Sejm przyjął „tarczę 6.0”. W głosowaniu bez niespodzianek dla turystyki

Głosowanie nad poprawkami do "tarczy 6.0"
Głosowanie nad poprawkami do “tarczy 6.0” / fot. Facebook

Dyscyplina partyjna zadziałała po raz kolejny – w głosowaniu nad turystycznymi poprawkami do “tarczy 6.0” Sejm przyjął tylko te poprawki, które z poparciem rządu rekomendowała sejmowa komisja. Ustawa została uchwalona w przewidywanym kształcie. Uzupełniono “tarczę 5.0” o touroperatorów i hotele, tarcza 6.0 obejmuje pilotów, przewodników, agentów wyspecjalizowanych w rezerwacjach biletów, firmy autokarowe i uzdrowiska.

Bez możliwości dalszej dyskusji nad poprawkami uwzględniającymi więcej firm turystycznych w “tarczy 6.0″ Sejm przeszedł do głosowania. Choć poseł Piotr Borys chciał wnioskować o powołanie połączonej komisji w celu ustalenia sposobu ratowania turystyki, marszałek Elżbieta Witek zarządziła, że głosowanie nad ustawą odbędzie się bez zwłoki.

„Chciałem zgłosić wniosek formalny o to, aby zwołać trzy połączone komisje. Branża turystyczna, gastronomiczna została pominięta przez państwa przy udzielaniu pomocy finansowej. Właściciele pensjonatów, hoteli, kwater prywatnych, w większości rodzinne firmy nie mają możliwości skorzystania z pomocy. To jest dzisiaj tragedia tysięcy polskich rodzin. Apeluję o to, aby zwołać trzy połączone komisje w celu przyznania pomocy finansowej branży, która dzisiaj umiera i prosi o pomoc. ” – mówił Piotr Borys.

Piloci, przewoźnicy i transport autokarowy w “tarczy 6.0”

Zgodnie z przewidywaniami, posłowie zagłosowali zgodnie z rekomendacjami komisji sejmowej, a te opierały się na rekomendacjach strony rządowej. Przyjęto więc tylko te poprawki Senatu, które już wcześniej zaaprobowano. Wśród nich dla branży turystycznej ważne były zmiany dodające pilotów i przewodników oraz przewoźników autokarowych do firm uprawnionych do świadczeń w ramach “tarczy 6.0”.

Najnowsza wersja tarczy daje możliwość otrzymania (za listopad) zwolnienia z ZUS, świadczenia postojowego na miesiąc, jednorazowej mikropożyczki o wysokości 5 tys. zł i dofinansowania do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w kwocie 2 tys. zł. Warunkiem jest 40 proc. spadku przychodów w porównaniu z 2019 rokiem.

Agenci, organizatorzy, hotele bez pomocy w listopadzie

Odrzucono ostatecznie poprawki Senatu, które zakładały, że ze świadczeń tych będą mogli skorzystać agenci turystyczni, organizatorzy, pośrednicy, hotelarze i właściciele innego typu obiektów noclegowych (55.20.Z). Odrzucono również poprawkę, która umożliwiała ubieganie się o pomoc przez firmy zarejestrowane po 30 listopada 2019 roku.

Jak wynika z ustawy, rząd może rozszerzyć katalog PKD firm uprawnionych do pomocy w drodze rozporządzenia.

“Tarcza 5.0” uzupełniona o hotele i organizatorów

Jeszcze na etapie prac sejmowych, zanim projekt trafił do Senatu, posłowie uzgodnili, że w tej nowelizacji uzupełnią “tarczę 5.0”, uchwaloną w połowie września z myślą o niektórych poszkodowanych przedsiębiorcach. Wprowadzono więc zwolnienia z ZUS za lipiec-wrzesień dla organizatorów turystyki i możliwość ubiegania się o dodatkowe postojowe dla organizatorów turystyki i hotelarzy. Warunkiem jest spadek przychodów o 75 proc.

Ustawa została przyjęta przez Sejm, trafi teraz do podpisu do Prezydenta, a następnie powinna zostać opublikowana w dzienniku ustaw. W dniu następnym po publikacji ma wejść w życie.

Czytaj także: ZUS o składkach za listopad: czekasz na „tarczę 6.0”, złóż wniosek o odroczenie terminu

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center