Stena Estelle – najnowszy statek we flocie Stena Line na Bałtyku – już ochrzczony
3 września 2022 roku odbyła się ceremonia nadania nazwy nowej jednostce na linii Gdynia-Karlskrona. Szampana na burcie promu Stena Estelle rozbiła pani wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała, matka chrzestna statku.
Pływaj po Bałtyku, łącząc Gdynię z Karlskroną, Polskę ze Szwecją. Bądź radością dla załogi i pasażerów w każdym rejsie. Przynoś chwałę tym, którzy cię zbudowali! Nadaję ci nazwę Stena Estelle. – powiedziała pani wiceprezydent, a następnie jak każe tradycja rozbiła szampana o burtę statku.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i centralnych a także Zarządu Morskiego Portu Gdynia oraz wielu firm z sektora żeglugi, spedycji i logistyki. Wśród gości był minister Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityk Regionalnych, Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, prezes Polskich Linii Oceanicznych oraz Magdalena Pramfelt Honorowy Konsul Generalny Szwecji w Gdańsku. Ze strony Stena Line obecni byli między inni: Dan Sten Olsson, prezes grupy Stena AB oraz właściciel Stena Line, Niclas Mårtensson, dyrektor zarządzający koncernu Stena Line oraz Marek Kiersnowski, dyrektor Stena Line Polska Sp. z o.o. oraz dyrektor linii Gdynia-Karlskrona. Łączenie około 250 przyjaciół i współpracowników Stena Line było świadkami oficjalnego nadania nazwy statkowi.
Stena Estelle to jeden z największych promów na Bałtyku w regularnej żegludze. Ma długość 240 metrów, oferuje miejsce dla 1200 osób oraz pomieści nawet 200 ciężarówek na 3600 metrach pokładów samochodowych. Nie tylko jego rozmiar jest wyjątkowy, ale także budowa. Jest wydajny energetycznie dzięki swojej optymalnej konstrukcji. Może być przystosowany do zasilania gazem, co pozwoli na zmianę paliwa na metanol lub LNG. Podczas zawinięć do portów może korzystać z zasilania z lądu, co ogranicza emisję spalin. Podłączenie do sieci elektrycznej umożliwi w przyszłości konwersję na hybrydowy system akumulatorowy. Natomiast pasażerom spodobają się przestronne, po skandynawsku wykończone wnętrza, z widokami morza przez panoramiczne okna. Jeszcze do końca tego roku na linię zostanie wprowadzona bliźniacza jednostka, Stena Ebba.
Wdrożenie dwóch dużych E-Flexerów jest najnowszą inwestycją w ramach bałtyckiej ekspansji Stena Line, która do tej pory obejmuje modernizację floty na trasach Nynäshamn-Ventspils i Travemünde-Liepaja, a także uruchomienie nowej trasy z Nynäshamn (Szwecja) do Hanko w Finlandii.
Niclas Mårtensson, dyrektor zarządzający koncernu Stena Line, powiedział: „Morze Bałtyckie to obszar gospodarczy, który wciąż charakteryzuje się dynamicznym wzrostem. Zapotrzebowanie klientów rośnie codziennie, a my jesteśmy w szczęśliwej sytuacji, że możemy zaspokoić to zapotrzebowanie nie tylko dzięki odpowiedniemu nastawieniu do usług i ciężkiej pracy, ale także dzięki nowoczesnej i wydajnej flocie. A kiedy możemy dodać piękny nowy statek, taki jak Stena Estelle w dniu takim jak ten, jesteśmy jeszcze bardziej przekonani, że sukces ostatnich lat w tym regionie to jest tylko początek.”
Marek Kiersnowski, dyrektor zarządzający Stena Line Polska, dodał: „Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować naszym klientom najnowocześniejsze jednostki tego typu na rynku, które umożliwiają dalszy wzrost przewozów na linii Gdynia-Karlskrona, co jest ważne nie tylko dla nas i naszych klientów, ale także dla całych regionów i krajów, które łączymy. Przez ponad ćwierć wieku Stena Line nieustannie rozwija połączenie promowe Gdynia-Karlskrona, aby umożliwić naszym partnerom ekspansję ich biznesu, poprawiając dostęp do rynków i utrzymując łańcuchy dostaw dla gospodarek krajów europejskich. Przez ten czas przewieźliśmy 11 milionów osób, blisko 2 miliony samochodów osobowych i ponad 2 miliony jednostek frachtowych, niemal każdego roku osiągając kolejne rekordy. Mamy nadzieję, że nasze nowe promy pozwolą na dalszy dynamiczny rozwój współpracujących z nami przedsiębiorstw.”
Oficjalnie Stena Estelle wyruszył na linię Gdynia-Karlskrona pierwszym rejsem w niedzielę 4 września o godz. 21.00
Fakty o Stena Estelle:
• Zbudowany: 2022
• Ceremonia nadania nazwy: Gdynia, 03.09.2022
• Matka chrzestna: Wiceprezydent Gdyni, Pani Katarzyna Gruszecka-Spychała
• Rozpoczęcie operacji – 04.09.2022 rejsem z Gdyni o 21:00
• Długość: 240 m
• Zanurzenie: 6,4 m
• Szerokość: 28 m
• Pojemność frachtowa: 3600 m
• Liczba osób: 1200 osób
• Liczba kabin: 263
POWIĄZANE WPISY
22 listopada 2024
Ryanair i ESN: 10 proc. zniżki oraz darmowy bagaż dla europejskich studentów
Ryanair ogłosił kontynuację współpracy z Erasmus Student Network. Dzięki partnerstwu,…
0 Komentarzy1 Minuty
21 listopada 2024
Atrakcje południowych Czech
Podczas konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu w Warszawie, Czech Tourism wraz…
0 Komentarzy3 Minuty
20 listopada 2024
Ryanair uruchamia promocje na Cyber Week 2024
Od 25 listopada do 2 grudnia Ryanair zaprasza na największą wyprzedaż roku w ramach Cyber…
0 Komentarzy1 Minuty
20 listopada 2024
Startuje nowe połączenie kolejowe z Pragi do Gdyni
Podczas konferencji „Polski Dzień Logistyki 2024” w Pradze ogłoszono uruchomienie Baltic…
0 Komentarzy3 Minuty
20 listopada 2024
Katowice Airport: Wizz Air uruchamia loty do Madrytu, Agadiru, Pizy i Kiszyniowa
Wizz Air ogłosił cztery nowe kierunki, które będzie realizował w 2025 roku z lotniska w…
0 Komentarzy2 Minuty
19 listopada 2024
Tajlandia numerem jeden na zimowe wakacje. Rezerwacje wzrosły o ponad 43 proc.
W tym roku, według Kiwi.com, kierunki w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej…
0 Komentarzy2 Minuty
19 listopada 2024
Lotnisko Chopina: blisko 15 proc. wzrost liczby pasażerów w październiku
Lotnisko Chopina w Warszawie odnotowało znaczny wzrost liczby pasażerów w październiku.…
0 Komentarzy4 Minuty
19 listopada 2024
Costa Cruises prezentuje specjalne rejsy „Costa Voyages”
Costa Cruises zaprasza na rejsy „Costa Voyages Special Edition” na pokładzie statku Costa…
0 Komentarzy1 Minuty
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty