Sezon turystyczny na Mazowszu nabiera tempa

Węgrów, Rynek-Mariacki. Fot. Patryk Buta

Wraz z powitaniem wiosny zwiększa się oferta turystyczna w województwie mazowieckim. Sprawdzamy, co ciekawego przygotowano dla turystów jeszcze przed sezonem letnim 2024.

Długi weekend majowy to tradycyjnie czas, kiedy turyści licznie wyruszają w teren, to też czas, kiedy wiele atrakcji Mazowsza otwiera swoje podwoje. Ponieważ pogoda tej wiosny dopisywała, niektóre obiekty były otwarte już znacznie wcześniej. Przedstawiamy najciekawsze wydarzenia, znane i dopiero odkrywane miejscówki, które na Mazowszu zawsze warto odwiedzić, niezależnie od pory roku.

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

Za nami już powitanie wiosny w Muzeum Wsi Radomskiej – po raz pierwszy zorganizowano je w formie trzydniowych obchodów w połowie marca. W programie znalazły się zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych: etnologiczne opowieści o dawnych tradycjach i obrzędach związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny, występy kapeli ludowej, wybór „najpiękniejszej” Marzanny, korowód przy muzyce i topienie Marzann, przyzywanie boćków „bocianimi łapami” z ciasta, a także wprowadzenie wiosny wraz z „gaikami maikami” do wsi przy akompaniamencie kapeli.

Kolej Wąskotorowa Piaseczno-Runowo

Także w marcu zainaugurowała sezon turystyczny Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa powitaniem wiosny z Marzanną. Pierwszy skład do Runowa, gdzie odbyło się topienie Marzanny oraz piknik z ogniskiem, wyruszył 21 marca o 10.00. Turyści indywidualni mogą wybierać się na podobne wycieczki regularnie od niedzieli 24 marca.

Sochaczewska kolejka. Fot. Małgorzata Kazur

Stacja Muzeum, Sochaczew

Tuż przed majówką po raz pierwszy w nowym sezonie wyruszył w trasę pociąg retro z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Skład prowadzony przez lokomotywę spalinową Lxd2-342 przejechał 18 km. Podczas takiej podróży z okien zabytkowych wagoników można podziwiać m.in. wieże kościoła obronnego w Brochowie – miejsce chrztu Fryderyka Chopina. Pociąg kończy swój bieg na stacji Wilcze Tułowskie, niewielkiej miejscowości na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego.

Julinek Park w Lesznie k. Błonia / Farma Iluzji w Mościskach

Tuż przed majówką ruszył także nowy sezon w Julinek Park. To jeden z największych w Polsce parków atrakcji dla rodzin, z ukrytym w koronach drzew parkiem linowym, ogromnym parkiem wodnym, wesołym miasteczkiem, polem do minigolfa, występami cyrkowymi na stałych arenach i wieloma innymi atrakcjami. A przy okazji – można już także odwiedzać Farmę Iluzji w Mościskach, gdzie gwarantowane są: moc magii, mnóstwo przygód i niezapomnianych wrażeń!

Farma Iluzji. Fot. materiał partnera

Kosmiczne Ranczo w Rososzy

Na młodych i starszych gości czeka już także Kosmiczne Ranczo, czyli nowy park rozrywki na Mazowszu. Łączy rekreację z rozrywką i przyjazną edukacją, przypomina amerykańską farmę i położone jest w pięknej okolicy – wśród lasów, stawów, łąk i sadów jabłoniowych ziemi grójeckiej.

Zamkowe wydarzenia

W długi weekend majowy swoje podwoje dla zwiedzających otworzył także zamek w Czersku – w iście historycznym stylu, jak przystało na obiekt tej rangi. W tym roku rozpoczęcie sezonu na zamku koncentrowało się wokół bitwy pod Ostrówkiem – czyli jednego z ważniejszych momentów w historii polskich zmagań o niepodległość. Aby przybliżyć gościom ten istotny, ale nadal mało znany epizod z przeszłości naszego kraju na zamku zorganizowano inscenizację bitwy, liczne pokazy i wykłady.

Również inny mazowiecki zamek rozpoczął sezon turystyczny sięgając do historii. Turniej Rycerski na Zamku Biskupów Krakowskich w Iłży, bo o tym wydarzeniu mowa, to impreza cykliczna odbywająca się w każdy długi weekend majowy od 1997 r. W tym roku odbywały się m.in. prezentacje broni i dawnych strojów. Można było podziwiać pokazy rycerskie, zwiedzić kramy rzemieślnicze w wiosce rycerskiej, posłuchać muzyki dawnej, wziąć udział w wielu konkursach, a przede wszystkim zobaczyć największą atrakcję tej podróży w czasie: inscenizację bitwy o zamek.

Mazowieckie skanseny

Atrakcje na sezon 2024 przygotowały także mazowieckie skanseny. W Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, już 1 maja odbyło się plenerowe wydarzenie „Koń w tradycji polskiej”. Jego przesłaniem była popularyzacja wiedzy na temat roli konia w życiu codziennym Polaków w minionych wiekach oraz jego miejsca w polskiej historii i kulturze. W zagrodach muzealnych prezentowano warsztaty rzemieślników, których praca związana była z koniem użytkowym. Na terenie zagród zorganizowano również: wystawy pojazdów zaprzęgowych oraz warsztaty plastyczne dla dzieci.

Natomiast w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w majówkę zorganizowano „Leśne gotowanie na polanie”. Wydarzenie to poświęcone było regionalnym tradycjom kulinarnym. W trakcie Leśnego gotowania na polanie odbył się konkurs na najsmaczniejszą potrawę mazowiecką, w której brały udział m.in. koła gospodyń wiejskich. Przed amfiteatrem odbył się kiermasz produktów regionalnych i rękodzielników, a w zagrodach – pokazy związane z obrzędowością wiejską.

Więcej informacji o wiosennych i letnich wydarzeniach na Mazowszu na stronie: mazowsze.travel

Materiał partnera