Ustawa o bonie turystycznym w Sejmie. Dziś decyzja w sprawie ograniczeń w samolotach

ustawa o bonie turystycznym
konferencja w Ministerstwie Rozwoju fot. Facebook

Bon turystyczny to świadczenie bezgotówkowe, udzielane przez ZUS osobom korzystającym z programu 500 plus. Za realizację odpowiadała będzie Polska Organizacja Turystyczna, która utworzy listę firm, w których można będzie wydać środki. Jadwiga Emilewicz zapowiedziała też zniesienie 50 proc. limitu obłożenia samolotów.

Bon będzie realizowany przez ZUS, na podstawie bazy danych z Ministerstwa Rodziny. Ustawa będzie realizowana przez Polską Organizację Turystyczną. Pieniądze będzie można wydać wyłącznie na usługi noclegowe lub imprezy turystyczne. Wydatki nie będą weryfikowane pod kątem tego, czy zostały przeznaczone konkretnie na wyjazd dla dziecka czy usługi dla całej rodziny.

Bon na noclegi i imprezy turystyczne

Aktywacja bonu będzie następowała w PUE ZUS. „Osoby otrzymujące świadczenie z programu 500 plus będą zobowiązane do zalogowania się w systemie teleinformatycznym i potwierdzenia bądź aktualizacji danych. Po dokonaniu tej czynności bon turystyczny zostanie aktywowany i jego numer zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej osoby uprawnionej do otrzymania bonu” – czytamy w projekcie.

Pierwsze czytanie projektu odbywa się dziś w Sejmie. Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła założenia projektu podczas śniadania prasowego.

„W ustawie zapisane są dwa elementy, na które będzie można wydatkować bon: noclegi turystyczne i imprezy pakietowane przez organizatorów turystyki. Samo skorzystanie np. z restauracji nie będzie możliwe, chyba że będzie to część imprezy turystycznej” – wyjaśniła wicepremier Jadwiga Emilewicz.

„Milowy krok dla turystyki”

„Weryfikacja przedsiębiorców uprawnionych do udziału w programie będzie się odbywała post factum, a przeprowadzała ją będzie POT, na podstawie kodów PKD. Na stronie POT będzie zamieszczona lista firm, które biorą udział w projekcie” – dodała.

Nie ma znaczenia długość wydarzenia ani czas, w którym się odbywa. Bon będzie można realizować na kilka usług, aż do momentu wykorzystania puli środków.

„To będzie milowy krok dla rozwoju turystyki w Polsce. POT zawsze pełniła funkcję służebną wobec przedsiębiorców turystycznych i cieszę się, że ta rola zostanie teraz rozbudowana. Otrzymaliśmy trzy podstawowe zadania: prowadzenie listy przedsiębiorców i organizacji, które będą uprawnione do akceptacji bonu, dokonywanie czynności sprawdzających wobec tych przedsiębiorców i promocja projektu oraz wszystkich akcji i inicjatyw z nią związanych” – powiedział Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Branża turystyczna chwali

„3,3 mld zł wpompowane w turystykę krajową to wydarzenie bez precedensu. Ponadto jest to wpompowanie środków w opodatkowaną gospodarkę. Szara strefa w usługach turystycznych w Polsce jest bardzo rozbudowana. Przelewowy sposób wpompowania tych pieniędzy wspomoże firmy działające legalnie” – ocenił Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.

„Chciałbym przypomnieć, że turystyka to bardzo szeroka gałąź gospodarki, a nie wszyscy przedsiębiorcy dostali jeszcze pomoc” – dodał.

Prof. Hanna Zawistowska stwierdziła, że bon spowoduje wzrost popytu na usługi turystyczne szczególnie w turystyce młodzieżowej, która była zaniedbywana, przez lata wiele dzieci nie miało możliwości wyjazdów.

Pochwalne słowa wobec projektu wygłosili również: Marek Kamieński, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych, Sebastian Nasiłowski, prezes Tourist Polska i Jerzy Kapłon, prezes PTTK.

Limity obłożenia samolotów zniesione?

„To nie jest ostatnia oferta, jaką mamy dla branży turystycznej. Na wrzesień, który będzie krytyczny dla wielu touroperatorów, przygotowujemy wspólnie z KUKE instrument wsparcia, aby touroperatorzy mieli jak zwrócić klientom środki za niezrealizowane wyjazdy. Będzie też rozwiązanie wspierające reasekurację gwarancji turystycznych dla organizatorów. Te elementy tarczy, które będą wygasały pod koniec czerwca zostaną dla branży przedłużone. Chodzi np. o umorzenie składek na ZUS czy przedłużenie mikropożyczki” – zapowiedziała Jadwiga Emilewicz.

„Odnośnie do ograniczenia liczby pasażerów w samolotach – dziś wspólnie z GIS przekażemy dobrą wiadomość dla branży” – dodała.

Czytaj także: Itaka podaje daty wylotów. “Nikt nie chce dłużej czekać na wakacje”