Słowacja jest gotowa na lato

AG

W ostatnim roku Słowacy znowu inwestowali setki milionów euro w rozwój infrastruktury turystycznej. Tegoroczne hasło reklamowe brzmi: Słowacja – kraj przyjaciół. Nasz południowy sąsiad jest z jednej strony bardzo dobrze znany przez Polaków, z drugiej zaś – stanowi dla nich wielką niewiadomą. Dlatego promocji tego kraju nigdy dosyć.

Jan Bosznovicz, dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowacji, podkreślił: „Słowacja to mały kraj z mnóstwem atrakcji. Ale wciąż mało Polaków o nich wie. Dlatego zawsze na wszystkich spotkaniach i konferencjach powtarzam nawet najbardziej oczywiste fakty. Na przykład, że stolica naszego kraju jest Bratysława a najwyższy szczyt to Gierlach.”

Sezon letni tuż, tuż. Słowacja jest na niego gotowa. Jan Bosznovicz przedstawił na konferencji w Warszawie największe atrakcje i nowości.
Podkreślił: „Słowacja to oczywiście, przede wszystkim góry, ale coraz więcej turystów z Polski odwiedza tutejsze miasta historyczne, zamki i coraz popularniejsze kąpieliska termalne.”

A co nowego na Słowacji?
Z nowości warto wymienić 6-osobową kanapę, która będzie w Zwierowce (Tatry Zachodnie) wywozić turystów na grań Rohaczy.
Z kolei w Małej Fatrze, w Dolinie Vratnej, nie ma już śladu po zniszczeniach poczynionych przez zeszłoroczną powódź wodno-błotną.
Na pograniczu Orawy i Kysuc połączono dwie linie kolejowe, obecnie można już ze skansenu w Vuchovce dojechać 11 kilometrową trasa na Orawę.
Nad jeziorem Liptovska Mara trwają prace nad budową mariny, ma ona zostać oddana do użytku już wiosną przyszłego roku. Będzie tam m.in. przystań jachtowa, zaplecze gastronomiczne, wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Największe zmiany, jeśli chodzi o uzdrowiska, zaszły w Rajeckich Teplicach. Na modernizację, nowe baseny i kąpielisko wydano już tam ponad 60 mln euro.
Zmienił się także Aquacity w Popradzie, powstał piętriwy kompleks Firewater wellness & SPA, z saunami, usługami SPA, masażami. Tuz obok aquaparku, w miejscu dawnego stadionu Vagonarki Poprad, powstał stadion – narodowy ośrodek treningowy kadry Słowacji.

Nad Zemplińską Szirawą trwa rozbudowa aquaparku otwartego w ubiegłym roku. Powstało siedem basenów, w tym sezonie będzie plaża i promenada prowadząca do hoteli. W najbliższych latach powstanie też przystań i centrum wodne – zamiast istniejącego obecnie starego betonowego pomostu.
Około 150 mln euro kosztowała budowa wioski olimpijskiej Szamorin nad jeziorem zaporowym. Docelowo ma tam być 27 boisk, strefy relaksacyjne, hipodrom, hotele. Otwarcie pierwszej części obiektu – 1 czerwca.

Ponad 10 mln euro kosztował budowa parku termalnego Kesov. Na trzech poziomach znajdują się m.in. dwa baseny kryte i jeden odkryty. Otwarcie obiektu – 1 lipca.

Po latach przerwy i modernizacji, 1 sierpnia zostanie otwarte kąpielisko Zielona Żaba w Trenczańskich Teplicach. Zmodernizowano baseny, do dyspozycji gości będzie panoramiczna restauracja.

W Svidniku, kąpielisko Aquaruthenia jest bogatsze o kryte kąpieliska połączone z istniejącymi do tej pory odkrytymi.

16 mln euro kosztowała natomiast budowa centrum hotelowo – konferencyjnego na miejscu ruin zamku Viglasz.

Nowością, o której WaszaTurystyka.pl już pisała, jest pierwszy w Europie minibrowar na rzece. Działa on w Bratysławie, restauracja może pomieścić 500 osób, wyrabiane są dwa piwa: jasny i ciemny Patron. Latem zacznie na statku funkcjonować botel.
Inną nowością w Bratysławie są wycieczki po fabryce Volskwagena. Zwiedzanie trwa 1,5 godziny, bilety kosztują 4 euro (dla dorosłych) i 2 euro (dzieci).