Startuje nowe połączenie kolejowe z Pragi do Gdyni

Nowe połaczenie kolejowe Baltic Express, Praga - Gdynia
Nowe połączenie kolejowe Baltic Express, Praga – Gdynia

Podczas konferencji „Polski Dzień Logistyki 2024” w Pradze ogłoszono uruchomienie Baltic Express – nowej trasy kolejowej, która od 15 grudnia 2024 roku połączy Pragę z Gdynią. Połączenie będzie odbywać się cztery razy dziennie. Pociąg będzie zatrzymywał się na 25 stacjach, w tym we Wrocławiu, Poznaniu i Bydgoszczy.

Nowe połączenie skróci czas podróży między Pragą a Gdynią, omijając dotychczasową trasę przez północne Morawy. Cała podróż trwa 9 godzin i 3 minuty. Trasa otworzy dostęp do czterech polskich województw, co zdaniem organizatorów konferencji zwiększy zainteresowanie turystów z Czech, Polską a także przyczyni się do rozwoju turystyki w obu krajach.

„To całkowicie rewolucyjne połączenie Pragi, Czech Wschodnich i czterech województw Polski, bo do tej pory bezpośrednim pociągiem z Pragi do Polski można było dojechać jedynie przez północne Morawy. W tej chwili trasa ta jest wielokrotnie skracana przez wschodnie Czechy, a następnie przez zachodnią część Polski, aż do Bałtyku” – powiedział Pavel Trojan, dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Pradze.

W ramach moderowanego panelu podczas konferencji, na scenie pojawili się goście z Polski – Adam Mateuszuk, dyrektor departamentu transportu intermodalnego i logistyki w Ministerstwie Infrastruktury, a także przedstawiciele polskich regionów i miast, które od grudnia będzie łączyć Baltic Express.

Marek Ciechanowski, wiceprezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, zapraszał uczestników konferencji na Dolny Śląsk i zaprezentował pierwszych pięć przystanków pociągu po polskiej stronie. Do popularnego w Czechach Wrocławia, do którego z Pragi można dojechać w niecałe cztery godziny zapraszał Alfred Wagner, zastępca dyrektora wydziału promocji miasta i turystyki Urzędu Miejskiego.

„Od 2022 roku we Wrocławiu obserwuje się rosnące zainteresowanie ze strony czeskich turystów, którzy obecnie stanowią drugą co do liczebności grupę zagranicznych odwiedzających, ustępując jedynie turystom z Niemiec. Dzięki nowemu połączeniu będziemy mogli ugościć jeszcze większą liczbę naszych sąsiadów we Wrocławiu – mieście stu mostów, stolicy kultury, krasnali i oczywiście kraftowego piwa” – dodał Alfred Wagner.

Pociąg relacji Praga-Gdynia, będzie zatrzymywał się także w stolicy Wielkopolski – Poznaniu.

„Nowe połączenie kolejowe stwarza zupełnie nową szansę dla turystyki w Poznaniu. Zawsze ceniliśmy czeskich gości w naszym mieście, ale to połączenie daje zupełnie nowe możliwości. Poza tym jest to obecnie najbardziej zrównoważony sposób podróżowania. Mamy nadzieję, że spodoba się Państwu nasze miasto, które posiada wiele wzajemnych powiązań kulturowych” – powiedział Wojciech Mania, kierownik działu promocji turystyki Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

O atrakcjach Bydgoszczy i Torunia opowiadał Rafał Frąckiewicz, koordynator biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystyczne. Toruń, choć nie jest przystankiem na trasie Baltic Express, jest łatwo dostępny z Bydgoszczy krótkim lokalnym połączeniem kolejowym. Na Pomorze i do Trójmiasta zapraszała Magdalena Węgrowicz, zastępca dyrektora Regionalnej Organizacji Turystycznej Pomorza.