Toruń – zobacz, jak robi się wódkę

AG

Najdłużej, bez przerwy produkująca wódkę fabryka w Polsce – dawny toruński POLMOS, udostępnia swoje wnętrza zwiedzającym.

Przez 132 lata działalności nie było jednego dnia przestoju. Fabrykę założyli w 1884 roku Georg i Natan Hirschfeldowie. Ich alkohole trafiały na eksport do Afryki i Azji. Potem fabryka zmieniała właścicielo. W fabryce wódki w Toruniu pracowały całe pokolenia. Od 2011 roku zakład jest częścią firmy Chemirol i nosi nazwę Toruńskie Wódki Gatunkowe. Właściciel Chemirolu Leszek Boruch w ymyślił w tym roku nową formę propagowania wyróbów produkowanych przez zakład. Od czerwca tego roku fabryke można zwiedzac.
Całośc wycieczki po zakładzie trwa ponad godzinę. Goście poznają tajniki produkcji alkoholu, moga obejrzeć zabytkowe wnętrza, urządzenia i maszyny służace do produkcji, imponujacej wielkości (np. 2 mln litrów) zbiorniki. Zwiedzanie jest możliwe do zorganizowania dla grup liczących minimum 5 osób. Jedynym warunkiem, by zwiedzać fabryke jest ukończenie 18 lat. Końcowym akcentem wycieczki jest wizyta w sali degustacyjnej i degustacja minimum pięciu gatunków wódki. W standardowej wersji są to: Piernikowa, Pigwowa, Strong Collection, Valezius (miejscowa brandy), Nalewka Gronowa.

Po zakończeniu wycieczki można kupić wszystkie wódki w sklepie firmowym, który zlokalizowany jest tuż przed bramż do fabryki.
Oczywiście, grupy mogą zamawiac dłuzsze degustacje, możliwa jest także organizacja na terenie fabryki spotkań integracyjnych.
Wytwórnia alkoholi jest doskonałym uzupełnieniem zwiedzania średniowiecznego Torunia. Z centrum można tutaj dojechać w dziesięć minut. Adres to Jana Olbrachta 14/16. Gospodarze liczą, że w przyszłym roku odwiedzi ich ok dwóch tysięcy gości.

Toruńskiewodki.pl

{gallery}4292{/gallery}