Sezon letni na Litwie zapowiada się ciekawie

AG

Pierwsza, sezon letni rozpoczęła Kłajpeda – już w maju podczas Dnia Muzyki Ulicy. Przez ciepłe miesiące roku Kłajpeda staje się miejscem licznych koncertów i festiwali, z których wiele odbywa się pod gołym niebem. Najważniejszym wydarzeniem lata w Kłajpedzie jest odbywający się po raz 55 Festiwal Morza (25-27 lipca).

Odbywający się od 80 lat festiwal przyciąga co roku ponad pół miliona gości i składa się z ponad 100 różnorakich wystaw, pokazów, pochodów, koncertów, targów, ulicznych imprez i wielu innych. Tradycyjnie też festiwalowi towarzyszą regaty „Baltic Sail” i „Sprint Cup”.

W maju Tydzień Bursztynu wyznaczył również początek sezonu w Połądze – letniej stolicy Litwy i miejscu, gdzie na turystów oczekuje szczególnie dużo miejsc rozrywkowych i atrakcji. M.in. od czerwca kuracjuszom i wczasowiczom w Połądze towarzyszy „Lato z instrumentami dętymi”, podczas którego w każdy czwartek miejscowa orkiestra dęta daje koncerty dla gości kurortu w Parku Biruty. Koncerty rozpoczynają się o 18.30. Orkiestra symfoniczna koncertuje w Połądze na tarasie pałacu Tyszkiewiczów. Jest to kolejne wydarzenie muzyczne lata w kurorcie i uzdrowisku Połąga odbywające się na zewnątrz.

Drugi z ważnych bałtyckich kurortów Litwy – położona na Mierzei Kurońskiej Nerynga – też rozpoczęła wakacje Festiwalem Otwarcia Sezonu Letniego (6-8 czerwca). Festiwal był pierwszym z serii festynów i festiwali, które czekają na wczasowiczów na Mierzei Kurońskiej przez całe lato, w tym ważny Międzynarodowy Festiwal Tomasza Manna łączący różne gatunki sztuki (literaturę, muzykę, sztuki plastyczne, film) odbywający się w Nidzie dniach 12-19 lipca.

W ten sam weekend (6-8 czerwca) rozpoczęcie sezonu letniego ogłosiły Troki organizując Festiwal Miejski „Lato w Trokach”, w ramach którego odbywał się również Festiwal Średniowieczny na Zamku w Trokach. W dniach 5-8 czerwca na jeziorze Galwe regaty „Galves Cup 2014″, tradycyjnie otwarły w okolicy Trok sezon żeglarski. Troki uznawane są za stolicę litewskiego wioślarstwa. Okoliczne jeziora znakomicie nadają się do uprawiania sportów wodnych, zaś zalesione malownicze tereny do wycieczek pieszych i rowerowych.

Druskienniki, znane i lubiane u nas litewskie uzdrowisko, obchodziło swoje dni na przełomie maja i czerwca. Dni Uzdrowiska wypełnione były koncertami, spektaklami, pokazami i zabawami. Na podobnie urozmaicony program mogą liczyć odwiedzający miasto przez całe lato.

Kolejne uzdrowisko – Birsztany – w dniach 6-8 czerwca obchodziło „Święto Uzdrowiska Birsztany”, które podobnie jak w innych miejscowościach zapoczątkowało sezon wakacyjny.

Sezon rozpoczęła już historyczna kolejka wąskotorowa „Siaurukas”, która w tym roku obchodzi 115-lecie istnienia. Kolejka łącząca Poniewież z Onyksztami i Rubikami zaczęła kursować w 1899 r. a obecnie stanowi jedną z bardziej malowniczych atrakcji Auksztoty.

Duże miasta litewskie, tj. Wilno i Kowno także przygotowane są do sezonu wakacyjnego. W Wilnie, które jako jedyne miasto we Wschodniej Europie posiada wypożyczalnie rowerów miejskich Cyclocity, wypożyczalnie działają już od kwietnia, co znacznie ułatwia turystom przemieszczanie się po centrum. Ciepłe miesiące roku to okres, gdy na ulicach i placach głownie Starego Miasta odbywa się szereg imprez – muzycznych, folklorystycznych i sportowych. Ważnym wydarzeniem jest odbywające się co cztery lata Święto Pieśni „Tu jest mój dom” (2-6 lipca). Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Litwy, w którym biorą udział grupy folklorystyczne, zespoły grających na instrumentach dętych, na cytrze, rzemieślnicy i inni. Ostatni dzień Święta przynosi parady i procesje, często w strojach historycznych, spod katedry do parku Vingis, gdzie wieczorem rozbrzmiewają tradycyjne pieśni w wykonaniu wielotysięcznych chórów, którym towarzyszą orkiestry i dołączający do śpiewu słuchacze. 20 czerwca w Wilnie ma miejsce Noc Kultury, która pozwala na obcowanie z różnymi gatunkami sztuki w jednym mieście i w jednym czasie.

Druga litewska metropolia – Kowno, także przygotowana jest do sezonu letniego. W miesiącach maj-wrzesień odbywa się codziennie o godz. 19.00 na rynku Starego Miasta widowiskowy pokaz historyczny, w ramach którego ma miejsce ceremonia oddania salutu z kopii XIX-wiecznego działa. W ceremonii uczestniczą członkowie regimentu strzelców Wielkiego Księstwa Litewskiego ubrani w mundury z XVIII wieku. Bezsprzecznie najważniejszym wydarzeniem kulturalnym tego lata w Kownie jest Święto Pieśni Litewskiej (28 czerwca). W tym roku odbędzie się uroczysty jubileusz upamiętniający pierwsze święto pieśni, które odbyło się 90 lat temu. Dzień Pieśni odbędzie się w tym roku w Kownie, w mieście gdzie w 1924 roku zorganizowano po raz pierwszy święto. Obchody będą miały miejsce w Dolinie Pieśni na Placu Petera Vileisio. Podobnie też jak w innych miejscowościach również w Kownie odbywają się imprezy kulturalne i sportowe na wolnym powietrzu.