Startuje proces E-Certyfikacji Informacji Turystycznej w Polsce

Polska Organizacja Turystyczna, odpowiedzialna za promocję polskiej turystyki i rozwój Polskiego Systemu Informacji Turystycznej, inicjuje nową odsłonę E-Certyfikacji. Celem projektu jest zapewnienie wysokiej jakości obsługi turystów oraz przekazywanych informacji w punktach i centrach informacji turystycznej, co jest realizowane we współpracy z Forum Informacji Turystycznej.

Proces certyfikacji polega na ocenie standardów jakości obsługi i potwierdzeniu tego, że informacje dostarczane turystom są rzetelne, wiarygodne i aktualne. Narzędziem do przeprowadzenia certyfikacji jest internetowa aplikacja TurApka na platformie portalu administrowanego przez Polską Organizację Turystyczną, która znajduje się pod adresem.

Stworzona przez Polską Organizację Turystyczną aplikacja TurApka służy do obsługi procesu E-Certyfikacji Informacji Turystycznej, tj. weryfikacji i nadawania oceny podmiotom świadczącym usługi informacji turystycznej (punkty i centra informacji turystycznej) w skali od jednej do czterech gwiazdek zgodnie z ustalonym wcześniej jawnym zestawem kryteriów jest unikalnym narzędziem elektronicznych w skali Europy. TurApka zawiera regulamin, kryteria standaryzacji punktów informacji turystycznej oraz instrukcję obsługi.

„Jedną z głównych wartości, jakie zyskujemy podczas podróży, jest wiedza o danym regionie, możliwościach jakie oferuje, a także o zabytkach, bazie noclegowej oraz lokalnych tradycjach. Aby była rzetelna, musi opierać się na sprawdzonych, właściwie opracowanych i przystępnie podanych informacjach. Bardzo cieszy mnie jako Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, że w naszym kraju mamy coraz więcej punktów i centrów informacji turystycznej profesjonalnie zarządzanych, z usługami najwyższej jakości. Nieoceniony jest w tym względzie projekt E-Certyfikacji Informacji Turystycznej wraz z dedykowaną aplikacją wspierający Polski System Informacji Turystycznej” – powiedział Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Realizacja certyfikacji odbywa się na dwóch poziomach tj. regionalnym – z udziałem regionalnych komisji certyfikujących przy regionalnych organizacjach turystycznych oraz ogólnopolskim z udziałem krajowej komisji certyfikującej przy POT.

Punkty lub centra informacji turystycznej na terenie całego kraju dobrowolnie wnioskują o bezpłatny udział w procesie E-Certyfikacji Informacji Turystycznej. Jest to istotne dla budowania zaufania, wobec punktów i centrów informacji turystycznej czy serwisów informacyjnych promujących turystykę w Polsce. Dzięki weryfikacji opartej na modułowej ocenie wnioskującego podmiotu można zapewnić turystom bezpieczeństwo i pewność, że biura informacji turystycznej są profesjonalne i wyposażone w dostosowaną do wymogów infrastrukturę czy narzędzia mediów internetowych w kraju. Służy to zwiększeniu atrakcyjności danego regionu czy miejscowości lub miasta jako celu podróży.