Sławomir Nitras: wysokość budżetu dla turystyki to żart. Zwiększymy nakłady i skończymy karuzelę kadrową
„Nie rozumiem, dlaczego dotychczasowe nakłady na rozwój i promocję turystyki w Polsce były proporcjonalnie o wiele niższe niż te przeznaczane na inne dziedziny życia. Chcę to zmienić – mówił minister Sławomir Nitras na komisji sejmowej. Zapowiedział też stabilizację zamiast rewolucji kadrowej w instytucjach takich jak MSiT i POT, stworzenie strategii rozwoju turystyki do 2036 roku i przyspieszenie prac nad ustawą o najmie krótkoterminowym.
Sytuacja kadrowa w instytucjach odpowiedzialnych za rozwój branży turystycznej, nakłady na rozwój branży, projekty promocyjne, sytuacja na rynku najmu krótkoterminowego, promocja Polski przez sport i przywrócenie regulacji dla przewodników – to niektóre z tematów poruszone 20 lutego podczas Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Jej tematem było Rozpatrzenie informacji Ministra Sportu i Turystyki na temat planów i bieżącego funkcjonowania resortu wraz z prezentacją kierownictwa ministerstwa.
Nie będzie “miotły kadrowej”
W pierwszej części posiedzenia komisji głos zabrał minister Sławomir Nitras, który odnosił się m.in. do sytuacji w turystyce. Jak podkreślił, w ministerstwie brakuje dokumentów strategicznych dotyczących rozwoju turystyki. Zapowiedział podjęcie prac nad przygotowaniem strategii rozwoju dla turystyki do 2036 roku.
Wśród poruszonych przez niego tematów znalazła się sytuacja kadrowa w MSiT oraz w POT. Minister zapewniał, że nie planuje w tym zakresie rewolucji, lecz stabilizację. Ma przyjrzeć się kompetencjom zatrudnionych obecnie osób i nie stosować tzw. „miotły kadrowej”, czyli zwalniania ludzi z tego tylko powodu, że zatrudnieni zostali w innej sytuacji politycznej.
„Pragnę podkreślić, że jak do tej pory nie dokonałem prawie żadnych zmian w kierownictwie resortu i nie zwolniłem dyrektorów. Przyświeca mi chęć dokonania stabilizacji, a nie robienia karuzeli kadrowej. Skrajnym przypadkiem działań przeciw skutecznych w polityce kadrowej było to, co się działo w POT w ciągu ostatnich ośmiu lat. To nie będzie żart, ale w 2016 roku odwołano prezesa POT, po czym co kilka miesięcy powoływano nową osobę, by w końcu wrócić do prezesa, którego odwołano w 2016 roku. Chciałbym zadeklarować, że będziemy tę sytuację stabilizowali i pracowali z ludźmi, którzy działają w tej instytucji dłużej ode mnie, licząc, że będą dla mnie wsparciem. Nie będziemy stosowali tzw. głębokiej miotły. Jedyne zmiany kadrowe, które zaszły do tej pory, dotyczyły osób z ewidentnego nadania politycznego, które jednocześnie nie wykazywały się wymaganymi kompetencjami. Tych ludzi było stosunkowo niewielu” – mówił Sławomir Nitras.
Środki z KPO mają trafić do branży horeca
Jak podkreślał, punktem oceny rozwoju turystki powinno być odniesienie do tego, ile procent PKB turystyka generuje w danym kraju. „Powinniśmy się w tym zakresie porównywać do krajów, takich jak Niemcy czy kraje Beneluksu, gdzie ten wskaźnik dochodzi do poziomu 8 proc. U nas w najbardziej przyjaznych badaniach – zaledwie do 5 proc.” – mówił. Minister Nitras zapowiedział, że chciałby jesienią zorganizować ogólnopolski kongres turystyczny, który poświęcony zostanie rozwojowi turystyki w Polsce.
Padły też deklaracje dotyczące środków z KPO, które dla turystyki nadal nie zostały odblokowane. Jak podkreślił minister, niezrozumiałe jest to, że dysponentem tych środków jest PARP, nie zaś POT.
„Chciałbym, żeby branża turystyczna to usłyszała – dla gestorów bazy noclegowej, firm z branży horeca, wsparcie KPO powinno być dostępne od dawna. Pierwszym moim zdaniem po objęciu stanowiska było dążenie do uruchomienia pierwszego komponentu KPO w wysokości 300 mln euro na wsparcie dla najmniejszych podmiotów. Nie wiem, dlaczego znajdują się one w PARP, a nie w POT. Zbyt trudno byłoby już to zmieniać na tym etapie, gdyż opóźniłoby to realizację programu i dotarcie środków do firm. PARP zapewnia nas, że na przełomie marca i kwietnia zostaną uruchomione konkursy i podane zostaną informacje dla beneficjentów” – wyjaśnił Sławomir Nitras.
Ruszy ustawa o najmie krótkoterminowym
Według nowego Ministra Sportu i Turystyki, należy pilnie uporządkować kwestię najmu krótkoterminowego. Zapowiedział, że jeszcze w pierwszej połowie tego roku złożony zostanie projekt ustawy, który dostosuje polskie prawo do tworzonych w tym zakresie regulacji europejskich
„Nie wiem, czemu w Polsce nie podjęto tego tematu wcześniej. Chciałbym dokonać przy okazji nowej kategoryzacji obiektów, również tych funkcjonujących w ramach najmu krótkoterminowego. Nie rozumiem, czemu Polak nie miałby wiedzieć, czego się spodziewać w obiekcie najmu krótkoterminowego. Chciałbym określić katalog praw tych, którzy najmują krótkoterminowo i aby w takich obiektach obowiązywały regulaminy podobne jak w hotelach” – dodał.
Dlaczego zawsze na turystykę przeznaczaliśmy za mało?
Podczas przemówienia ministra Nitrasa na podkomisji pojawił się też wątek nakładów na promocję i rozwój turystyki. Padła deklaracja, że środki przeznaczane na tę dziedzinę gospodarki wzrosną. Minister odniósł się też do kwestii deregulacji zawodu przewodnika zapowiadając, że i tu zajdą zmiany. Choć nie padły konkrety, z wypowiedzi ministra można rozumieć, że branża może spodziewać się powrotu do dyskusji o regulacji zawodu przewodnika turystycznego.
„Nie możemy dalej funkcjonować w sytuacji, w której budżet na turystykę to kilkadziesiąt milionów złotych. To jest żart. Obracając takimi kwotami nie jesteśmy w stanie realizować niezbędnych zadań, spełnić oczekiwań branży i prowadzić z nią dialogu. Nie jesteśmy w stanie wesprzeć marketingowo branży ani promować Polski. Ta promocja musi być prowadzona na odpowiednim poziomi i najlepsza. Nie wiem, dlaczego turystyka ma budżet proporcjonalnie mniejszy niż inne dziedziny życia. Obiecuję, że budżet na turystykę wzrośnie i już dziś deklaruję powrót do pewnych regulacji. Na przykład zawód przewodnika turystycznego wymaga wprowadzenia mądrych przepisów i regulacji. Trzeba też powrócić do ściślejszych regulacji dla przewodników górskich i wysokogórskich” – skomentował Sławomir Nitras.
Składki na TFG do zmniejszenia
Padły też obietnice dotyczące Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, którego reformy branża domaga się od dawna.
„Kwota zgromadzona w TFG urosła, jest już duża, można rozważyć zmniejszenie składek płaconych przez branżę. Planuję się tej sprawie przyjrzeć. Wskaźnikiem powinno być odniesienie do obrotów generowanych przez sektor. Jeśli fundusz nas już zabezpiecza przed pewnymi zdarzeniami, których zresztą – co bardzo cieszy – jest na rynku coraz mniej, to wrócimy do rozmów o obniżeniu składek” – zapowiedział minister.
Poruszył też temat promocji Polski poprzez duże wydarzenia i kongresy, zapowiadając większą koncentrację działań na tym obszarze.
Początek promocji dużymi wydarzeniami, koniec milionów dla klubów sportowych
„Mówiąc o produkcie turystycznym myślimy o czymś o małym zasięgu. A tymczasem naszymi największymi produktami są duże kongresy czy trasy koncertowe. Na jednej z takich imprez jedna trzecia uczestników to goście z zagranicy, w tym 20 proc. z USA. Z branżą organizującą te wydarzenia nikt nie rozmawia, nikt nie analizuje, jak to promować i jaki to jest klient” – podkreślał Sławomir Nitras.
Minister skrytykował też zapoczątkowany przez poprzednią ekipę rządzącą promowania turystyki poprzez współpracę z klubami sportowymi. Jak powiedział, mimo że rozważał taki krok, nie zdecydował się zamknąć tego programu, lecz będzie dążył do przeprowadzenia w nim gruntownych zmian.
„Nie może być tak, że ktoś jedzie za granicę w ramach rozgrywek klubowych i dostaje z budżetu pieniądze na promocję Polski, a kończy się to burdami na stadionie i aresztowaniami, a na koniec prezes klubu chwali się tym, że wyproszono go z pubu w Birmingham. Oburza mnie, że z pieniędzy na promocję płacimy za takie rzeczy. Nie zgadzam się na takie projekty promocyjne, gdy dla klubów pierwszoligowych płacimy kwoty rzędu 7 mln zł” – skomentował.
POWIĄZANE WPISY
26 listopada 2024
IBTM World 2024: Polska zyskuje uznanie jako destynacja MICE
Ponad 73 tys. spotkań biznesowych, wzrost liczby Hosted Buyers o 18 proc. oraz udział…
0 Komentarzy4 Minuty
25 listopada 2024
Anna Żabska powołana na wojewodę dolnośląskiego
Premier Donald Tusk, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, powołał Annę…
0 Komentarzy1 Minuty
25 listopada 2024
Jesienny relaks na Mazowszu w pałacowym stylu
Mazowsze to region pełen tajemnic, gdzie dawne rezydencje kryją w swoich murach opowieści…
0 Komentarzy3 Minuty
22 listopada 2024
Industrialne Mazowsze: fascynujące dziedzictwo techniki i przemysłu
Mazowsze, mimo swojej przeszłości rolniczej, odgrywało istotną rolę w procesach…
0 Komentarzy4 Minuty
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Prywatny koncert Marzeny Markowskiej do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
13 listopada 2024
Sara Binmahfoodh: Chcemy zmienić postrzeganie Arabii Saudyjskiej. Najlepszym sposobem na to jest podróż
Arabia Saudyjska cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Budzi…
0 Komentarzy9 Minuty
[…] Więcej na: https://www.waszaturystyka.pl/slawomir-nitras-wysokosc-budzetu-dla-turystyki-to-zart-zwiekszymy-nakl… […]