Tunezja i Turcja dużo tańsze niż przed rokiem
Największe kierunki o niższych cenach niż rok temu to obecnie Turecka Riwiera, Tunezja kontynentalna i Turcja Egejska – o 168, 166 oraz 113 złotych. Stopniowe obniżki cen na kierunkach tunezyjskich mają niewątpliwie związek z chęcią przyciągnięcia turystów po zamachu w Tunisie.
Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.
W okresie ostatnich dwóch tygodni średnia cena turystycznych imprez zwyżkowała łącznie o 71 złotych. Na p zmianach cen po wielkiej majówce najbardziej zyskała konkurencyjność kierunków tunezyjskich i Majorki, których ceny obniżyły się na tle średniej o 91 i 68 złotych. W tym pierwszym przypadku przyczyna obniżek cen jest oczywista, natomiast przeloty na Majorkę w tanich liniach sprzedają się tak dobrze, że musiało to wpłynąć na osłabienie zainteresowania tą wyspą w biurach podróży. Średnio około 10 złotych zyskały wobec średniej kierunki greckie, właściwie nic Bułgaria, a po kilkanaście złotych więcej od średniej zdrożały Maroko, Portugalia i Turcja.
Najbardziej straciły na konkurencyjności Kanary oraz kierunki egipskie, gdzie zwyżki były odpowiednio o 30 i 36 złotych wyższe od średniej.
Ciekawa jest sytuacja w zakresie zmian średnich cen w dużych biurach podróży. Bardzo mocno podkręciły swoją konkurencyjność: lider rynku Itaka i wicelider Rainbow Tours, których ceny na tle średniej rynkowej zniżkowały o 105 i 83 złote. Mocno poprawiła się też oferta wracającego na rynek biura Alfa Star – o 87 złotych i w nieco mniejszym stopniu Grecosa – o 52 złote. Dużymi zwyżkami cen w ubiegłym tygodniu całkowicie zniwelował swój postęp sprzed dwóch tygodni w zakresie konkurencyjności Neckermann, a większe niż przeciętne wzrosty wprowadziły biura TUI, Sun & Fun, Exim Tours i Wezyr. Warto zwrócić uwagę na ten ostatni przypadek. Może on oznaczać, że przeceny Turcji stopniowo dobiegają już końca, co może wynikać z bardzo dobrej sprzedaży tego kierunku w Niemczech, relatywnie tanich wycieczek dla Rosjan po umocnieniu się rubla i oferowanych im dużych rabatach, a także świeżego, ale za to bardzo silnego trendu słabnięcia tureckiej liry – o ponad 8 procent w okresie 4 tygodni.
W porównaniu do poprzedniego tygodnia średnie ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 wzrosły o 35 złotych (poprzednio wzrosły o 36 złotych). Największe zwyżki cen wystąpiły na Maroku o 111 złotych oraz na Lanzarote i Teneryfie – o 96 i 79 złotych. Warto zauważyć, że na tej pierwszej wyspie jest to już kolejna taka w ostatnich dwóch tygodniach. Spadki średnich cen były niewielkie i objęły Chalkidiki, tunezyjskie wybrzeże i Djerbę – odpowiednio o 18, 6 i 1 złoty.
Średnie ceny tylko nieznacznie odbiegają od cen ze szczytu sezonu letniego sprzed roku, a ich poziom jest teraz wyższy od ubiegłorocznego tylko o 7 złotych (tydzień temu o 2 złote).
Podobnie jak w kilku ostatnich tygodniach największe dodatnie różnice w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują kierunki egipskie, czyli Synaj, Hurghada i Marsa Alam – o 203, 180 i 117 złotych oraz Cypr i Portugalia – odpowiednio 265 i 153 złote. Roczne zwyżki cen na kierunkach egipskich, które w ostatnich tygodniach stale malały z 291 złotych w połowie marca do 102 złotych dwa tygodnie temu, teraz znów wzrosły – do 167 złotych. Natomiast wyraźnie poszła w dół różnica cen wobec ubiegłego roku na kierunkach tunezyjskich – z minus 43 do minus 76 złotych i Kanarach – z plus 42 do 11 złotych, a nieznacznie na tureckich – z minus 134 do minus 140 złotych. Nie zmieniła się różnica cen na kierunkach greckich i nadal są one niższe od cen ubiegłorocznych o średnio około 62- 63 złote.
Zdecydowanym liderem wyższych niż przed rokiem cen w Grecji nadal pozostaje Kos, ale jest on droższy niż przed rokiem już tylko o 24 złote, czyli tak jak przed tygodniem, a zdecydowanie tańsza niż przed rokiem jest wyspa Korfu – o średnio 129 złotych. Na Kanarach role te grają Teneryfę droższa o 113 złotych i Fuerteventura – tańsza niż w ubiegłym sezonie o 119 złotych. Największe kierunki o niższych cenach niż rok temu to obecnie Turecka Riwiera, Tunezja kontynentalna i Turcja Egejska – o 168, 166 oraz 113 złotych. Stopniowe obniżki cen na kierunkach tunezyjskich mają niewątpliwie związek z chęcią przyciągnięcia turystów po zamachu w Tunisie.
Z dużych biur podróży w relacji do roku ubiegłego najbardziej obniżone ceny ma Itaka, Neckermann i Sun & Fun – o średnio 123, 118 i 113 złotych. O połowę mniejsze obniżki wobec ubiegłego roku prezentują Grecos i Wezyr, podobne jak przed rokiem ceny ma Alfa Star i TUI, a nieco wyższe – bardzo tanie wówczas biura Rainbow Tours oraz Exim. W tym, co jednak dla nabywców najważniejsze, czyli w bezwzględnych poziomach cen bieżących w przekroju swoich ofert z dużych biur nadal najlepsze ich poziomy oferują Grecos, Itaka, a także w części oferty Rainbow Tours oraz powracająca do gry Alfa Star. Obecnie na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli konsekwentnie największą liczbą najtańszych ofert dysponuje nadal tradycyjnie Itaka (25). Na dalszych pozycjach plasują się Rainbow Tours (19), Alfa Star (16), a po ostatnich podwyżkach cen wypadł z tej grupy Wezyr – 6 ofert wobec 18 poprzednio. Wśród małych biur po dużych obniżkach sprzed ponad miesiąca tanimi ofertami dysponuje nadal biuro Net Holiday.
Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.
Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej
POWIĄZANE WPISY
20 stycznia 2025
Biura podróży – po dużym wzroście, ceny zaczęły powoli spadać
W ubiegłym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy3 Minuty
15 stycznia 2025
Sun&Fun otwiera pierwszy salon w galerii handlowej
Sun&Fun otworzył swój pierwszy salon sprzedaży w warszawskim Centrum Handlowym Promenada.…
0 Komentarzy2 Minuty
14 stycznia 2025
Biura podróży – znaczny wzrost cen imprez turystycznych
W minionym tygodniu, średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy3 Minuty
14 stycznia 2025
Turystyka w 2025 roku – co nas czeka?
Poznaj trendy w turystyce na 2025 rok: dynamiczne pakietowanie, AI i zintegrowane…
0 Komentarzy3 Minuty
10 stycznia 2025
Sabina Saikovskaja nową dyrektorką regionalną Join UP
Od stycznia 2025 roku, stanowisko dyrektorki regionalnej na Polskę i kraje bałtyckie…
0 Komentarzy2 Minuty
9 stycznia 2025
Wakacje.pl partnerem Gali Waszej Turystyki
Wakacje.pl będą partnerem czwartej edycji Gali Waszej Turystyki. Wydarzenie odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty
9 stycznia 2025
Sykon w gronie partnerów Gali Waszej Turystyki
Sykon – specjalista w tworzeniu nowoczesnych systemów rezerwacyjnych dla biur podróży –…
0 Komentarzy2 Minuty
8 stycznia 2025
eTravel z nowym inwestorem. Enterprise Investors obejmuje mniejszościowy pakiet akcji
Enterprise Investors Fund IX wraz z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) jako…
0 Komentarzy2 Minuty
2 stycznia 2025
Patryk Niewiadomski nowym dyrektorem sprzedaży i rozwoju w Anex Tour
Od stycznia do zespołu Anex Tour dołączył Patryk Niewiadomski. Dyrektor z długoletnim…
0 Komentarzy2 Minuty