Smrdáky i Pieszczany – słowackie uzdrowiska, które musisz poznać
Słowacja oferuje wiele atrakcji – od malowniczych krajobrazów przez zabytki, aż po winnice. Wśród nich wyróżniają się też uzdrowiska Smrdáky i Pieszczany, które swoimi wyjątkowymi właściwościami leczniczymi przyciągają gości z całego świata.
Położone w zachodniej Słowacji, uzdrowisko Smrdáky, znane jako „słowackie Morze Martwe”, wyróżnia się wyjątkowo wysokim stężeniem siarkowodoru w wodach mineralnych, które od ponad 400 lat służą w leczeniu schorzeń skóry i zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego.
Leczenie i zasoby naturalne w uzdrowisku w Smrdákach
Smrdáky są źródłem najbardziej skoncentrowanej wody mineralnej na świecie, zawierającej 680 mg/l siarkowodoru oraz 3400 mg minerałów na litr. W uzdrowisku stosują wodę ze źródeł Jozef I. i Jozef II. w leczeniu takich dolegliwości skórnych jak łuszczyca, trądzik, świąd, a także wielu innych chorób skóry oraz schorzeń ruchowych.
Unikalne lecznicze błoto w Smrdákach powstaje z przepływu siarkowodoru przez glebę lessową. Błoto jest przechowywane i dojrzewa przez rok pod warstwami siarkowodoru zanim zostanie użyte w zabiegach. Stosują je w terapii leczniczej, ponieważ ma ono zdolność do długotrwałego utrzymywania ciepła i efektywnego wnikania w ciało.
Tradycja i historia
Legenda głosi, że pasterz odkrył źródła w Smrdákach i wyleczył swoje bolące nogi zanurzając je w siarkowej wodzie. Najwcześniejsza wzmianka o Smrdákach pochodzi z 1436 roku, kiedy osada była znana jako Nová Ves. Nazwa Smrdáky pochodzi od przezwiska „śmierdziuchy”, nadanego lokalnym rolnikom przez sąsiednich mieszkańców z powodu silnego zapachu źródeł.
W 1617 roku Smrdáky zostały uznane za miasto uzdrowiskowe, a ich lecznicze wykorzystanie zostało udokumentowane w 1740 roku. Jozef Vietoris, właściciel okolicznych terenów, w latach 1832-1883 zbudował pierwszy dom uzdrowiskowy oraz rezydencję z klasycystyczną bramą, która stała się symbolem uzdrowiska. W latach 30. XX wieku kurort przeżywał swoją złotą erę, a jego znaczenie wzrosło dzięki nowoczesnym wierceniom i odkryciom nowych źródeł.
Dziś źródła mineralne i lecznicze błoto Smrdák pozostają unikalnymi zasobami naturalnymi. Woda lecznicza jest nieporównywalna z żadną inną na świecie. Siarkowe błoto jest równie skuteczne i szeroko stosowane w zabiegach uzdrowiskowych w Smrdákach.
Spa Pieszczany – wyjątkowa wyspa uzdrowiskowa w Europie
Drugim takim wyjątkowym miejscem na słowackiej mapie są Pieszczany. To największe uzdrowisko termalne na Słowacji, które zdobyło międzynarodową renomę dzięki swojej wodzie i siarkowemu błotu. Na pięknie zagospodarowanej wyspie otoczonej rzeką Wag, znajduje się kompleks sześciu hoteli uzdrowiskowych Ensana.
Samo słowo „spa” jest skrótem od łacińskiego zwrotu Salus/Sanum per aquam lub Sanitas per aquam, co tłumaczy się jako „zdrowie przez wodę” i właśnie to czuje się na każdym kroku będąc w Pieszczanach.
Pieszczany mają bogatą historię, która sięga średniowiecza. Natomiast pierwsze wzmianki o leczniczych źródłach datuje się na 1549 rok. Jednak uzdrowisko zyskało swoją międzynarodową reputację w XIX wieku, kiedy to gościło wiele znanych osobistości, w tym cesarza austriackiego Karola I oraz carów bułgarskich. Do I wojny światowej Pieszczany stały się jednym z wiodących uzdrowisk na reumatyzm w Europie. Rozwój hotelarstwa i balneologii, w tym budowa luksusowego Hotelu Thermia Palace, przyczyniły się do umocnienia statusu miejsca jako stolicy wellness.
Błoto, łamacz kul i szeroka oferta usług uzdrowisk Smrdáky i Pieszczany
Pieszczany słyną z wysokiej jakości wód termalnych, które wypływają z głębokości ponad 2 tys. metrów i osiągają temperaturę do 70°C. Bogata w siarkę i siarkowodór woda leczy choroby układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak artretyzm i reumatyzm.
Lecznicze błoto siarkowe dojrzewa przez cały rok w wodzie siarkowej i stosuje się je przede wszystkim w zabiegach terapeutycznych. Dlatego goście z problemami kostnymi, stawowymi lub mięśniowymi oraz schorzeniami skóry uznają Pieszczany za doskonały wybór. Stąd pochodzi słynny symbol wyspy – „łamacz kul”. Legenda głosi, że goście, którzy przybyli na kulach, opuszczali je bez nich.
Dzisiaj uzdrowiska Smrdáky i Pieszczany oferują szeroką gamę usług i zabiegów dostosowanych do indywidualnych potrzeb gości. W Smrdákach, oprócz kąpieli mineralnych i błotnych, można korzystać z nowoczesnych terapii, takich jak elektroterapia czy masaże. Pieszczany natomiast oferują bogaty wachlarz zabiegów wellness, w tym balneoterapię, fizjoterapię i terapię błotną, które mogą pomóc w łagodzeniu bólów pleców, zapaleń stawów i wielu innych dolegliwościach.
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
Narty, termy i party na Chopoku
Jasna to największy ośrodek narciarski nie tylko na Słowacji, ale i w naszej części…
0 Komentarzy4 Minuty
17 stycznia 2025
Praktyczny przewodnik po Panamie: luksusowe hotele, autentyczne doświadczenia i wszystko, co powinieneś wiedzieć przed podróżą
Panama to kraj pełen kontrastów, od nowoczesnych hoteli w stolicy po tradycyjne farmy w…
0 Komentarzy4 Minuty
23 grudnia 2024
Mazury Zachodnie – kraina jezior, historii i niespiesznego wypoczynku
Mazury od lat przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem. Jednak niewielu zdaje…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Zima na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Nadzieja na turystyczny renesans
W zimowym sezonie Dolny Śląsk i Opolszczyzna stanowią wręcz idealne miejsca dla turystów.…
0 Komentarzy20 Minuty
19 listopada 2024
Milenium koronacji – święto lokalne czy narodowy symbol?
Gdy w 2025 roku Gniezno stanie się centrum obchodów Milenium Koronacji Bolesława…
0 Komentarzy17 Minuty
13 listopada 2024
Szwajcarskie Cztery Doliny – sezon rusza w połowie listopada
Cztery Doliny w Szwajcarii to prawdziwy raj dla narciarzy i dla tych, którzy szukają…
0 Komentarzy7 Minuty
12 listopada 2024
Wakacje w Tunezji? Odkurzcie swoje paszporty
Nie należy się spodziewać prolongowania wygodnego dla klientów biur podróży wjazdu na…
0 Komentarzy5 Minuty
6 listopada 2024
Od Sulejówka po Otwock – śladami historii i przyrody po Mazowszu
Podróż od Sulejówka do Otwocka to oryginalne połączenie historii, patriotyzmu i przyrody.…
0 Komentarzy3 Minuty
23 października 2024
Malbork: nie tylko zamek, ale całe miasto pełne niespodzianek
Malbork to nie tylko zamek krzyżacki przyciągający setki tysięcy turystów rocznie, ale…
0 Komentarzy4 Minuty