Sukces VII „Dni Twierdzy Poznań”

fot: Sławomir Wąchała

Prawie 30 miejsc i atrakcji do odwiedzenia, tysiące gości – w ostatni weekend zakończyła się kolejna edycja „Dni Twierdzy Poznań”.

Zwiedzanie kazamat i podziemi to obowiązkowy punkt programu “Dni Twierdzy Poznań”, lecz w fortyfikacjach czekało znacznie więcej atrakcji. Można było skosztować wojskowej kuchni, pooglądać wystawy i rekonstrukcje historyczne, spróbować swoich sił na strzelnicy, a w Rezerwacie Archeologicznym Geniu loci poćwiczyć szermierkę historyczną z Poznańską Grupą Fechtunku „Salut”. Jednak to ciągle nie wszystko.
Na debiutującym w wydarzeniu Forcie VIIa można było zobaczyć Forda z 1915 roku. To prawdopodobnie najstarszy sprawny samochód wojskowy w Polsce. Fort Ia zaproponował program nawiązujący do 80. rocznicy wybuchu wojny światowej.

Natomiast Fort Va przyciągał unikatowym działającym mostem zwodzonym. Inną z nowości był Fort V. Wysadzony obiekt stał się miejscem gry terenowej dla dzieci, a także pokazów rowerów crossowych.

Miłośnicy dwóch kółek w nie tak bardzo wyczynowej wersji mogli wziąć udział w rajdach rowerowych Traktem Królewsko-Cesarskim. Fort III pokazał swoje mniej znane oblicze podczas wycieczek „Nocne życie fortów”, których bohaterami były nietoperze.

Podczas tegorocznych „Dni Twierdzy Poznań” zaprezentowany został również nowo zbudowany fort. Powstał z klocków Lego, a jego autorem jest Mateusz Wawrowski. Model był częścią programu zwiedzania Kaponiery Kolejowej.

Poszukiwacze poznańskich tajemnic mogli zejść do schronów. Obok tych już znanych, po raz pierwszy w akcji pojawił się drugi, wcześniej niepokazywany schron w Parku Wilsona, a także szczelina przeciwlotnicza przy ul. Kościelnej.

Zwiedzania z przewodnikami i kuratorskie przygotowały muzea: Uzbrojenia (z wystawą czasową „Mundur polskich wojsk pancernych 1919-2019”) i Armii „Poznań” na Cytadeli, a także Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII, realizujące projekt unijny, którego rezultatem będzie udostępnienie nowych przestrzeni dla zwiedzających.
Zwiedzanie ułatwiała Forteczna Linia Autobusowa, zorganizowana przez poznański Zarząd Transportu Miejskiego i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Poznaniu.

Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, koordynator akcji, powiedział: Program tegorocznych Dni Twierdzy Poznań było bardzo różnorodny. Dzięki temu to wydarzenie zdobywa nowych odbiorców, nie tylko takich, którzy by się określili jako miłośnicy fortyfikacji i rekonstrukcji historycznych.”

Potwierdzają to także liczby. Choć jeszcze nie są znane pełne statystyki, to można podać kilka przykładów. Przez weekend Fort VI odwiedziło nawet 3200 osób, Fort Ia 1500 osób, a Fort VIIa około 1000 osób. Podobnie Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. do którego dotarło około 950 osób. Nawet mniejsze obiekty, takie jak schrony przeciwlotnicze cieszyły się dużym powodzenie, przyciągając po kilkaset osób.

Wydarzenie jest wspólnym przedsięwzięciem stowarzyszeń zrzeszających miłośników fortyfikacji. Biorą w nim udział także muzea, instytucje kultury i inne organizacje. Koordynatorem działań jest Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

www.dnitwierdzypoznan.pl