Sejm: „tarcza” 6.0 dla pilotów, przewodników i autokarów turystycznych
Komisja sejmowa zajęła się dziś poprawkami Senatu do projektu tzw. tarczy antykryzysowej 6.0. Odrzucono poprawki dodające do niej firmy turystyczne – wyjątek zrobiono dla firm autokarowych, pilotów i przewodników.
Komisja sejmowa przyjęła poprawkę nr 37, dodającą PKD 49.39.Z do „tarczy” 6.0 oraz poprawkę nr 59 dla PKD 79.90.A do „tarczy” 6.0. Nie wyraziła jednak zgody na rozszerzenie zakresu przewidzianej nowymi rozwiązaniami pomocy o pozostałe zaproponowane przez Senat kody PKD. Były to m.in. hotele, inne obiekty noclegowe, agenci turystyczni, pośrednicy turystyczni i agenci turystyczni.
„Mówimy i pracownikach turystyki. Ten sektor został zamknięty, zamrożony. Kurorty przestały funkcjonować. Apeluję, aby postojowe trafiło do całego sektora. Aby ta branża mogła przetrwać do wiosny, potrzebna jest pomoc” – apelował poseł KO Piotr Borys, gdy usłyszał, że poprawka odnosząca się do agentów turystycznych ma negatywną opinię rządu. Mimo to posłowie odrzucili tę i inne zmiany, których przyjęcie nie zostało uzgodnione ze stroną rządową.
„Była już tarcza turystyczna, był bon turystyczny, jest PFR. Rząd nie zapomniał o tej branży, będą jeszcze działania pomocowe” – skomentował Marek Niedużak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
„Tarcza branżowa” 5.0 będzie uzupełniona
Tak jak pisaliśmy, już na wcześniejszym etapie prac sejmowych do „tarczy” 5.0 dodano trzymiesięczne postojowe i zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień dla organizatorów turystyki oraz trzymiesięczne postojowe dla hotelarzy (zwolnieni z ZUS zostali we wrześniu). Te zapisy nie były zagrożone, ponieważ nie ingerował w nie Senat, a Sejmie zgłoszone zostały przez PiS i wsparte przez stronę rządową.
Rzecznik MŚP w sprawie umów zlecenie
Podczas posiedzenia komisji rozmawiano też o innych aspektach rozwiązań pomocowych przewidzianych w „tarczy. Według analizy rzecznika MŚP zapis w ustawie nie obejmuje dopłaty do wynagrodzeń dla umów zlecenie. Odmiennego zdania był, jeszcze na etapie prac w Senacie, Marek Niedużak.
„Będziemy występowali do ministerstwa o potwierdzenie tej interpretacji. Mamy nadzieję, że ona się potwierdzi” – zapowiedział Adam Abramowicz.
„Apelujemy też o to, skoro mamy ograniczoną pulę środków, żeby zaostrzyć kryterium przyznania pomocy na podstawie spadku obrotów do 60 proc. Dzięki temu można by dołączyć kolejne PKD do „tarczy” i pomóc tym, którzy są w najgorszej sytuacji, czyli wszystkim branżom zamkniętym. Nie dzielmy Polaków, którzy są w takiej samej sytuacji, na tych, którzy mogą otrzymać pomoc i na tych, którzy nie mogą” – apelował Abramowicz, ubolewając, że ta koncepcja nie zyskała uznania senatorów.
Głos-widmo w sprawie kolejnej tarczy
W trakcie głosowania na sali obrad rozległ głos osoby, która brała zdalny udział w obradach, nie przedstawiła się i powiedziała, że jeszcze dziś o 21 Sejm będzie pracował nad kolejną wersją tarczy. Poseł Piotr Borys złożył wniosek formalny, aby ten ktoś – prawdopodobnie osoba z jednego z ministerstw – wyjaśniła, co zawiera nowa wersja ustawy i jak ma się do projektu, nad którym pracowała dziś komisja.
„Panie pośle, w jakim trybie ma być odpytywana niezidentyfikowana osoba, która zabrała głos na sali?” – dopytywał Marek Niedużak.
„Proszę Pana Niedużaka, przedstawiciela rządu, aby ustosunkował się do informacji, że dziś o 21 pojawi się kolejna wersja tarczy i wyjaśnił, co się w niej znajdzie. To jest ważne dla prac komisji i dla głosowania” – odparł Piotr Borys.
„To, co słyszeliśmy dowodzi tylko tego, że rząd nie kończy prac nad tarczą i że chce dalej pomagać przedsiębiorcom. O nowej ustawie dowie się Pan w odpowiednim czasie” – zakończyła tę wymianę zdań przewodnicząca komisji Urszula Rusecka. Wniosek posła Borysa nie został przyjęty.
Zaproponowane przez sejmową komisję poprawki muszą jeszcze zostać przegłosowane podczas posiedzenia na sali plenarnej. Ten punkt programu został wpisany do harmonogramu 9 grudnia.
Uchwalona przez Sejm ustawa trafi do podpisu do Prezydenta, wejdzie w życiu po publikacji w Dzienniku Ustaw.
Senat przyjął szerszą pomoc dla branży turystycznej, strona rządowa przeciwna
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
Już cztery polskie regiony zostały wyróżnione przez Przewodnik Michelin
Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie Przewodnik…
0 Komentarzy5 Minuty
20 grudnia 2024
Weekend w Krakowie z Tomaszem Karolakiem od Fly.pl. Oprowadzanie po Krakowie dziennym i nocnym z noclegiem w hotelu pięciogwiazdkowym będzie do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Boom na Polskę. Jak przyciągnąć turystów z Bliskiego Wschodu
W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie turystów arabskich szeroko…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2024
Warszawa w oczach zagranicznych dziennikarzy
Wizyty prasowe dla mediów zagranicznych stanowią doskonałą okazję do pokazania atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty
[…] Sejm: “tarcza” 6.0 dla pilotów, przewodników i autokarów turystycznych […]