Spała – idealna na aktywny weekend
Półtorej godziny jazdy samochodem z Warszawy, tyle samo pociągiem z Łodzi, trzydzieści zaś z Tomasza Mazowieckiego – już samo położenie sprawia, że położona w kompleksie leśnym Spała jest świetnym celem weekendowych wypraw.
Ale położenie to oczywiście nie wszystko. Walory Spalskiego Parku Krajobrazowego. I jego warunków klimatycznych doceniają od lat sportowcy – w tutejszym Centralnym Ośrodku Sportowym od lat trenują na obozach nasi najlepsi sportowcy, choćby siatkarze i lekkoatleci.
Ale nie tylko zawodowcy przyjeżdżają tutaj odpocząć. Baza noclegowa jest zróżnicowana, więc przyjeżdżają tutaj rodziny z dziećmi, zielone szkoły, dorośli chcący odpocząć od miejskiego zgiełku. Kto lubi aktywny wypoczynek – Spała jest idealna.
Rowerzystom gospodarze proponują siedem tras o różnej długości. Najkrótsza (7 km) to ścieżka rowerowa prowadząca do Tomaszowa. 30 kilometrów długości ma trasa żółta ze ze Smardzewic do Rzeczycy przez miejsca związane z pobytem i polowaniami cara Aleksandra III i czarna – szlakiem cudownych obrazów z sanktuarium w Studziannej-Poświętnem przez Inowłódz do klasztoru O.O. Franciszkanów w Smardzewicach.
Nieco dłuższy (42,5 km) jest szlak niebieski ze stacji kolejowej w Skrzynkach do Rzeczycy (przez miejscowości, w których spędzał wakację i tworzył Julian Tuwim). Kilometr krótsza jest trasa czerwona z z Ujazdu do Poświętnego a ró1)ne 40 km ma szlak zielony prowadzący przez Puszczę Pilicką, z Czerniewic do Poświętnego. 13 kilometrów trzeba pokonać, by przejechać szlak czarny prowadzący doliną rzeki Gać, z Konewki do Czerniewic a prawie 20 km, by zaliczyć szlak czerwony, tzw. drogę żubrów, ze Smardzewic do Inowłodza.
Kilka minut spacerkiem od centrum Spały znajduje się rzeka Pilica, po które organizowane są spływy. Można też oczywiście płynąć samemu wypożyczywszy w Spale sprzęt. Wypoczywający w Spale na ogół spływają spod mosty na Pilicy do Inowłodzu. Dziewięć kilometrów wiosłowania spokojnie meandrującą rzeką w Spale i można zakończyć krótki spływ w Inowłodzu. Można też popłynąć kolejne dwanaście kilometrów i zakończyć spływ przy moście we wsi Mysiakowiec. Kto ma czas powinien zdecydować się na spływ dwudniowy, start znajduje się wtedy przy tamie na zalewie Sulejowskim, meta we wsi Mysiakowiec a nocować najlepiej w Spale, po 18 kilometrach wiosłowania.
Kto nie lubi wiosłować, wędrować ani pedałować, jednak chce obejrzeć atrakcje okolicy, może skorzystać z Kolei Carskiej czyli mini pociągu drogowego znanego też z innych miast w Polsce.
A co jest do zwiedzania?
W samej Spale punktem obowiązkowym – przynajmniej do sesji zdjęciowej – jest pomnik żubra. A oprócz tego, wielu spacerowiczów idzie nad wspomnianą Pilicę, do COS-u (można spotkać tu mistrzów świata i olimpijskich), do kościółka z 1923 roku.
Najwięcej emocji wzbudza wycieczka do położonej cztery kilometry stąd Konewki. Znajduje się tutaj dawny niemiecki bunkier kolejowy oraz bunkry pomocnicze. Służył on ochronie pociągów sztabowych przywożących hitlerowskich dowódców do Naczelnego Dowództwa Wojskowego „Wschód” mieszczącego się w Spale. Warto przejść cały udostępniony do zwiedzania bunkier. Pięć kilometrów od Spały jest podobny obiekt –
przy stacji kolejowej Jeleń.
Z kolei sześć kilometrów od Spały znajduje się Inowłódz, w którym warto zwiedzić trzy obiekty: kościół św. Idziego (jeden z nielicznych w Polsce obiektów wybudowanych i zachowanych do dzisiaj obiektów w stylu romańskim), odrestaurowane ruiny zamku Kazimierza Wielkiego oraz sklep w… synagodze żadna z gmin żydowskich nie byłą zainteresowana obiektem, prywatny biznesmen uratował niszczejący budynek i założył w nim sklep spożywczy).
Spała leży w gminie Inowłódz. Jest perełką turystyczną tej gminy, ale i województwa łódzkiego. Jednak urząd marszałkowski często zapomina o promocji tego skarbu. Więc gmina i Spała robią wszystko, by samemu się wypromować.
Wójt gminy Inowłódz, Bogdan Kącki powiedział: „Chcemy lepiej wykorzystać nasze walory krajobrazowe, nasze lasy. Namawiamy do współpracy władze łódzkiej ROT, chcemy bowiem uniknąć błędu, jaki popełniono przed laty, organizując sieć szlaków konnych w naszym województwie. Wydano pieniądze a większość tych tras jest martwych, nikt z nich nie korzysta. My chcemy połączyć całe województwo siecią tras rowerowych. Nasze spalskie lasy i atrakcje w nich ukryte są naszą wielką zaletą. W samej Spale chcemy w najbliższym czasie zagospodarować stawy z elektrownia wodną oraz plac,na którym odbywa się Jarmark Staroci. Priorytetem jest też budowa szutrowej ścieżki rowerowej, łączącej wzdłuż Pilicy Inowłódz ze Spałą. Planujemy też budowę dwóch przystani kajakowych – w Spale i Inowłodzu.”
Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej, Michał Słoniewski podkreślił: „Cieszę się, że doczekaliśmy czasów, w których władze gminy wspierają wszystkie przedsięwzięcia naszego LOT i nareszcie dostrzegły potencjał Spały i potraktowały inwestowanie w nią, jako „koło napędowe” rozwoju społeczności, To także szansa na poprawę infrastruktury turystycznej.”
Wiceprezes LOT-u, Robert Papis dodał: „Mamy jeszcze wiele do zrobienia. Na nasz Jarmark Staroci przyjeżdżają co miesiąc zainteresowani nie tylko z Tomaszowa, ale i z Łodzi i Warszawy. Chcielibyśmy jednak ich zatrzymać, żeby zostali na nocleg, dwa. Udało nam się umówić z Przewozami Regionalnymi i wspólnie robimy akcję „Kolej na Spałę”. We wszystkie letnie niedziele, posiadacze biletów z Łodzi i Tomaszowa Mazowieckiego, mogą skorzysta ze zniżek m.in. w bunkrach w Konewce, na spływie, w lokalach gastronomicznych. Musimy mocniej się promować, by przyjeżdżali do nas ludzie na dłużej niż na kilka godzin. Walorów mamy dużo, miejsc noclegowych w różnych cenach, również tych na wysokim poziomie nie brakuje, możemy pochwalić się dobra kuchnią.”
www.spala.pl
www.olimpijska.com.pl
www.jarmarkspalski.pl
www.hotelmoscicki.pl
www.fwp.pl/spala
www.kajaki.spala.info.pl
www.kajaki.spala24.pl
www.kajaki-pilica.pl
{gallery}2676{/gallery}
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
Już cztery polskie regiony zostały wyróżnione przez Przewodnik Michelin
Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie Przewodnik…
0 Komentarzy5 Minuty
20 grudnia 2024
Weekend w Krakowie z Tomaszem Karolakiem od Fly.pl. Oprowadzanie po Krakowie dziennym i nocnym z noclegiem w hotelu pięciogwiazdkowym będzie do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Boom na Polskę. Jak przyciągnąć turystów z Bliskiego Wschodu
W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie turystów arabskich szeroko…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2024
Warszawa w oczach zagranicznych dziennikarzy
Wizyty prasowe dla mediów zagranicznych stanowią doskonałą okazję do pokazania atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty