Szlak wiedeńskich kanałów

PAP

System wiedeńskich kanałów dostępny jest ponownie dla zwiedzających. Sezon letni został rozpoczęty i przewodnicy czekają na żądnych przygód i niecodziennych wrażeń turystów.

Jak podała PAP, w ubiegłym roku na tajemniczą wycieczkę szlakiem wiedeńskich kanałów wybrało się ponad 18 000 osób. Obejrzeli oni najstarszą część systemu kanalizacji Wiednia tzw. Cholerakanal, znajdujący się pod znanym turystom Karlsplatz. Zwiedzający nie tylko mogą poczuć się jak na planie filmowym (tu kręcono bowiem w latach powojennych „Trzeciego człowieka” w reżyserii Carola Reeda), ale też uzyskują informacje na temat organizacji, działalności i stanu techniki Wiedeńskich Kanałów, czyli jednostki odpowiedzialnej za gospodarkę ścieków w austriackiej stolicy.

Zarówno znawcy jak i amatorzy systemów kanalizacyjnych mogą od 5. maja zagłębić się w świat kanałów i podążyć śladem Orsona Wellesa alias Harry Lime’a.

Wiedeński system kanalizacji to jednak dużo więcej niż kulisy filmowe. Poprzez wybudowanie 180 lat temu kanału Cholerakanal, Wiedeń już wtedy określił swoją wiodącą rolę w zakresie działań na rzecz ochrony środowiska.

Ulli Sima, członek zarządu miasta ds. ochrony środowiska, powiedziała w rozmowie z PAP: „Wydajna i wysokiej jakości kanalizacja w Wiedniu, w kombinacji z jedną z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w całej Europie, jest fundamentem funkcjonującej higieny miasta i istotnym współczynnikiem doskonałej jakości życia w Wiedniu.”

Wiedeńskie Kanały to największy w całej Austrii operator sieci kanałów. Długość ciągu kanałów to ponad 2 400 km. Codziennie ponad pół miliarda litrów ścieków transportowanych jest w bezpieczny i ekologiczny sposób do oczyszczalni ścieków „ebs” w dzielnicy Wiednia Simmering. Naddunajska metropolia w 99,7 proc. podłączona jest do kanalizacji miejskiej, ale mimo tego rokrocznie sieć kanalizacji jest rozbudowywana o kolejne 10 km.

Spacery po kanałach odbywają się do 30. października, od czwartku do niedzieli (wejścia o pełnych godzinach). Do kanałów nie mają wstępu dzieci poniżej 12 lat. Wejście znajduje się w Girardipark (naprzeciwko Café Museum) i jest wyraźnie oznaczone.