Travelplanet.pl – seniorzy coraz chętniej podróżują

AG

Seniorzy powyżej 60 roku życia coraz chętniej decydują się na zagraniczne wakacje z biurami podróży. Ich liczba wzrosła w okresie styczeń – wrzesień 2015 o 20 proc. w porównaniu do takiego samego okresu w 2014 roku. Statystyki rezerwacyjne Travelplanet.pl pokazują również, że to właśnie seniorzy potrafią wyłuskać najbardziej atrakcyjne cenowo wycieczki z ofert biur podróży.

Najpopularniejsze kierunki wybierane przez seniorów nie odbiegają od tych, na jakie decyduje się ogół turystów. To Grecja, Egipt, Turcja, Hiszpania i Bułgaria. Wyjeżdża tam ponad 70 proc. seniorów. Jednak warto podkreślić, że w tym roku inaczej niż ogół turystów, nie spędzali oni tak chętnie wakacji w Grecji. W od stycznia do końca września wypoczywało tam nieco ponad 1/4 seniorów podczas gdy w tym okresie wyjeżdżał tam co trzeci polski turysta.
Seniorzy wyjeżdżali za to, w odróżnieniu od ogółu, chętniej do Egiptu (15 proc. wobec 14 proc.). Wyraźnie większy odsetek seniorów wyjechał również w tym roku do Tunezji (2,4 proc. wobec 1,6 proc. ogółem). Z kolei decydowanie mniejszą popularnością wśród seniorów cieszyła się Turcja (13,7 proc. wobec 17 proc. ogółu turystów) oraz Bułgaria (5,3 proc. seniorów wobec 8,4 proc.).
Standard wypoczynku seniorów, tak jak wybierane przez nich miejsca, w których chcą spędzić urlop, również nie odbiega znacząco od przeciętnej.
Co piąty senior, tak jak ogół turystów, wybierał wypoczynek w hotelu 5*, co nie odbiega od przeciętnej. Nieco rzadziej za to niż ogół turystów zatrzymywali się w hotelach 4* (40 proc. wobec 45 proc. ogółem) a częściej niż ogół – w hotelach o standardzie 3* (33 proc seniorów wobec 30 proc. ogółem) w obiektach 2* i niższych kategorii (6 proc. seniorów wobec 5 proc. ogółem).

Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i ecommerce Tavelplanet.pl, powiedział: „Te wręcz niuanse, dotyczące zarówno preferowanych kierunków jak i standardu wypoczynku rzutują i to poważnie na średnią wartość rezerwacji. W wypadku seniorów jest to 5500 zł, to aż o 1100 zł mniej niż przeciętna. Okazuje się, że seniorzy potrafią wyłuskać oferty zbliżone standardem do tych, jakie wybiera przeciętny turysta, ale zapłacić za nie wyraźnie mniej. Tajemnica tkwi w doborze terminu wyjazdu. W szczycie sezonu letniego (lipiec – sierpień) na wakacje wyjechało niecałe 24 proc. seniorów, podczas gdy ten termin wybierało 44 proc. turystów.”