Szlakiem bułgarskich winnic
Bułgaria to kraj, w którym znajdziesz plaże, góry, piękne widoki i gościnnych lokalnych mieszkańców. To również państwo z długą historią produkcji wina. Tutaj każdy smakosz, czy smakoszka wina znajdą swoje smaki, które trafią w ich gusta. Bułgarski klimat sprzyja uprawie różnych odmian winogron. Te wina cenione są za swoją jakość oraz stosunkowo niskie ceny, porównując je do pozostałych. Na półkach w naszych polskich marketach często widzimy bułgarskie nazwy tych alkoholi takie jak np. Chateau. Bułgaria jest krajem, który często jestem celem turystów właśnie przez to, że chcą oni odwiedzić rejony winnic oraz doświadczyć degustacji lokalnych win.
Historia winiarstwa w Bułgarii
Historia bułgarskiego winiarstwa sięga czasów starożytnych, kiedy to kraj był częścią Tracji – jednej z najstarszej cywilizacji na Bałkanach. Jeżeli w tamtym okresie był ktoś, kto uprawiał winorośl, był uznawany za bogatego. W XV wieku Bułgaria stała się głównym i ważnym dostawcą wina dla imperium osmańskiego, jednak wtedy przy produkcji stawiano bardziej na ilość, nie na jakość. W dzisiejszych czasach, Bułgaria jest jednym z najbardziej rozwiniętych producentów wina i rozprowadza go na niemalże cały świat. Jego jakość znacznie uległa poprawie. Wiele polaków z chęcią sięga po wina bułgarskiej produkcji.
Bułgarskie winnice
Dolina Trakii
Zaczynamy od największego i najważniejszego regionu winiarskiego w Bułgarii. Tam wytwarzana jest produkcja czerwonych i białych win wysokiej jakości. W tym miejscu zimy są zimne, a lata gorące- w takim klimacie bardzo dobrze owocują winogrona, co sprzyja produkcji win. Ich produkcja w Dolinie Trakii rozpoczęła się pomiędzy 1960, a 1970 rokiem- do tej pory ta tradycja się utrzymuje.
Dolina Róży
Warunki glebowe do uprawy wina w Bułgarii są bardzo dobre, a w tej dolinie są nawet wyjątkowo dobre. Produkuje się tam wina najwyższej jakości, szczególnie wytrawne i półwytrawne. Te wina są bogate w szczególne owocowe aromaty, bardzo chętnie kupowane są jako pamiątka przez lokalnych turystów.
Dolina Strumy
To z kolei niewielki region, ale też znaczący jeśli chodzi o produkcję wina. W tym miejscu występują bardzo wysokie temperatury i stosunkowo suche gleby, co sprzyja produkcji bardzo wysokich jakości (szczególnie czerwonych) win.
Melnik
W Melniku i okolicach znajdują się liczne winiarnie i winnice, oferujące możliwość zwiedzenia ich z lokalnym przewodnikiem oraz degustacji i zakupu na pamiątkę tamtejszych win. Winiarnie, które znajdują się w tym regionie są utrzymane z okresu XV/XVI wieku, a ich piwniczki są wykute w skałach, więc zwiedzaniu i degustowaniu towarzyszy świetny klimat. Dodatkowo sceneria gór sprawia, że to miejsce jest jeszcze bardziej urokliwe. Melnik to region, w którym produkowane są wina z tradycją, z recepturą zachowaną od wielu pokoleń.
Równina Dunaju
To region, który jest bardzo rozległy, bo zawiera aż 49 mikroregionów. W tym regionie jest bardzo dużo słonecznych, ciepłych dni, a lato jest bardzo gorące. To jeden z regionów, w którym produkuje się wina białe i musujące, które charakteryzują się świeżym, owocowym aromatem.
Jakie wino wybrać będąc w Bułgarii?
Bułgarscy producenci win oferują wiele ich rodzajów- są przekonani, że każdy turysta znajdzie tutaj takie, które wpasuje się w jego gusta. Będąc chociażby na urlopie wypoczynkowym w tym kraju, uważamy że warto spróbować następujących win:
-
- Shiroka Melnishka Loza – czerwone wino z regionu Melnik, jedno z najbardziej cenionych w Bułgarii
- Muskat – słodkie, białe wino o wyjątkowym aromacie
- Rubin – czerwone, bardzo aromatyczne wino z nutą wanilii
- Dimyat – białe wino, które polecamy dla zwolenników delikatniejszych smaków i aromatów.
Jak dojechać do Bułgarii samochodem?
Na wycieczkę do Bułgarii polecamy wybrać samochód, jako Wasz środek lokomocji. Ten wybór zapewni wiele swobody i komfortu, a droga minie szybko i w przyjemnej atmosferze. Dokonując takiego wyboru mamy możliwość zatrzymać się w każdym miejscu, które zaplanujemy wcześniej, ale również w takim, które spontanicznie spodoba się nam w trakcie pokonywania trasy.
Trasa
Wyruszając z południa Polski, trasa do Bułgarii zajmie Wam około 1500 kilometrów (ok. 16 godzin) jadąc drogą A1. Najszybszą trasą będzie przejazd przez Słowację, Węgry i Serbię. Warto zrobić w czasie trwania naszej podróży dłuższą przerwę na ciepły posiłek np. w okolicy Budapesztu lub nawet zabukować sobie nocleg tranzytowy jeśli uważacie, że będzie tak dla Was bardziej komfortowo.
Winiety
Przekraczając granicę Słowacji, Węgier oraz Bułgarii pamiętajmy, że potrzebne Wam są winiety, żeby przejechać tę trasę. Najlepiej to zrobić wcześniej, jeszcze w trakcie planowania wyjazdu na jednej ze stron WWW, takich jak ta: Winiety Słowacja.
Przepisy drogowe i wyposażenie samochodu
Jadąc w dłuższą podróż pamiętajmy, żeby nasz samochód wyposażony był w apteczkę, trójkąt, kamizelkę ogrodową oraz linkę holowniczą. Sprawdźmy także stan techniczny naszego pojazdu. W każdym kraju przepisy drogowe nieco się od siebie różnią, z tego względu warto się z nimi zapoznać wcześniej- przed wyjazdem, żeby uniknąć w trakcie wyjazdu nieprzyjemności w postaci mandatu.
Podsumowanie
Jeżeli jesteś smakoszem lub smakoszką win, ale jedziecie na wakacje całą rodziną i chcecie zadbać o to, żeby każdy uczestnik wyjazdu miał zapewnione atrakcje dla siebie, Bułgaria będzie świetnym wyborem. To kraj, w którym istnieje wiele regionów bogatych w winnice, malownicze plaże, górskie krajobrazy, a nawet parki rozrywki. Wyjazd na wakacjach- to niemalże gwarantowana udana pogoda. Pamiętajcie jednak wcześniej o zapoznaniu się z trasą, jaką będziecie pokonywać, zadbaniu o stan techniczny Waszego samochodu oraz zakup winiet- dzięki tym czynnościom będziecie mogli beztrosko cieszyć się wypoczynkiem i gromadzić ciekawe doświadczenia z wyjazdu.
Artykuł sponsorowany
POWIĄZANE WPISY
22 stycznia 2025
Powstaje pierwsze Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie hotelarstwa
0 Komentarzy3 Minuty
17 stycznia 2025
Plany promocyjne Warszawy na 2025 rok
W nadchodzącym roku promocja Warszawy będzie skoncentrowana przede wszystkim na…
0 Komentarzy5 Minuty
17 stycznia 2025
Egzotyczne wakacje: Malediwy czy Dominikana?
Malediwy i Dominikana to tropikalne kierunki urlopowe, które mają ze sobą wiele…
0 Komentarzy5 Minuty
15 stycznia 2025
„C the Unseen” – Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025
Na pytanie, jak nazywa się miasto na C leżące na wschodzie Niemiec, odpowiedź powinna być…
0 Komentarzy4 Minuty
14 stycznia 2025
Turystyka w 2025 roku – co nas czeka?
Poznaj trendy w turystyce na 2025 rok: dynamiczne pakietowanie, AI i zintegrowane…
0 Komentarzy3 Minuty
13 stycznia 2025
W poszukiwaniu świątecznych tradycji Mazowsza
Świąteczny czas na Mazowszu z początku XX wieku, to czas licznych wróżb i obyczajów,…
0 Komentarzy7 Minuty
9 stycznia 2025
Wakacje.pl partnerem Gali Waszej Turystyki
Wakacje.pl będą partnerem czwartej edycji Gali Waszej Turystyki. Wydarzenie odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty
9 stycznia 2025
Sykon w gronie partnerów Gali Waszej Turystyki
Sykon – specjalista w tworzeniu nowoczesnych systemów rezerwacyjnych dla biur podróży –…
0 Komentarzy2 Minuty
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty