Średnie ceny oferty letniej droższe niż rok wcześniej
Największe zwyżki cen odnotowały Portugalia i Maroko – o 283 i 202 złote oraz kierunki egipskie (o ponad 165 złotych). Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli okres największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie, a ostatnio również i w naszym kraju.
Ceny lata 2014 zawierają już prawie całość ofert wszystkich wiodących touroperatorów i umożliwiają dość obiektywne porównanie z cenami w tym samym okresie w ubiegłym sezonie. Ich średni poziom jest istotnie wyższy od ubiegłorocznego, bo aż o 89 złotych. Największe zwyżki cen odnotowały Portugalia i Maroko – o 283 i 202 złote oraz kierunki egipskie (o ponad 165 złotych), mniejsze na wyspach greckich – średnio o 90 złotych (ale na Krecie aż o 190 złotych), jeszcze mniejsze na Kanarach – średnio o 65 złotych, a na Teneryfie zaledwie o 16 złotych. Możliwe, że jest to rezultat silnej konkurencji tanich linii, która na tej wyspie jest największa. Na kierunkach tunezyjskich zwyżki cen były znacznie mniejsze – średnio o 55 złotych, a relatywnie niewiele zdrożały Turcja Egejska i Turecka Riwiera – o 19 oraz 15 złotych, a zupełnie nieznacznie Bułgaria – o około 5 złotych.
Wśród wiodących organizatorów w relacji do roku ubiegłego nieco mniej niż przeciętnie podniosła ceny czołowa trójka szybko rozwijających się biur, czyli Grecos, Rainbow i Itaka. Ten pierwszy podniósł średnie ceny o około 50 złotych, a dwa pozostałe biura nieznacznie mniej od średniej rynkowej. Sporo niższe średnie ceny (aż o 116 złotych) oferuje w tym sezonie klientom Alfa Star, a nieznacznie niższe, bo o 14 złotych Wezyr Holidays. Zwyżki nieco większe od średniej oferuje obecnie Sun & Fun (o około 105 złotych, a większe TUI oraz Exim Tours – po około 220 złotych. Największą liczbę najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli oferują obecnie Itaka (22) Rainbow Tours (21) oraz Alfa Star (20).
W porównaniu do sytuacji z zeszłego tygodnia w zestawieniach cen nie zaszły zbyt duże zmiany, a średnia cena ofert spadła, ale zaledwie o 7 złotych. Zmiany na poszczególnych kierunkach również nie były duże, a największy wzrost cen odnotowano na Turcji Egejskiej – o 30 złotych, a spadek na Djerbie o 45 złotych oraz na greckich wyspach Krecie i Rodos – odpowiednio o 37 i 36 złotych.
Najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest też Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).
Najmniej opłacalnymi kierunkami, podobnie jak w zestawieniach cen imprez zimowych, pozostają wyspy Cypr i Lanzarote, które w tym okresie są zbyt drogie w stosunku do tego co mogą zaoferować turystom. Różnica między nimi a innymi destynacjami ostatnio nieco się zmniejszyła, ale nie na tyle, żeby powyższa uwaga straciła na aktualności.
W wyniku nadpodaży wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie, ceny wyjazdów zimowych na ten kierunek są wyraźnie niższe niż przed rokiem, a kłopoty z nadmiarem wolnych miejsc zaczął odczuwać nawet Ryanair. W wyniku takiej sytuacji znacząco obniżył on ceny wylotów . W porównaniu do początku listopada potaniały one o 430 złotych (Gran Canaria), o 340 złotych (Teneryfa) oraz o 310 złotych (Fuerteventura). Na pozostałych kierunkach zimowych obsługiwanych przez tanich przewoźników, czyli do Hiszpanii i Malty, w tym samym okresie spadły ceny w liniach Norwegian i Wizzair o średnio 140 złotych, a w mniej więcej takim samym stopniu wzrosły ceny w liniach Ryanair.
Zupełnie inną sytuację obserwujemy w oferowanych cenach przelotów na okres letnich wakacji. Tutaj w liniach Norwegian i Wizzair ceny nie spadają, a konsekwentnie i silnie rosną. W okresie ostatniego miesiąca zdrożały one w tych pierwszych średnio o prawie 350 złotych, a w drugich o 320 złotych W tym samym okresie ceny w Ryanair pozostały w zasadzie stabilne i wykazały minimalny średni wzrost o 12 złotych.
Wydarzeniem tygodnia wśród krajowych touroperatorów była nieoficjalna informacja o objęciu znaczącego pakietu akcji biura Alfa Star S.A.(mówi się o około 30 procent) przez egipską firmę Travco Group. Travco to największa grupa turystyczna w Egipcie, która utrzymuje pozycję lidera już 18 lat z rzędu. Firma została założona w 1979 roku przez pana Hameda EL Chiaty, który kieruje nią nieprzerwanie do dziś. Jest to biznesmen bardzo dobrze wykształcony, utalentowany i szanowany zarówno w Egipcie, jak i za granicą. Travco zaczynało działalność operacyjną w turystyce w 1980 roku od zakupu 4 minibusów, ale już po kilkunastu latach (w 1997) dzięki wyczuciu w interesach i konsekwencji w działaniu pana EL Chiaty było już największą firmą turystyczną w kraju. W 1996 zostało incomingowym wspólnikiem koncernu TUI, a biznesowa współpraca stopniowo obejmowała również inne dziedziny. W latach 2007-2010 pan EL Chiaty był około 3-procentowym udziałowcem w TUI i konsekwentnie wspomagał ówczesny zarząd w zachowaniu stabilności koncernu przed zewnętrznymi próbami przechwycenia większości w jego akcjonariacie.
W sierpniu 2009 roku pan EL Chiaty dokonał swojej największej pojedynczej transakcji, którą był zakup 99,6 procent akcji osłabionej kryzysem znanej hotelowej grupy Steigenberger Hotels and Resorts. W chwili obecnej Travco posiada aktywa o wartości około 1,5 miliarda USD (w tym 15 milionów metrów kwadratowych działek inwestycyjnych), posiada lub zarządza 68 hotelami w Egipcie i na Bliskim Wschodzie oraz 98 hotelami grupy Steigenberger (przeważnie w Niemczech), obsługuje około miliona turystów i zatrudnia około 19 tysięcy pracowników. W zrządzaniu firmą prezesowi pomaga najbliższa rodzina, czyli żona Dora – znana projektantka wnętrz oraz syn Karim i córka Tania.
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
NKAR Travel & Tours ze Sri Lanki dołącza do Polhotrep
Polhotrep Travel Representation, firma specjalizująca się w reprezentacji DMC na polskim…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Tydzień w Kolumbii z Rainbow do zdobycia podczas licytacji na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
17 grudnia 2024
Nekera otworzyła sezon narciarski. Ponad 200 uczestników na „Ski Opening” w Dolomitach
Podczas „Ski Opening z Nekera” ponad 200 klientów i agentów świętowało zimowy początek na…
0 Komentarzy3 Minuty
13 grudnia 2024
Gotowy na Wakacje – łatwy i szybki kontakt z klientem
Szkolenia będą podzielone na dwie grupy: dla firm posiadających system rezerwacyjny…
0 Komentarzy2 Minuty
9 grudnia 2024
Wakacje.pl: pierwszy milion klientów w jednym roku
Po raz pierwszy w historii Wakacje.pl przekroczyły barierę miliona obsłużonych klientów w…
0 Komentarzy1 Minuta
4 grudnia 2024
Łotewska gwarancja Join Up zaakceptowana. „To precedens, potencjalne problemy dla rynku i dla klientów”
Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego umorzył postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy30 Minuty
4 grudnia 2024
Biura podróży – ceny imprez turystycznych naprzemiennie rosną i maleją
W ubiegłym tygodniu, średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy4 Minuty
2 grudnia 2024
Zmiany w sieci sprzedaży Itaki. Kacper Haluch dyrektorem, Michał Henicz jego zastępcą
Od 1 listopada 2024 roku Kacper Haluch objął stanowisko dyrektora sieci sprzedaży Itaki,…
0 Komentarzy1 Minuta
28 listopada 2024
Join Up bez prawidłowej gwarancji. Postępowanie w sprawie wykreślenia z rejestru
Urząd Marszałkowski województwa Mazowieckiego wszczął postępowanie w sprawie wykreślenia…
0 Komentarzy6 Minuty