Spacery po Płocku dla każdego
Już od dwunastu lat Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna organizuje podczas letnich weekendów darmowe spacery z przewodnikiem po mieście. Nie inaczej jest w tym rok- właśnie wystartowały.
W spacerach biorą udział zarówno goście z spoza Płocka, jak i jego mieszkańcy. Jak podkreśla Iwona Krajewska, prezes Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, wśród tych ostatnich są tacy, którzy korzystają z tej formy zwiedzania swojego miasta od lat. – Jestem znana jako „pani do zwiedzania” i często idąc przez rynek lub robiąc zakupy w sklepie, słyszę pytanie „czy w tym roku będą spacery”.
Zwiedzanie miasta, w którym się mieszka od lat, to po pierwsze uzupełnienie wiedzy o swojej małej ojczyźnie, po drugie – okazja do wyjścia z domu i spędzeniu dwóch, trzech godzin w ruchu. Wielu mieszkańców Płocka podczas tych historycznych spacerów dowiaduje się o historii miasta. Okazuje się, że nie wszyscy wiedzą, jacy władcy pochowani są w bazylice katedralnej – najważniejszym zabytku miasta; podobnie, jak nie wszyscy wiedzą o bohaterskich walkach w sierpniu 1920 roku z Sowietami.
Spacery w poprzednich latach cieszyły się wielką popularnością, jak zaznacza Iwona Krajewska, w niektóre soboty na zbiórkę stawiało się nawet do 400 chętnych.
Klasyczny spacer pozwala poznać najważniejsze miejsca Płocka. Dziennikarze, którzy uczestniczy w otwarciu sezonu letniego na plaży w Płocku, zostali poprowadzeni jedną z najpopularniejszych tras.
Z plaży miejskiej weszliśmy schodami – znanymi z jednej z początkowych scen filmy „Szatan z siódmej klasy” – na wzgórze tumskie.
Tutaj oczywiście punktem obowiązkowym jest bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, najstarszy kościół katolicki w mieście i jednocześnie najważniejszy zabytek Płocka.
Jej charakterystyczna sylwetka z dwoma wieżami i kopułą stanowi dominantę panoramy Płocka z drugiej strony Wisły.
W latach 1152 a 1154 w głównym wejściu do świątyni zamontowano zamówione z Magdeburgu drewniane drzwi o wymiarach 3,6 m wysokie i szerokości każdego z dwu skrzydeł 1,2. Były obite płytami brązowymi. Drzwi podzielone na 26 pól pokrytych 49 płytami. Te drzwi, które obecnie możemy zobaczyć, to niestety kopia. Oryginał wisi na ścianie jednej ze świątyń w Nowogrodzie (prawdopodobnie trafił tam, jako łup wojenny po najeździe Litwinów w 1262 roku). Kopię wykonano w XX wieku, w latach 1971-81 a drzwi poświęcono w 1982 roku.
W poprzedniczce bazyliki, drewnianej świątyni, w roku 1099 został pasowany na rycerza Bolesław Krzywousty. On i jego ojciec Władysław Herman pochowani są w krypcie. Kaplica pod północną wieżą mieści sarkofag z marmuru. Na wierzchu sarkofagu znajdują się ze złożonymi miecz, berło i diadem. Przypominają, że za panowania obu książąt Płock był stolicą Polski. W podziemiach bazyliki pochowano 15 książąt mazowieckich.
Z kościoła bardzo blisko jest do placu Gabriela Narutowicza, kolejnego ważnego dla historii miasta miejsca. Stojący po prawej stronie bały budynek, to dawny odwach rosyjski. Niedaleko stąd obrońcy Płocka w 1920 ustawili barykadę. Upamiętnia to jedna z tablic wiszących na frontonie budynku. Inna poświęcona jest marszałkowi Piłsudskiemu, który odwiedził miasto w 1921 roku, odznaczając Płock Krzyżem Walecznych. Przed budynkiem znajduje się symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza.
Po drugiej stronie plac od 2018 roku stoi pomnik Obrońców Połocka 1920 r. ma on formę kolumny zwieńczonej orłem z ryngrafem na piersi. Autorem jest prof. Gustaw Zemła. Na cokole widnieje napis „”Zwycięskim Obrońcom Płocka 1920 r. żołnierzom, ludności cywilnej, harcerzom, w 100-lecie odzyskania niepodległości wdzięczni płocczanie.”
Idziemy dalej, ku Wiśle. Punkt widokowy pozwala spojrzeć na rzekę, stojący za nią – podobny sylwetką do wielkiego kościoła – spichlerz, port jachtowy i promenadę.
Po chwili odpoczynku kierujemy się do kolejnego niezwykłego miejsca – najstarszej działającej bez przerwy szkoły w Polsce, założonej w 1180 roku. Obecnie to popularna „Małachowianka”, Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego.
Najstarszą częścią jest zbudowane w XIII wieku skrzydło, jej ścianę zdobią obecnie klasycystyczne pilastry. Przebudową kierował znany dobrze w Warszawie – Antonio Corazzi. W wieży znajduje się obserwatorium astronomiczne.
Schodzimy do podziemi. Znajduje się tutaj odkrywka archeologiczna – zachowane fundamenty starej budowli romańskiej kolegiaty, gabloty z wykopanymi w tym miejscu przedmiotami, urny z ziemią z pól bitewnych bojów Bolesława Krzywoustego.
Na pierwszym piętrze zwiedzamy aulę, dawną kaplicę św. Kazimierza. Na jej ścianach zachowały się oryginalne polichromie prof. Władysława Drapiewskiego – uchodzącego za jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa sakralnego w kraju.
Zawdzięczamy to dyrektorce szkoły w czasach PRL-u, która otrzymawszy polecenie zatynkowania malowideł, przykryła. je siatką i na to dopiero kazała nałożyć tynk.
Opuszczamy mury najstarszej szkoły w Polsce i czeka nas teraz dziesięciominutowy spacer do Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku – jedynej na świecie katedry mariawickiej. Zbudowana została z inicjatywy św. Marii Franciszki Kozłowskiej w latach 1911-1914. Do obecnie istniejącego kompleksu budynków w stylu neogotyckim należy również klasztor. W podziemiach pochowana jest m.in. założycielka zgromadzenia.
Mariawici odrzucają dogmat o nieomylności papieża i nie przestrzegają celibatu księży.
W przylegającym do ogrodu niskim baraku przebywają najnowsi mieszkańcy – pięć alpak, sprowadzonych w kwietniu przez biskupa naczelnego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, Marka Marię Karola Babiego. Sam biskup chętnie pokazuje zwierzęta gościom. Szczególnie samica Baśka lubi Przytulanki z dziećmi. Alpaki mają służyć alpakoterapii w Centrum Integracji Społecznej.
Opuszczamy gościnne mury. By wrócić do centrum miasta. To koniec naszego spaceru. Jednak oczywiście jeszcze kilka miejsc zostało nam do obejrzenia. Jest więc pretekst do kolejnej wycieczki po mieście. Choćby Muzeum Mazowieckie mieszczące największą kolekcję secesji w Polsce, ratusz (o godz. 12. z jego wieży grany jest hejnał i ukazują się figurki Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego).
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
Już cztery polskie regiony zostały wyróżnione przez Przewodnik Michelin
Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie Przewodnik…
0 Komentarzy5 Minuty
20 grudnia 2024
Weekend w Krakowie z Tomaszem Karolakiem od Fly.pl. Oprowadzanie po Krakowie dziennym i nocnym z noclegiem w hotelu pięciogwiazdkowym będzie do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Boom na Polskę. Jak przyciągnąć turystów z Bliskiego Wschodu
W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie turystów arabskich szeroko…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2024
Warszawa w oczach zagranicznych dziennikarzy
Wizyty prasowe dla mediów zagranicznych stanowią doskonałą okazję do pokazania atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty