Szwedzi otworzyli wirtualne muzeum designu szwedzkiego

archiwum Muzeum Szwedzkiego Designu

Muzeum online, prezentuje designerskie obiekty i przedmioty, które zmieniają codzienne życie wielu ludzi. Dostęp jest darmowy.

To również pierwsze muzeum poświęcone jednocześnie architekturze, designowi i modzie. Pierwsza wystawa „Live from Sweden” ma pokazać szwedzki styl życia oraz samych Szwedów żyjących wśród stylowych, designerskich przedmiotów.

W Szwecji wzornictwo jest postrzegane jako dziedzina dająca narzędzia do podważania zastanego status quo w celu stwarzania lepszego życia dla wszystkich.
Szwedzkie Muzeum Designu nie posiada żadnej kolekcji fizycznych przedmiotów, lecz jest czysto wirtualne. Jego zadaniem jest stworzenie dostępu do szwedzkiego wzornictwa ludziom ze wszystkich stron świata – znajdą je pod adresem www.swedishdesignmuseum.com.

Pierwsza wystawa “Live from Sweden” pokazuje osiem designerskich przedmiotów w dostępnych online filmach pokazujących na żywo życie Szwedów wśród obiektów stworzonych przez architektów i projektantów.

Jennie Skogsborn Missuna z Visit Sweden, pwoiedziała: „Zagraniczni turyści interesują się wzornictwem i wiedzą, że Szwecja ma w tej dziedzinie wiele do pokazania. Celem Szwedzkiego Muzeum Designu jest pokazanie przedmiotów i obiektów, których wartość polega na czymś więcej, niż dobry wygląd. Wystawa „Live from Sweden” ma ukazać dzieła szwedzkich projektantów, które stały się elementami codziennego życia Szwedów – obiekty, które zostały zaprojektowane po to, by były używane przez ludzi, a nie po to, by stały na postumentach lub w szklanych gablotach.”

„Live from Sweden” prezentuje osiem projektów z trzech obszarów – architektury, wzornictwa przemysłowego i mody:

Architektura
· Strandparken – ośmiopiętrowy drewniany apartamentowiec o ujemnej emisji CO2zaprojektowany przez biuro Wingårdhs Arkitekter i zbudowany przez firmę dewloperską Folkhem
· Kaggeboda – dom kempingowy zbudowany zgodnie z wytycznymi mającymi na celu przybliżenie Szwedom realizacji marzenia o letniej rezydencji zaprojektowany przez Kolman Boye Arkitekter we współpracy z architektem Tove Fogelströmem

Wzornictwo
· OD-11 – zestaw bezprzewodowych, uniwersalnych głośników o wysokiej jakości dźwięku zaprojektowany przez Teenage Engineering
· Plug Lamp – lampa z wbudowanym w podstawę gniazdkiem elektrycznym firmy Form Us With Love
· Thule Glide – sportowy wózek dziecięcy stworzony przez firmy Thule i Veryday
· One Happy Cloud – miska z zagiętą do wewnątrz krawędzią, która ułatwia wyjmowanie pałeczkami części potrawy, zaprojektowana przez Ingegerda Råmana

Moda
· Changes – kolekcja odzieży unisex z metkami informującymi o numeracji żeńskiej i męskiej stworzona przez Hope-Sthlm
· Reflexive bag – odblaskowa torba z zaprojektowanej przez Ann-Sofi Back kolekcji „Watch Your Back”, która w designerskiej formie podejmuje zagadnienie widzialności pieszego na drodze

Obiekty zaprezentowane w ramach wystawy „Live from Sweden” zostały wybrane przy udziale kuratorów będących ekspertami w sprawach architektury, wzornictwa i mody:
· Emma Jonsteg, architektka i założycielka Utopia Arkitekter.
· Susanna Strömquist, niezależna dziennikarka pisząca o modzie współpracująca ze szwedzką i duńską edycją magazynu „Elle”.
· Eero Koivisto, projektant i współzałożyciel szwedzkiej spółki architektoniczno-designerskiej Claesson Koivisto Rune.
· Daniel Golling, dziennikarz i założyciel Summit, niezależnej inicjatywy architektoniczno- designerskiej
· Gustaf Kjellin, kurator i założyciel Summit, niezależnej inicjatywy architektoniczno- designerskiej.

Eero Koivisto, projektant w Claesson Koivisto Rune, cieszącej się międzynarodowym uznaniem wszechstronnej firmie projektowej, który brał udział w przygotowaniu pierwszej wystawy, dodał: „W krajach Północy idea designu nie jest wykluczająca, przeciwnie, jest demokratyczna i inkluzywna. Dlatego warto było pokazać, jak ona funkcjonuje. Prezentujemy codzienne życie zwykłych ludzi, ponieważ pracujemy właśnie dla nich.
Internetowe muzeum może odwiedzić każdy, z każdego miejsca, jeśli tylko ma dostęp do sieci. To dobry pomysł. Jesteśmy niewielkim zakątkiem świata, a mimo to nasza architektura i wzornictwo zdobyły sobie uznanie. Dlatego należy pokazać niektóre z ich przykładów w wirtualnym muzeum.”

Emma Jonsteg, architektka z Utopia Arkitekter, również uczestnicząca w wyborze eksponatów do pierwszej wystawy Szwedzkiego Muzeum Designu, skomentowała: „W Szwecji powstało wiele ciekawych produktów wzornictwa na najwyższym poziomie. Myślę, że świat może się sporo nauczyć, przyglądając się jego najlepszym realizacjom. Dzięki Szwedzkiemu Muzeum Wzornictwa staną się one dostępne dla każdego, na całym świecie.”

Muzeum zostało uruchomione 14 listopada, a pierwsze filmy w trybie transmisji strumieniowej są udostępniane na profilu facebookowym organizacji Vist Sweden(https://www.facebook.com/VisitSweden/ ), która była jednym z inicjatorów powstania Muzeum.

www.swedishdesignmuseum.com