskazuje na optymistyczne prognozy dla włoskiej turystyki w 2025 roku.