Skania hitem wśród polskich turystów

archiwum malmotown.com

W 2014 roku, obok nieustannie rosnącego zainteresowania regionem Sztokholmu (+29,5 proc.) Polacy chętnie odwiedzali Skanię, co przełożyło się na 14,4 proc. wzrost liczby noclegów w porównaniu z rokiem 2013.

Pomimo tego, że ponad jedna trzecia wszystkich turystów odwiedzających Szwecję w 2014 zatrzymała się w regionie Sztokholmu, jednak to Skania zanotowała największa dynamikę wzrostu, gdyż ilość sprzedanych noclegów w tym regionie zwiększyła się w roku 2014 o 13,3 proc. w porównaniu z rokiem 2013, na drugim miejscu ulokował się region Sztokholmu z 10,6 proc. i Kalmar +8,6 proc..
Od 2008 roku liczba noclegów spędzonych przez turystów z Polski w Szwecji wzrosła o 30 proc..

Do Skanii możemy dotrzeć codziennie bezpośrednim połączeniem lotniczym z
Warszawy, Gdańska, Katowic, Poznania do Malmö (Wizzair) i Kopenhagi (LOT, SAS, Wizzair) oraz promowymi
• Gdansk – Karlskrona Stena Line
• Swinoujscie – Trelleborgt TT-Line
• Swinoujscie – Ystad Polferries
• Swinoujscie – Ystad Unity Line

Agnieszka Blandzi, dyrektor warszawskiego biura VisitSweden podkreśliła: “Badania rynkowe VistSweden wykazały, że Polaków najbardziej interesują wycieczki objazdowe do Skanii/Szwecji.
Polscy turyści są otwarci na nowe doświadczenia, takie jak odwiedzanie nowych atrakcji turystycznych, miejsc związanych z architekturą i wzornictwem, interesują nas muzea, a także miejsca znane z literatury (np. szwedzkie kryminały). Chcą się uczyć i dowiadywać czegoś nowego, cieszyć się życiem, wspólnie ze znajomymi i rodziną odkrywać lokalną kuchnię i nowe smaki, spędzać czas w lokalnej atmosferze, kupować tradycyjne wyroby rękodzieła, smakować typowych potraw.
Ponad 60 proc. respondentów organizuje swój wyjazd indywidualnie, bez pośrednictwa biura podróży. Najczęściej kupowaną usługą w biurze podróży jest zakwaterowanie w domach wakacyjnych oraz bilety promowe.”

Hitem Skanii jest jednak niewątpliwie Malmö, trzecie co do wielkości miasto Szwecji. W minionym okresie zanotowało procentowo większy wzrost odwiedzin niż Sztokholm i Goeteborg. Według właśnie opublikowanych danych SCB za pierwsze półrocze i lato tego roku, liczba turystów zagranicznych wzrosła o 18,2 proc. czyli o ponad 200 000, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku 2015 r. Swój duży udział mieli w tym turyści z Polski doceniając tętniące życiem Malmö, miasto zakupów i rozrywki, nowoczesnej architektury i urokliwych staromiejskich uliczek. Leżące zaledwie 20 minut od Kopenhagi Malmö, odwiedziło do końca sierpnia 2016 roku aż o 14,7 proc. więcej Polaków, niż w zeszłym roku. Dla porównania z Niemiec przyjechało o 9,6 proc. turystów więcej, ze Stanów Zjednoczonych 11,1 proc., z Holandii 12,9 proc. Tradycyjnie Malmö przyciągnęło rzesze odwiedzających z Chin (+93 proc.) i Wielkiej Brytanii (+38,1 proc.).

Ann Nystrom, kierująca Ośrodkiem Turystyki w Malmö, skomentowała: “Istnieje wiele przyczyn powodujących pozytywny rozwój miasta jako międzynarodowej destynacji. Mamy hotele i centra konferencyjne, które inwestują w rozwój miasta, a także dobrą współpracę z rządowymi ośrodkami promocji VisitSweden i Skåne Turism. Jednocześnie rodzimy przemysł turystyczny czynnie włącza się w promocję za pośrednictwem naszej firmy Destination Collaboration Malmö AB. Mamy w końcu dwa lotniska, które aktywnie działają, by przyciągnąć coraz więcej nowych, międzynarodowych bezpośrednich połączeń. Jest nas wielu, którzy pomagają sobie nawzajem, co szybko przekłada się na widoczne, pozytywne efekty w branży hotelarskiej, restauracjach, muzeach, czy transporcie”.

Wzrostowy trend turystyki w Malmö utrzymuje się niezmiennie od kilku lat. W 2015 miasto odwiedziło o 15 proc. więcej gości z kraju i zagranicy, w porównaniu do 2014 roku. Od stycznia do sierpnia 2016 roku stolica Skanii przyciągnęła już o 17,2 proc. gości więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku.
Malmö jest siódmym miastem w Europie i jednocześnie pierwszym w Szwecji pod względem najbardziej zadowolonych ze swojego życia mieszkańców, wedle ostatnich badań Eurobarmetru „Postrzeganie jakości życia w miastach europejskich”.
Malmö stało się od niedawna mekką dla wielbicieli nowoczesnej i zrównoważonej architektury. W sąsiedztwie hali targowych Malmö Mässan powstała awangardowa dzielnica mieszkaniowa Bo01, przygotowana na Europejskie Targi Mieszkaniowe w 2001 roku. Västra Hamnen („Zachodnia Przystań“) stanowi połączenie nowoczesnej architektury i ekologicznych rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju, dlatego jest często określana jako pierwsza w Europie dzielnica o zerowej emisji CO2. W tej byłej stoczni zainstalowano inteligentne systemy ogrzewania i chłodzenia, które wykorzystują wyłącznie energię odnawialną.
W 2010 roku dzielnicy przyznano nagrodę ONZ World Habitat Award za 10 tys. zielonych dachów, które zapobiegają powodziom poprzez pochłanianie deszczówki.
Najbardziej popularnym obiektem w Malmö jest jednak wieżowiec Turning Torso, czyli „Skręcony Tors”, zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę. Oddany do użytku w 2005 roku budynek liczy 54 piętra, mierzy 190 metrów wysokości, a skręt od podstawy do szczytu wynosi 90 stopni.
Sercem tego ekscytującego miasta w dalszym ciągu pozostaje staromiejski Stortorget i urokliwy Lilla torg.