Ucz się angielskiego, ale najpierw dowiedz się, ile umiesz
Kluczem do nauki angielskiego, jest ustalenie punktu wyjścia dla całej nauki. Innymi słowy to, na jakim poziomie językowym obecnie się znajdujemy. Co charakteryzuje kolejne poziomy?
Zaczynasz naukę języka, czyli jesteś Beginner
W skali międzynarodowej możemy wyróżnić kilka poziomów znajomości języka angielskiego. Pierwszy z nich to właśnie Beginner. Jest to pierwszy poziom, określany jako A1. Najczęściej dotyczy nowicjuszy, czyli osoby, które zaczynają się uczyć. Jesteśmy w stanie zrozumieć język, jeśli ktoś mówi do nas powoli i wyraźnie, natomiast sami potrafimy zakomunikować podstawowe sprawy, dogadać się po angielsku, czytać proste teksty. Umiemy też komunikować się za pomocą najbardziej znanych zwrotów, a ich zasób to mniej więcej 1200 słów
Posługujesz się w miarę pewnie językiem angielskim? Twój poziom to pre-intermediate
Jest on określany jako A2 na skali językowej. Nasz zasób słów to 1500 słów i znamy gramatykę angielską w stopniu podstawowym. Prosty tekst nie sprawia nam trudności i potrafimy zrozumieć jego ogólne znaczenie. W pisaniu potrafimy odróżnić i zastosować styl formalny od nieformalnego, opisywać wydarzenia i uczucia.
Dogadujesz się w pracy i w podróży na poziomie Intermediate
Ten poziom B1 charakteryzuje to, że znamy bardziej wyszukane słownictwo, bo w tym wypadku zasób słów to 2500. Umiemy tworzyć prawidłowo zdania, tak w mowie, jak i w piśmie. Nasza gramatyka jest poprawna, a czytanie literatury i gazet nie przekracza naszych umiejętności.
Jesteś B2, czyli Upper-Intermediate, praktycznie nie popełniasz już błędów
Dumne B2 to już coś, bo tutaj zdarzają się naprawdę pojedyncze wpadki językowe. Jesteśmy już bardzo swobodni w mówieniu i pisaniu. Mówisz i rozumiesz po angielsku bez większych problemów, mogąc pochwalić się słownictwem na poziomie 3000-4000 słów. Odnajdujemy się zarówno w sytuacji formalnej, jak i nieformalnej.
Jestem mistrzem języka, czyli czym charakteryzuje się poziom Advanced
Poziom Advance to C1, czyli biegłość w języku angielskim. Mówisz płynnie na różne tematy, używasz nawet fraz i idiomów, a Twój angielski jest prawie jak Twój polski. Słownictwo sięga już 4000-6000 słów, co daje ogromne możliwości w mówieniu praktycznie o wszystkim.
Co nam dają poszczególne poziomy języka?
Jeśli poznamy swój poziom języka, możemy bez problemy zdecydować, jak wykorzystać swoje umiejętności i jak je dalej szlifować. Przede wszystkim ważna sprawa to taka, po co chcemy się uczyć języka angielskiego. Czy jest to cel zawodowy, gdzie zazwyczaj trzeba znać dość dobrze angielski, czy też chcemy czuć się swobodnie w podróży? Od tego zależy to, na jaką naukę dalej się nastawimy. Choć też bez względu na poziom, swobodne mówienie sprawdzi się w każdej sytuacji. Możemy na tym poprzestać, ale jeśli chcemy wykorzystać angielski w pracy, to poprawna gramatyka i style pisania są niezbędne.
Kontaktując się mailowo po angielsku z innymi osobami, musimy to robić na tyle poprawnie, aby inni nas rozumieli. Im więcej popełnimy błędów, tym mniej możemy być zrozumiani, a nawet może to prowadzić do dużych nieporozumień, na przykład, gdy uzgadniamy transport towarów po angielsku. Przede wszystkim, nie można bać się mówienia. Nawet native speakerzy podkreślają, że lepiej mówić z błędami i je korygować niż mieć barierę w mówieniu i myśleć o tym, aby mówić bezbłędnie. Zanurzenie się w języku to również bardzo ważna sprawa. Jeśli osłuchamy się języka, mając codzienne zwyczaje, na przykład czytanie wiadomości on-line po angielsku czy nawet oglądanie bajek po angielsku, zaczynamy powoli myśleć w innym języku, co naprawdę znacznie ułatwi nam dalszą naukę. Nauka nie powinna być przymusem, a przyjemnością.
To jaki jest mój poziom angielskiego?
Powyższe opisy są tak naprawdę dość orientacyjne i odnoszą się do teorii. Na szczęście istnieją odpowiednie narzędzia do określenia poziomu języka na przykład w formie testów on-line. Taki test jest naprawdę niezbędny przy określeniu z jakiego poziomu startujemy. Ma to ogromne znaczenie dla dalszej nauki, bo znamy już swoje możliwości. Specjalne testy on-line są tak ułożone, aby zbadać gruntownie nasz poziom językowy. Jeśli sami zabierzemy się za określenie tego poziomu, możemy z braku pewności siebie, wybrać niższy poziom, co spowoduje znużenie na zajęciach i poczucie, że nic nowego się nie uczymy. Z kolei za wysoki poziom może powodować niechęć do zajęć i brak aktywności. Punkt wyjścia to właśnie precyzyjne określenie naszej wiedzy za pomocą testów on-line. Nieważne od jakiego poziomu zaczynamy, ważne, aby był on dobrze określony.
POWIĄZANE WPISY
21 stycznia 2025
Ecco Travel uruchomił promocje na wybrane wycieczki objazdowe
Ecco Travel ogłasza kolejną edycję promocji „Wielka obniżka”, która potrwa od 17 do 31…
0 Komentarzy1 Minuta
21 stycznia 2025
„Turystyka – Bez Barier” na Dolnym Śląsku wspiera dzieci i seniorów
W grudniu ubiegłego roku, Polska Izba Turystyki zrealizowała projekt pod nazwą „Turystyka…
0 Komentarzy2 Minuty
17 stycznia 2025
Plany promocyjne Warszawy na 2025 rok
W nadchodzącym roku promocja Warszawy będzie skoncentrowana przede wszystkim na…
0 Komentarzy5 Minuty
17 stycznia 2025
Egzotyczne wakacje: Malediwy czy Dominikana?
Malediwy i Dominikana to tropikalne kierunki urlopowe, które mają ze sobą wiele…
0 Komentarzy5 Minuty
17 stycznia 2025
Aleksandra Prędka nową dyrektorką regionalną IGHP w woj. łódzkim
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego ma nową przedstawicielkę w centralnej Polsce.…
0 Komentarzy2 Minuty
17 stycznia 2025
13. Dzień Turystyki bez Barier 5 marca na ITB
5 marca 2025 roku w City Cube na terenie Targów Berlińskich (Messe Berlin) odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty
15 stycznia 2025
Jan Wróblewski odznaczony za zasługi dla polskiej turystyki
Podczas Balu Hotelarza 11 stycznia 2025 r. organizowanego przez Fundację Polskie Hotele…
0 Komentarzy1 Minuty
15 stycznia 2025
Lodowi rzeźbiarze będą rywalizować na Hrebienku
Najlepsi lodowi rzeźbiarze spotkają się w Tatrach Wysokich. W weekend 18–19 stycznia 2025…
0 Komentarzy2 Minuty
15 stycznia 2025
Tribe debiutuje w Polsce. Trwa nabór do zespołu nowego hotelu
Tribe designerska i lifestylowa marka hotelarska grupy Accor przygotowuje swój debiut w…
0 Komentarzy1 Minuty