Szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920
Wycieczka z historią w tle, zawsze wydaje się dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Na trasie Radzymin – Ossów – Sulejówek – Muzeum Józefa Piłsudskiego można odkryć znane już miejsca z zupełnie nowej pespektywy.
Jednym z ważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski jest Bitwa Warszawska, która stanowiła kulminacyjny moment wojny polsko-sowieckiej. Zadecydowała ona nie tylko o losach niepodległej Polski, ale także przyszłości całej Europy. Szef brytyjskiej misji dyplomatycznej w Polsce w 1920 roku lord Edgar V. D’Abernon nazwał ją, osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata.
Radzymin
Podczas sierpniowych zmagań z bolszewikami o Warszawę bardzo ważną rolę odegrała bitwa pod Radzyminem. Spośród działań zbrojnych w obronie Warszawy, walki w rejonie Radzymina miały najbardziej zacięty i krwawy przebieg. Świadczą o tym straty poniesione przez Wojsko Polskie. Poległo tu ponad 300 żołnierzy, a około 2700 zostało rannych lub zaginionych.
Oddalony o dwa kilometry od centrum miasta Cmentarz Żołnierzy Polskich 1920 r. to Narodowe Sanktuarium wojny polsko-bolszewickiej i jej kulminacyjnego momentu, Bitwy Warszawskiej. To jedno z najważniejszych miejsc pamięci o wojnie 1920 r. W czterech zbiorowych mogiłach spoczywają tu żołnierze, którzy ponieśli śmierć pod Radzyminem, Nieporętem i Mokrem. Na bramie wejściowej wmurowano tablice pamiątkowe ku czci walczących o miasto. Po obu stronach głównej alei cmentarza znajdują się kwatery.
Ossów – wrota Bitwy Warszawskiej
14 sierpnia 1920 r. pod Ossowem rozegrała się batalia uznana za jedno z najważniejszych wydarzeń Bitwy Warszawskiej. To właśnie tutaj, w niewielkiej wsi na Równinie Wołomińskiej, około 20 km od centrum Warszawy Polacy zdołali powstrzymać marsz bolszewików na stolicę. Bitwa Warszawska z 1920 r. jest uznana za 18 przełomową bitwę w historii świata, a Ossów jest jej symbolem.
Uzupełnieniem wycieczki śladami Bitwy Warszawskiej w okolicach Ossowa jest wizyta w Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej, prowadzonym przez Samorządową Instytucję Kultury „Park Kulturowy – Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”.
Centrum mieści się w pawilonie, gdzie za pomocą multimedialnych środków prezentowane są materiały archiwalne poświęcone Bitwie Warszawskiej i wojnie polsko-bolszewickiej. Zwiedzający mają do dyspozycji ekrany dotykowe, infokiosk, wirtualnego prezentera, kabiny odsłuchowe z nagraniami relacji świadków historii oraz inne interesujące archiwalne materiały audio.
Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszy się 40-minutowy film dokumentalny „Zwycięstwo 1920”, składający się z wypowiedzi autorytetów w dziedzinie historii, osobistości świata filmu i członków rodziny ks. Ignacego Skorupki. Film uatrakcyjniają nagrania sekwencji walki w wykonaniu rekonstruktorów.
Muzeum Józefa Piłsudskiego
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku to kompleks muzealno-edukacyjny w enklawie historycznej miasta Sulejówek. Ulokowane jest w leśnym parku o powierzchni 4 ha. Trzy zabytkowe budynki i jeden nowoczesny tworzą kompleks muzealny, którego serce bije w dworku „Milusin”– domu rodziny Piłsudskich.
Misją Muzeum jest przedstawienie postaci Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym oraz przekazanie i upowszechnianie reprezentowanych przez niego wartości, idei walki o niepodległość i pracy nad budową państwa. Nowy budynek wraz z wystawą otwarto 14 sierpnia 2020 roku, dworek „Milusin” po generalnym remoncie i w pełnej aranżacji udostępniono 11 listopada 2021 roku.
W sąsiedztwie zabytkowego dworku „Milusin” powstał nowoczesny budynek muzealno-edukacyjny o powierzchni użytkowej ok. 6 tys. m2. Autorami koncepcji architektonicznej są Radosław Kacprzak i Krzysztof Jaraczewski. Gmach Muzeum jest wtopiony w otaczającą go zieleń i nie dominuje nad zabudową miasta. Centralnym punktem budynku muzealnego jest usytuowana pod ziemią narracyjna wystawa stała.
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
Już cztery polskie regiony zostały wyróżnione przez Przewodnik Michelin
Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie Przewodnik…
0 Komentarzy5 Minuty
20 grudnia 2024
Weekend w Krakowie z Tomaszem Karolakiem od Fly.pl. Oprowadzanie po Krakowie dziennym i nocnym z noclegiem w hotelu pięciogwiazdkowym będzie do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
19 grudnia 2024
Boom na Polskę. Jak przyciągnąć turystów z Bliskiego Wschodu
W ostatnim czasie obserwujemy zwiększone zainteresowanie turystów arabskich szeroko…
0 Komentarzy2 Minuty
18 grudnia 2024
Warszawa w oczach zagranicznych dziennikarzy
Wizyty prasowe dla mediów zagranicznych stanowią doskonałą okazję do pokazania atrakcji…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2024
Kampania „Miasto Przygody” triumfuje: 17 mln wyświetleń i osiem międzynarodowych nagród
Wrocław podsumował kampanię „Miasto Przygody”, która w ciągu dwóch lat przyciągnęła uwagę…
0 Komentarzy3 Minuty
16 grudnia 2024
Kolacja z Robertem Makłowiczem będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Podczas IV Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku w warszawskim…
0 Komentarzy1 Minuty
12 grudnia 2024
Video Podcast Waszej Turystyki: Mazowsze – region, który zaskakuje na każdym kroku
W trakcie XV Forum Promocji Turystycznej, Izabela Stelmańska, zastępczyni dyrektora…
0 Komentarzy1 Minuty