Ski Amade: 140 mln euro na nowe wyciągi, a ponadto nowości w aplikacji i promocyjne tygodnie

Spotkanie z Dr. Christophem Eisingerem z Ski Amade
Spotkanie z Dr. Christophem Eisingerem z Ski Amade / fot. MM

Narciarskie ośrodki austriackie wracają do gry i szykują się do sezonu. Region Ski Amade po dwóch latach przerwy spotkał się z dziennikarzami i zaprezentował nowości na zimę 2021/22. Stawia na rozwój infrastruktury, tygodnie promocyjne, a także na rozwój nowych technologii: rozszerzoną rzeczywistość na stoku i planowanie tras w smartfonie.

Ski Amade to jeden z ulubionych regionów narciarskich Polaków. Jest położony najbliżej, w zasięgu dojazdu samochodem w jeden dzień i oferuje ogromny wybór tras narciarskich w ramach jednego ski passu. Jeden karnet daje dostęp do 270 wyciągów i 750 km tras w
pięciu subregionach.

Stoki są bezpieczne, ale dostępne tylko z certyfikatem covidowym

„Jazda na nartach jest bezpieczna przy spełnieniu warunków sanitarnych i są na to dowody w postaci badań. Austriacka rządowa agencja zdrowia Ages stwierdziła w zeszłym roku brak zakażeń na trasach narciarskich. Wszystkie ośrodki austriackie miały obowiązek przedstawienia koncepcji sanitarnego protokołu. Wprowadzono m.in. obowiązek noszenia maseczki medycznej i zachowanie dystansu w kolejkach do wyciągów. Okazało się, że ta procedura zadziałała. Na terenach narciarskich, które działały w ten sposób, nie doszło do ani jednego zakażenia koronawirusem. Niestety, cała infrastruktura była przez większość sezonu zimowego zamknięta, co kosztowało mnóstwo pieniędzy” – mówił Dr. Christoph Eisinger, dyrektor zarządzający Ski Amade.

W sezonie 21/22 na stokach austriackich również obowiązywały będą maseczki medyczne, a także certyfikat szczepienia, testu albo ozdrowienia. Tylko pod warunkiem posiadania ważnego certyfikatu będzie można korzystać z hoteli i gastronomii, a także zakupić karnet narciarski.

Nowe gondole i krzesełka

Region Ski Amade planuje wydać 66 mln euro na inwestycje w pięć nowych kolejek, które powstaną w ciągu najbliższych dwóch sezonów zimowych. Łącznie ze środkami, które zainwestowano jeszcze przed pandemią, budżet na tę inwestycję wynosi 140 mln euro.

Najwięcej będzie się działo w ośrodku Salzburger Sportwelt, a także w Snow Space Salzburg, gdzie budowana jest kolejka gondolowa Flying Mozart. Natomiast Filzmoos zostanie wzbogacone o sześcioosobową kolejkę krzesełkową Mooslehen.

Z kolei w Kleinarl-Wagrain na wysokości 1800 m n.p.m. powstanie kolejka Panorama Link, dająca nowy dostęp do trasy „12 peaks trophy” z Alpendorf do Zauchensee. Aby ją przejechać, trzeba pokonać 91,4 km i przewyższenie 10 tys. metrów.

Rozszerzona rzeczywistość i „śledzenie” znajomych

Ski Amade stawia też na rozwój aplikacji mobilnej. Działa ona od dwóch lat, ale w czasie pandemii została wzbogacona o nowe funkcje: planowanie tras w telefonie, kamery internetowe, bieżące informacje o otwartych trasach i wyciągach. Dostępna jest także wirtualna panorama, czyli funkcja rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki niej można zobaczyć, jak konkretna trasa wygląda podczas pięknej pogody. Jest też opcja „friend tracker” stworzona z myślą o rodzinie albo grupie. Jeśli wszyscy zainstalują aplikację i zgodzą się na śledzenie lokalizacji, będą mogli zobaczyć, gdzie znajdują się pozostałe osoby z grupy.

Oprócz aplikacji Ski Amade wprowadziło również kartę lojalnościową MySki Amade Friends Club. Aby ją pozyskać wystarczy zarejestrować się online. Posiadacze karty mają dostęp do ekskluzywnych ofert urlopowych, kuponu rabatowego w Intersport, oferty karnetów narciarskich. Karta służy też jako skipass – można ją doładować w aplikacji mobilnej. Karnety w aplikacji można zresztą kupić nie tylko posiadając kartę, trzeba jednak już przy zakupie mieć certyfikat covidowy.

Narty, wino, jedzenie i promocje tygodniowe

Aplikacja pokazuje też obiekty znajdujące się na narciarskiej trasie kulinarnej Ski Amade. We wszystkich pięciu podregionach stworzono specjalne narciarskie szlaki, po konsultacji z lokalnymi smakoszami, którzy ocenili czy dania w restauracjach na pewno są zrobione z regionalnych produktów i w zgodzie z lokalną tradycją. Co więcej, w dniach 12-19 marca 2022 w regionie organizowany jest tydzień z nartami i winem. W festiwalu weźmie udział 28 certyfikowanych schronisk i 30 hoteli. Będzie to ponad 25 stoisk na najwyżej położnym w Europie jarmarku regionalnym (najwyżej położone stoisko stanie na 2700 m n.p.m.).

Ski Amade wprowadza też nową ofertę dla rodzin: wypożyczalnię strojów narciarskich, we współpracy z marką Intersport. Rzadko którego rodzica stać na nowy kombinezon dla rosnącego dziecka, więc przewidziano możliwość, aby wypożyczyć nie tylko sprzęt, ale również strój narciarski dla najmłodszych narciarzy. Ponadto, między 8 a 22 stycznia 2022 r. odbędzie się promocja Mini‘s Week. W cenie 130 euro za dziecko (do sześciu lat, czyli roczniki od 2016 r.) można otrzymać siedem noclegów w pokoju rodziców, kurs jazdy na nartach dla dzieci, wypożyczalnię sprzętu narciarskiego dla dzieci oraz karnet dla dzieci. W zależności od regionu i szkółki narciarskiej kursy odbywać się będą pięć dni po pół dnia lub przez pełne trzy dni. A od połowy marca do końca sezonu, jeżeli rodzice kupią sześciodniowy pobyt w regionie, dziecko otrzyma karnet za darmo.

Do 24 grudnia i od 2 kwietnia w Ski Amade odbędzie się też Best Ager Week. Jest to oferta dla seniorów 60 plus. Otrzymają oni karnet gratis, jeśli zarezerwują co najmniej siedem noclegów w cenie od 625 euro ze śniadaniem.

Austriacy są pewni, że w tym roku nart nikt nie odwoła. Ale wyciągi dostępne tylko z certyfikatem