Tatry Mountain Resort – zima była bardzo udana
Łączne wpływy słowackiej spółki Tatry Mountain Resort (TMR) ze sezon zimowy były wyższe o 30,8 proc. w porównaniu z poprzednim sezonem zimowym. Liczba narciarzy wzrosła prawie o 25 proc.
Spółka TMR opublikowała główne wskaźniki dotyczące ubiegłego sezonu zimowego 2017/18 za okres od 1 listopada 2017 r. do 11 kwietnia 2018 r. w zestawieniu z identycznym okresem poprzedniego roku. Porównanie obejmuje ośrodki górskie Jasná Tatry Niskie, ośrodki Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec i Jezioro Szczyrbskie w Tatrach Wysokich, a także Szczyrk Mountain Resort oraz Aquapark Tatralandia i słowackie hotele należące do spółki. Porównanie nie uwzględnia Śląskiego Wesołego Miasteczka Legendia, które przez cały sezon zimowy jest zamknięte, a także czeskiego ośrodka narciarskiego Ještěd, którym TMR zaczęła zarządzać w trakcie sezonu.
Najważniejsze dane:
• Łączne wpływy za sezon zimowy w stosunku rok do roku wzrosły o +30,8 proc.
• Liczba odwiedzających mierzona jako liczba osobodni narciarskich w ośrodkach górskich w porównaniu z poprzednim okresem wzrosła o +24,6 proc.
• Liczba odwiedzających w parkach rozrywki w porównywalnym okresie rok do roku wzrosła o +2,2 proc.
• W segmencie hoteli obłożenie wzrosło w średniej ważonej o +3,7 punktu procentowego, a średnia dzienna cena o +12,0 proc.
• Przychody ze sprzedaży skipassów w danym okresie wzrosły o +33,9 proc.
• Przychody w segmencie parki rozrywki wzrosły o +5,3 proc.
• Przychody w segmencie hotele wzrosły o +31,1 proc.
• Przychody w segmencie restauracje odnotowały wzrost o +30,7 proc., zaś w segmencie usługi sportowe i sklepy o +27,7 proc.
Prezes zarządu TMR Bohuš Hlavatý powiedział: „Sezon zimowy 2017/18 oceniamy bardzo pozytywnie, nie tylko pod względem przychodów i ponownego wzrostu liczby odwiedzających w naszych ośrodkach, lecz również z uwagi na dobre warunki śniegowe, pomimo tego, że na początku sezonu prawie wszystkie ośrodki musiały stawić czoła niszczycielskim wichurom. Tej zimy także udało nam się zorganizować wiele wydarzeń towarzyszących i usług dodatkowych, które zainteresowały odwiedzających w każdym wieku, począwszy od miłośników szusowania po rodziny z dziećmi. Sezon był przełomowy przede wszystkim za sprawą nowości, tj. kas samoobsługowych GOPASS Point, które umożliwiły zakup tańszych skipassów na miejscu, bezpośrednio w ośrodku.
Rewolucyjne rozwiązania technologiczne to nie tylko nowe kolejki, hotele czy restauracje, lecz również innowacyjne metody zakupu produktów. Sprytna Sezonówka w różnych wariantach ponownie okazała się hitem sezonu. Ośrodek górski Szczyrk rozpoczął sezon zimowy z nowymi inwestycjami, co przełożyło się na dwukrotny wzrost liczby klientów w porównaniu z poprzednim sezonem. Pozytywnie oceniamy również współpracę z konkurencyjnymi obiektami noclegowymi, zarówno w kraju, jak i za granicą. Nasz program lojalnościowy GOPASS zyskuje na popularności i ma już prawie 600 tysięcy członków. Wierzymy, że po udanym sezonie zimowym czeka nas równie pomyślny sezon letni.”
Rozpoczęcie sezonu, Boże Narodzenie i Nowy Rok
Sezon zimowy na stokach narciarskich rozpoczął się 1 grudnia 2017 roku Na Chopoku udostępniono sześć tras zjazdowych, a w ośrodku Jezioro Szczyrbskie trzy. Dzięki odpowiednio wczesnemu naśnieżaniu, do którego przystąpiono już w połowie listopada, w grudniu pokrywa śnieżna miała 40 cm. Zima w końcu zawitała w Tatry na dobre, a odwiedzający Hrebienok już po raz piąty mieli okazję podziwiać wyjątkową Tatrzańską Świątynię Lodową, która została otwarta dla zwiedzających 8 grudnia. Tym razem jej bryła nawiązywała do katalońskiej katedry Sagrada Familia, a do jej budowy wykorzystano 190 ton lodu. Otwarcie sezonu w Tatrzańskiej Łomnicy odbyło się 9 grudnia. Udostępniono pięć tras zjazdowych z 40 – 50 cm pokrywą śnieżną. Duża ilość naturalnego śniegu umożliwiła również uruchomienie najwyżej położonej trasy na Przełęczy Łomnickiej, gdzie wysokość pokrywy śnieżnej osiągała 150 cm.
Najbardziej wyczekiwana i najbardziej stroma tatrzańska trasa narciarska została udostępniona miłośnikom szusowania nieco wcześniej niż w ubiegłych latach. 10 grudnia Jasną, a później również Tatrzańską Łomnicę nawiedził niszczycielski orkan, który spowodował kilkudniowe utrudnienia w funkcjonowaniu ośrodków. Po usunięciu jego skutków narciarze mogli korzystać ze stoków, na których panowały bardzo dobre warunki, nie tylko po obu stronach Chopoka, lecz również w ośrodkach Jezioro Szczyrbskie, Stary Smokowiec i Tatrzańska Łomnica. Silny, porywisty wiatr nawiedził tatrzańskie ośrodki również podczas świąt Bożego Narodzenia.
Obłożenie hoteli TMR w Tatrach Wysokich i Niskich w okresie świątecznym już pod koniec listopada wynosiło 70 – 90 proc. w zależności od typu hotelu i terminu. Największym zainteresowaniem cieszyły się hotele położone przy stokach, czyli obiekty typu ski-in-ski-out. Na początku grudnia obłożenie wynosiło przeciętnie 90 proc. i więcej, zaś najwięcej wolnych miejsc znajdowało się w aquaparku. W szczycie sezonu, w okresie Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowego Roku hotele TMR jak zwykle miały pełne obłożenie. Poza klientami z tradycyjnych rynków, jakimi są Słowacja, Czechy i Polska, czasie świąt z noclegów korzystali również goście z Niemiec. W okolicach Nowego Roku, w porównaniu z wcześniejszymi latami, umiarkowanie wzrosła liczba gości zagranicznych z Węgier, Rosji, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.
Ferie zimowe, Wielkanoc i wiosenne szusowanie
Bardzo dobre warunki narciarskie w tatrzańskich ośrodkach oraz pokrywę śnieżną dochodzącą do 80 cm wykorzystały zwłaszcza rodziny z dziećmi, które podczas ferii chciały nauczyć się jazdy na nartach lub skorzystać z atrakcji na stokach i w basenach termalnych. Choć w czasie ferii pogoda w górach była raczej kapryśna, największe obłożenie odnotowano w czasie ferii kraju środkowosłowackiego, co wynikało z bardzo dobrych warunków narciarskich oraz faktu, że ferie zimowe w tym regionie pokrywały się z polskimi i czeskimi. Nieco mniejsze zainteresowanie odnotowano w czasie ferii przewidzianych dla kraju zachodniosłowackiego, które w odróżnieniu od ubiegłego roku przypadały dopiero na marzec. Najmniejszy popyt, choć w porównaniu z ubiegłym rokiem warunki do szusowania były lepsze, ponownie odnotowano w trakcie ferii zaplanowanych dla kraju wschodniosłowackiego. W hotelach TMR w Tatrach Wysokich w porównaniu z ubiegłym rokiem obłożenie wzrosło ogółem o 3 proc.
Z nadejściem wiosny, tj. od 4 kwietnia zmienił się cennik skipassów. Ceny 1-dniowego skipassu w porównaniu z głównym sezonem spadły o 5 – 7 EUR. Święta Wielkanocne przypadające na początek kwietnia były zwieńczeniem sezonu narciarskiego w mniejszych ośrodkach. Nie dotyczy to Chopoka i Tatr Wysokich. Kapryśna, deszczowa pogoda na zmianę z ekstremalnie wysokimi temperaturami nawet w górach odbiła się na wysokości i jakości pokrywy śnieżnej. Od 16 kwietnia kolejki we wszystkich ośrodkach przechodzą regularną wiosenną konserwację. Ze względu na panujące warunki kolejki i stoki będą udostępniane tylko podczas weekendów.
Klub posiadaczy Sprytnej Sezonówki
Posiadacze Sprytnej Sezonówki tej zimy pokonali na nartach łącznie 5,145 mln kilometrów. Najlepszy wynik osiągnął 29-latek z Liptowskiego Mikulasza, który w uwzględnianym okresie od 1 grudnia 2017 roku do kwietnia 2018 r. przejechał łącznie 5 558 km, ogółem spędził na stokach 100 dni, przeciętnie w ciągu dnia przejechał 55,6 km i odbył 1 985 przejazdów.
Na stokach w Jasnej i Tatrach Wysokich goście krajowi stanowili 68,6 proc. odwiedzających, kolejne miejsce zajęli goście z Polski (13,1 proc.) i Czech (8,2 proc.). Sezon zimowy 2017/18 w tatrzańskich ośrodkach trwał do 17.04, tj. 136 dni.
Sezon w Polsce
Sezon narciarski w Szczyrku rozpoczął się 22 grudnia 2017 roku i trwał do 3 kwietnia 2018 roku, co daje 103 dni szusowania. Wysokie temperatury na początku grudnia uniemożliwiały wyprodukowanie odpowiedniej ilości śniegu i wcześniejsze uruchomienie stoków. Problemem był również silny, porywisty wiatr, który na 5 dni sparaliżował pracę kolejek w ośrodku. Poprawa pogody, która nastąpiła w drugiej połowie stycznia, przyczyniła się do stabilizacji warunków narciarskich. Szczyrk miał do zaoferowania 16 km tras o łącznej powierzchni 50 ha. Ośrodek rozpoczął sezon z dwiema nowymi kolejkami 6-osobową kanapą i 10-osobową kolejką kabinową oraz nową trasą zjazdową dla rodzin z dziećmi. Pomimo zmiennej pogody oraz dzięki nowoczesnemu naśnieżaniu, nowej infrastrukturze i bezpłatnemu transportowi skibusami liczba klientów ośrodka w porównaniu z ubiegłym sezonem wzrosła dwukrotnie.
Sezon w Czechach (Ještěd)
Stoki w ośrodku Ještěd udostępniono narciarzom 14 grudnia 2017 roku. Sezon trwał do 18 marca 2018 roku, czyli 87 dni. Priorytetem była północna strona oferująca 6 km czerwonych i czarnych tras zjazdowych. W styczniu z powodu złych warunków pogodowych nie było możliwości naśnieżenia całego kompleksu. W związku z tym łatwiejsze stoki Pláně po południowej stronie, przeznaczone głównie dla rodzin z dziećmi, były zamknięte. Z uwagi na wyłączenie jednej trzeciej kompleksu ośrodek Ještěd odnotował adekwatną liczbę odwiedzających. Podmiejski ośrodek narciarski w Libercu wyrasta na unikalny kompleks na skalę czeską i europejską. Za sprawą dogodnej lokalizacji umożliwia jednodniowe wyjazdy na narty, w szczególności narciarzom z Pragi oraz gościom ze środkowych i północnych Czech. Ośrodek odwiedzają również Polacy i Niemcy.
Narciarze niecierpliwie czekają na planowaną modernizację obiektu. W pierwszym etapie zmian doczekają się restauracje, wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie, następnie powstanie trasa zjazdowa Nová Skalka, a pozostałe trasy zostaną poszerzone. W planie jest również nowy zbiornik retencyjny, system naśnieżania, oświetlenie na stokach i nowe kolejki. Liberec, miasto pod szczytem Ještěd, już wkrótce stanie się bardzo popularnym ośrodkiem narciarskim.
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
Egzotyczne wakacje: Malediwy czy Dominikana?
Malediwy i Dominikana to tropikalne kierunki urlopowe, które mają ze sobą wiele…
0 Komentarzy5 Minuty
15 stycznia 2025
„C the Unseen” – Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025
Na pytanie, jak nazywa się miasto na C leżące na wschodzie Niemiec, odpowiedź powinna być…
0 Komentarzy4 Minuty
2 stycznia 2025
Ras Al Khaimah po raz szósty z rekordowym noworocznym widowiskiem
Ras Al Khaimah szósty rok z rzędu Nowy Rok świętuje rekordem. Emirat przywitał 2025 rok…
0 Komentarzy2 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
19 grudnia 2024
Wieczór z Krzysztofem Wielickim w Abu Dhabi w ramach promocji Polski na rynkach arabskich
25 listopada br. w Abu Dhabi zaprezentowano film dokumentalny o życiu i dorobku wybitnego…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2024
Rekordowa liczba turystów odwiedziła Bułgarię
Bułgarzy przewidują, że mijający rok okaże się rekordowy pod względem turystyki – kraj…
0 Komentarzy2 Minuty
5 grudnia 2024
Islandia promuje swoje atrakcje na warsztatach w Warszawie
W Warszawie odbyły się warsztaty, w trakcie których islandzcy touroperatorzy…
0 Komentarzy1 Minuty
5 grudnia 2024
LOT wystartował z zimowym połączeniem do Innsbrucka
Od 1 grudnia br. do stolicy Tyrolu dolecimy bezpośrednio z Polskimi Liniami Lotniczymi…
0 Komentarzy4 Minuty
4 grudnia 2024
Film ,,Pielgrzym nadziei” w Instytucie Cervantesa
Instytut Cervantesa w Warszawie zaprezentował film dokumentalny TVP o Camino de Santiago…
0 Komentarzy2 Minuty