SPA w hotelu może być odrębną usługą turystyczną
Nowe przepisy obowiązujące od 1 lipca przedsiębiorców turystycznych stwarzają wątpliwości, czy usługi świadczone dodatkowo gościom hotelowym, powodują utworzenie imprezy turystycznej. Może się np. okazać, że świadcząc usługi SPA, hotelarz wchodzi w rolę organizatora turystyki.
Po wejściu w życie Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych wielu przedsiębiorców, którzy przed 1 lipca nie podlegali przepisom obowiązującym organizatorów turystyki, znaleźli się w nowej rzeczywistości. Może dojść do sytuacji, w której np. hotelarze, świadcząc turystom dodatkowe usługi, staną się organizatorami turystyki i będą musieli spełniać wiążące się z tym ustawowe obowiązki. Pojawiają się liczne wątpliwości, w których, w praktyce, sytuacjach może to nastąpić.
Kim jest hotelarz, który oferuje usługi SPA
Wiele pytań zadawanych przez branżę przy okazji różnych spotkań i szkoleń dotyczyła połączenia noclegu w hotelu z usługami SPA. Pojawiły się wątpliwości, czy na interpretację przepisów ma wpływ np. to, że ośrodek SPA jest prowadzony przez innego przedsiębiorcę (podwykonawcę). O to, jak traktować usługę SPA świadczoną gościom hotelowym zapytaliśmy urzędników MSiT. Dowiedzieliśmy się, że:
„w motywie 17 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2015/2302 w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych wskazano, że usługi, które są nieodłączną częścią innej usługi turystycznej, nie powinny być uważane za odrębne usługi turystyczne.
Chodzi tu na przykład o transport bagażu świadczony w ramach przewozu pasażerów, drobne usługi transportowe, takie jak przewóz pasażerów w ramach wycieczki z przewodnikiem lub transfer pomiędzy hotelem a lotniskiem lub stacją kolejową, posiłki, napoje oraz sprzątanie zapewnione w ramach zakwaterowania lub właśnie dostęp do urządzeń na miejscu, takich jak np. basen, sauna, spa lub sala treningowa przeznaczona dla gości hotelu.
Rozróżnienia wymaga jednak dostęp do urządzeń a świadczenie wyrafinowanych usług jak np. zabiegi balneologiczne, które w połączeniu z podstawowymi rodzajami usług turystycznych mogą powodować utworzenie imprezy turystycznej. Jednakże, jak to było wspomniane wyżej, każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.”*
SPA przy okazji wyjazdu czy jako jego cel
Podczas szkoleń dla branży wicedyrektor Departamentu Turystyki w MSiT Dominik Borek podkreślał, że rozpatrując, czy doszło do utworzenia imprezy turystycznej należy brać pod uwagę to, czy dodatkowa usługa jest istotnym elementem pakietu, oraz czy usługa ta była reklamowana jako jego istotny element. Czyli jeśli klient korzysta ze SPA „przy okazji” usługi noclegowej i cena tego dodatkowego świadczenia nie przekracza 25 proc. całości, to wtedy zapewne nie mamy do czynienia z imprezą turystyczną.
W innych przypadkach jednak, gdy usługi SPA są zasadniczą częścią, a wręcz celem całego wyjazdu, może się okazać, że oferujący je hotel tworzy imprezę turystyczną.
*MSIT zastrzegło, że przedstawionych przez nie wyjaśnień nie można rozpatrywać w kategorii wiążących interpretacji przepisów prawa, a jedynie jako informacji o obowiązujących regulacjach.
POWIĄZANE WPISY
5 listopada 2024
Turystyczna Organizacja Otwarta: „Pomoc MSiT to fikcja”
Po wrześniowej powodzi, która dotknęła Polskę, Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło…
1 Komentarz7 Minuty
25 lipca 2024
Alicja Wójcik Gołębiowska: umowy Ryanair z partnerami sprzedażowymi w Polsce są w toku. Nadal weryfikujemy, kto i jak sprzedaje nasze bilety
Ryanair zapowiadał otwartość na współpracę z touroperatorami oraz agentami turystycznymi,…
1 Komentarz12 Minuty
1 marca 2024
Europ Assistance Polska podsumowuje ferie zimowe 2024
Ferie zimowe dobiegły już końca. W tym roku mocno zdominowały je zagraniczne kierunki.…
0 Komentarzy3 Minuty
11 grudnia 2023
Silny złoty sprzyja wyjazdom zagranicznym
Końcówka 2023 roku może skłaniać do planowania zagranicznych wyjazdów. Wszystko dlatego,…
0 Komentarzy6 Minuty
4 lipca 2023
Andrzej Gut-Mostowy: chciałbym po wyborach odpowiadać za turystykę. Mam koncepcję, co robić dalej dla branży [WYWIAD]
"Nie jest wcale wykluczone, że po wyborach, w przypadku stworzenia rządu przez…
1 Komentarz20 Minuty
15 maja 2023
Branża czeka na spotkanie z UOKiK. Przepis „turystycznej” ustawy rozwiązuje problem z cenami? [OPINIA PRAWNA]
Branża chciałaby omówić z UOKiK zastrzeżenia do sposobu prezentowania dynamicznych cen w…
0 Komentarzy11 Minuty
7 września 2022
Michael O’Leary: biurom podróży nie wolno sprzedawać naszych biletów. Nie zwrócimy im pieniędzy
Odprzedawanie biletów Ryanair przez pośredników jest niezgodne z regulaminem przewoźnika,…
1 Komentarz14 Minuty
13 stycznia 2022
NSA potwierdza: można odliczać VAT od usług noclegowych kupowanych w celu odsprzedaży
Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził wyrok WSA, zgodnie z którym przedsiębiorcy mają…
0 Komentarzy2 Minuty
9 lipca 2021
„Serce polskiego wybrzeża” potrzebuje ruchu poza sezonem. Ma potencjał uzdrowiskowy do wykorzystania
“Serce polskiego wybrzeża” to znane i dobrze wypromowane w Polsce hasło. Gdy zapytać, co…
0 Komentarzy6 Minuty