Transport kolejowy w Polsce: ruszyły konsultacje nad Horyzontalnym Rozkładem Jazdy

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Rozpoczęły się publiczne konsultacje nad założeniami Horyzontalnego Rozkładu Jazdy (HRJ) dzięki, któremu ma powstać nowoczesny i efektywny system transportu kolejowego w Polsce. Projekt realizują Ministerstwo Infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe, spółka CPK, Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Urząd Transportu Kolejowego.

Realizacja HRJ ma zapewnić spójność, przewidywalność i dostępność usług kolejowych, odpowiadając na potrzeby pasażerów i rozwijając infrastrukturę transportową kraju. Celem konsultacji jest zebranie opinii i uwag od szerokiego grona interesariuszy, w tym pasażerów, samorządów, organizacji społecznych, eksperckich oraz branżowych, a także środowiska naukowego i technicznego.

„Zgodnie z zapowiedziami uruchamiamy szerokie konsultacje HRJ. Do tej pory oferta połączeń dalekobieżnych nie była tak szeroko konsultowana ze społeczeństwem i branżą” – mówi Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Zintegrowana sieć połączeń dla całego kraju

Projekt zakłada skoordynowanie połączeń międzywojewódzkich i międzynarodowych z uwzględnieniem zarówno przewozów publicznych, jak i komercyjnych. W ramach HRJ każdy powiat w Polsce zostanie włączony w sieć połączeń dalekobieżnych bezpośrednio lub poprzez skoordynowane z nimi pociągi regionalne lub autobusy. Taka koncepcja organizacji połączeń pozwoli skomunikować ze sobą miasta powiatowe w Polsce. Znacząco ułatwi to, nie tylko podróże w skali całego kraju, ale także usprawni komunikację w skali regionalnej. HRJ stworzy spójny i czytelny dla podróżnego system zapewniający cykliczność rozkładu jazdy, przewidywalność podróży i łatwe przesiadki.

„Będziemy dążyć do tego, aby rozkład jazdy pociągów dalekobieżnych w Polsce stanowił atrakcyjną i stabilną ofertę dla pasażerów. W związku z tym, że HRJ opiera się na stałych liniach komunikacyjnych, analogicznie jak w komunikacji miejskiej, jest on modułowy i, w zależności od możliwości finansowych lub dostępności taboru, umożliwia stopniowe zagęszczanie siatki połączeń według jednolitego wzorca”– mówi Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury.

Zakres konsultacji i znaczenie współpracy branżowej

Konsultacje publiczne obejmują ofertę przewozową, częstotliwość kursowania pociągów, relacje między nimi, a także zasady wyznaczania stacji zatrzymania. Uwagi i opinie można zgłaszać do 13 października 2024 r. za pomocą formularza internetowego dostępnego na stronie www.hrj.gov.pl. To czwarta ścieżka szeroko zakrojonego procesu konsultacyjnego, który obejmuje także uzgodnienia z przewoźnikami kolejowymi, organizatorami transportu krajowego i zagranicznego oraz ministerstwami transportu krajów sąsiednich.

„Wyniki rozpoczynających się konsultacji publicznych HRJ stanowić będą istotny wkład w rozwój transportu kolejowego w Polsce. Chcemy, aby HRJ był narzędziem dostosowanym do rzeczywistych potrzeb pasażerów, dlatego zachęcamy wszystkich obywateli, organizacje społeczne i branżowe oraz jednostki samorządu terytorialnego do aktywnego udziału w procesie konsultacyjnym. Zgłoszone uwagi i sugestie będą miały wpływ na kształt przyszłych rozkładów jazdy i całej docelowej oferty przewozowej” – powiedział Piotr Rachwalski, członek zarządu CPK ds. inwestycji kolejowych.

Długoterminowa wizja rozwoju kolei

Obecnie konsultowany jest horyzont 2035, który uwzględnia stabilne założenia infrastrukturalne oraz realizację kluczowej inwestycji, jaką jest linia Kolei Dużych Prędkości (KDP) “Y”. Wnioski z konsultacji zostaną uwzględnione w ofercie przewozowej i wstępnym rozkładzie jazdy, a także staną się podstawą do kolejnych etapów konsultacji publicznych dotyczących planu transportowego.

W długoterminowej perspektywie projekt HRJ obejmuje lata 2031-2040, z możliwością dalszego rozwoju. Planowane jest opracowanie kolejnych wersji HRJ, które będą dostosowywane do zmian infrastrukturalnych, organizacyjnych i finansowych, co pozwoli na stworzenie nowoczesnego i zrównoważonego systemu transportu kolejowego w Polsce.