Tatry Wysokie i Liptów – raj dla rowerzystów
Słowacki Liptów dla polskich turystów, to przede wszystkim teren turystyki górskiej i wypoczynku w basenach termalnych. Liptów też, jak mało który region górski, nadaje się na wycieczki rowerowe.
Łagodnie pofalowana kotlina otoczona jest wysokimi pasmami górskimi – dzięki temu można oglądać piękną scenerię górską bez potrzeby zdobywania wysokich szczytów i wspinania się stromymi podjazdami.
Do dyspozycji rowerzystów jest 12 oznakowanych tras o łącznej długości ponad 634 km – ich dokładny przebieg pokazuje nowa mapa szlaków rowerowych wydana w tym sezonie. Trasy rowerowe są nie tylko oznaczone na mapach, ale także bardzo dokładnie wyznakowane w terenie, a każde skrzyżowanie i rozjazd dodatkowo oznakowany tabliczkami kierunkowymi. Wielkim ułatwieniem w poznawaniu regionu na dwóch kółkach jest specjalny autobus łączący Liptowski Mikulasz z Rużomberkiem i małą wioską Vlkolinec, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Z tego punktu widzenia najlepszym punktem wypadowym dla rowerzystów są okolice Liptowskiego Mikulasza. Szczególnie atrakcyjne jest uczynienie sobie głównej bazy wypadowej w Tatralandii, gdzie przy terenie basenów termalnych znajduje się Holiday Village – kompleks domków letnich o zróżnicowanym standardzie i cenach, dodatkowo połączony z możliwością korzystania z tutejszych basenów restauracji i zaplecza wellnessowego.
Zwiedzanie Liptowa na rowerze najlepiej zacząć od tras łatwych. Największy ich wybór można znaleźć w środkowej części regionu – w okolicach wielkiego zbiornika zaporowego – Liptowskiej Mary. Przy Tatralandii zaczyna się piękna i stosunkowo prosta trasa wiodąca dookoła jeziora, przy okazji dając możliwość poznawania tutejszych zabytków, wśród których wyróżnia się stary drewniany kościół artykularny w Św. Krzyżu (kościoły były budowane dla protestantów w czasach prześladowań religijnych w monarchii Habsburgów – zachowało się tylko pięć tego typu kościołów na terenie całej Słowacji).
Inna, stosunkowo prosta trasa prowadzi z Rużomberka (dostaniemy się tu wspomnianym już cyklobusem) do Liptowskiego Mikulasza. Została wytyczona w ubiegłym roku i jest nie tylko trasą rowerową, ale także szlakiem największych atrakcji Liptowa – wyznaczono przy niej 15 miejsc odpoczynku, gdzie można nie tylko zaczerpnąć tchu, ale także zobaczyć ciekawy obiekt lub miejsce. Najciekawszym jest wpisany na Listę UNESCO zabytkowy zespół drewnianej zabudowy Vlkolinca, ale zainteresować też mogą zabytkowe kościoły w Ludrovej i wspomnianym już św. Krzyżu, zamek w Liptowskim Hradku, czy średniowieczny klasztor w Okolicznym, dzielnicy Liptowskiego Mikulasza. Na trasie także słynąca ze źródeł termalnych wioska Liptowski Jan i słynna z jaskiń Dolina Demianowska. Trasa kończy się przy pięknym skansenie w Prybilinie.
Dla miłośników nieco trudniejszych wycieczek, typowo górskich, bardzo ciekawe okazać się mogą trasy w okolicach Rużomberka. Wiodą one skrajem Wielkiej Fatry, słynącej z pięknych widoków. Tutaj także znajduje się zabytkowa wieś, uznana za „żywy skansen” – wpisany na listę UNESCO Vlkolinec. Równie ciekawa może być wizyta w Górach Chotczańskich – ciekawym paśmie wznoszących się na północ od Liptowskiej Mary, które tworzą potężne, wyspowo wznoszące się szczyty.
W samych Tatrach ruch rowerowy na terenie właściwych Tatr jest dość ograniczony. Specjalne przepisy Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) regulują ściśle w które miejsca mogą wjechać rowerzyści. Po słowackiej stronie jest ich znacznie więcej niż po polskiej – można tu wjechać do dolin: Zuberskiej, Żarskiej, Cichej i Koprowej, a także dotrzeć do Popradzkiego Stawu, Schroniska Wielickiego, na Siodełko i do Zielonego Stawu w Dolinie Kieżmarskiej.
Na szczególną uwagę prawdziwych miłośników gór, zasługują trzy miejsca. Pierwsze to Popradzki Staw – słowacki odpowiednik naszego Morskiego Oka, znad brzegów którego rozciąga się wspaniała panorama Tatr Wysokich. Z kolei wyprawa do Zielonego Stawu w Dolinie Kieżmarskiej daje nie tylko możliwość wjechania daleko w głąb gór i popatrzenia na granitowe kolosy naprawdę z bliska, ale jest także wyprawą śladami najstarszej turystyki tatrzańskiej – Beaty Łaskiej, która odbyła podobną trasę (chociaż z pewnością nie na rowerze) już w XVI wieku. Zwieńczeniem wysokotatrzańskich eskapad rowerowych powinien być wjazd do Schroniska Wielickiego – najwyżej położonego miejsca w Tatrach Wysokich dostępnego na rowerze.
Miłośnicy naprawdę ostrej jazdy po górach, także będą zadowoleni – w regionie bowiem istnieją dwa bardzo dobrze urządzone i wyposażone BikeParki – niedaleko Rużomberku w ośrodku Malinno Brdo, a także w Jasnej – pod Chopokiem. Oferują one niezapomniane zjazdy downhillowe – ułatwieniem w korzystaniu z tras są kolejki linowe w Jasnej i Rużomberku, dostosowane do przewożenia rowerów. Na szczególną uwagę zasługują północne stoki Chopoka – przez cały sezon letni funkcjonuje tutaj Bike World – kompleks pięciu tras zjazdowych, o zróżnicowanej trudności, z których najdłuższa ma ponad 8 km długości, a trzy z nich – prawie kilometr przewyższenia.
Więcej informacji na:
www.regiontatry.sk
www.tatralandia.sk
http://www.tatralandiavillage.sk/
http://www.jasna.sk/pl/rocky-mountain-bike-world-jasna/
POWIĄZANE WPISY
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
19 grudnia 2024
Wieczór z Krzysztofem Wielickim w Abu Dhabi w ramach promocji Polski na rynkach arabskich
25 listopada br. w Abu Dhabi zaprezentowano film dokumentalny o życiu i dorobku wybitnego…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2024
Rekordowa liczba turystów odwiedziła Bułgarię
Bułgarzy przewidują, że mijający rok okaże się rekordowy pod względem turystyki – kraj…
0 Komentarzy2 Minuty
5 grudnia 2024
Islandia promuje swoje atrakcje na warsztatach w Warszawie
W Warszawie odbyły się warsztaty, w trakcie których islandzcy touroperatorzy…
0 Komentarzy1 Minuty
5 grudnia 2024
LOT wystartował z zimowym połączeniem do Innsbrucka
Od 1 grudnia br. do stolicy Tyrolu dolecimy bezpośrednio z Polskimi Liniami Lotniczymi…
0 Komentarzy4 Minuty
4 grudnia 2024
Film ,,Pielgrzym nadziei” w Instytucie Cervantesa
Instytut Cervantesa w Warszawie zaprezentował film dokumentalny TVP o Camino de Santiago…
0 Komentarzy2 Minuty
21 listopada 2024
Zamek, ścieżki rowerowe i teatr. Południowe Czechy zapraszają turystów
Południowe Czechy, region słynący z bogatej historii, malowniczej przyrody i unikalnej…
0 Komentarzy3 Minuty
21 listopada 2024
Niemcy – ojczyzna bożonarodzeniowych jarmarków
Z końcem listopada nad niemieckimi miastami zaczynają się unosić zapachy korzennych…
0 Komentarzy9 Minuty
15 listopada 2024
Rekordowe targi WTM w Londynie. Ponad 4 tys. wystawców z całego świata
W dniach 5-7 listopada 2024 roku londyńskie hale ExCeL gościły największe w historii…
0 Komentarzy2 Minuty