Projekt ustawy o imprezach turystycznych – poprawki branży przeszły
Na posiedzeniu Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, posłowie przyjęli korzystne dla branży poprawki do projektu Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usług turystycznych
Polska Izba Turystyki już na posiedzeniach nadzwyczajnej podkomisji zgłaszała ważne dla organizatorów turystyki poprawki. Dwie z nich zostały przyjęte podczas posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, poświęconego rozpatrzeniu sprawozdania Podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
Pierwsza z poprawek zgłoszona jeszcze na etapie prac Podkomisji sejmowej przez Polską Izbę Turystyki, dotyczyła planowanego wprowadzenia w artykule 47. ust. 7. możliwości bezkosztowego odstępowania od umowy zawartej z organizatorem turystyki poza lokalem przedsiębiorstwa. Polska Izba Turystyki wskazywała, że zapis ten w praktyce wykluczy tego typu sprzedaż, a motywy jego wprowadzenia nie przystają do charakteru agencyjnej sprzedaży imprez turystycznych.
Poseł PiS Grzegorz Janik zgłosił poprawkę, dzięki której zapis został zmieniony. Nie będzie dotyczył sytuacji, w których klient przed podpisaniem umowy wyrazi zgodę na spotkanie z agentem poza lokalem przedsiębiorstwa. Czyli np. jeśli potwierdzi, że zaprasza sprzedawcę na spotkanie do swojego domu. Zapis ten będzie dotyczył tylko sprzedaży „nagabywanej”, prowadzonej przez np. domokrążców.
Jest to kompromis zaproponowany w związku z wieloma obawami zgłaszanymi przez federacje konsumenckie i UOKiK. Poprawka ta została przyjęta większością głosów.
Paweł Niewiadomski, prezes PIT, powiedział: “Kompromis ten jest z korzyścią przede wszystkim dla klientów, ponieważ trendy rynkowe zmierzają do tego, żeby coraz mniej umów zawierać w lokalu biura podróży. Gdyby przyjęto poprawkę w niezmienionym kształcie, w praktyce zostałaby w ten sposób zlikwidowana możliwość dostosowania się przez agentów do potrzeb klienta i ułatwienia mu życia poprzez spotkanie się w celu podpisania umowy w wybranym przez niego miejscu.”
Drugą poprawką, przyjętą przez posłów Komisji było usunięcie fragmentu artykułu 62. projektu ustawy, który znosił jeden zapis z ustawy oświatowej, wprowadzony podczas ubiegłorocznej nowelizacji. Zapis ten wprowadzał obowiązek deklarowania, podczas dokonywania wpisu do w rejestru wypoczynku dzieci i młodzieży, czy impreza organizowana jest na zasadach komercyjnych czy nie. Ten zapis spowodował w ostatnim roku znaczące ograniczenie szarej strefy. Dzięki staraniom PIT obowiązek ten zostanie utrzymany.
Swoje poprawki Biuro Legislacyjne Sejmu – większość przyjęto.
Niestety przepadła poprawka zgłoszona przez Związek Harcerstwa Polskiego. Dotyczyła ona przekładu słowa „occasionally” (w dyrektywie) na „okazjonalnie (w projekcie ustawy). Według ZHP lepszym określeniem byłoby „co jakiś czas”. Z kolei określenie „ograniczona grupa podróżnych” ZHP proponował zastąpić „określona grupa podróżnych” słusznie zauważając, że przy kilkudziesięciu tysiącach uczestników obozów i zimowisk, trudno stosować pierwsze określenie.
Poseł Tomasz Kucharski z klubu PO zgłosił wniosek o zdefiniowanie w ustawie, że usługi turystyczne składające się odpowiednio na imprezę turystyczną lub powiązane usługi turystyczne nie stanowią znacznej części łącznej wartości połączonych usług turystycznych, gdy stanowią nie więcej niż 25 proc. wartości danego połączenia. Poprawka została zanegowana przez MSiT i odrzucona w głosowaniu.
Kolejna odrzucona poprawka posła Kozłowskiego, była poprawka do do art. 47, do ust. 4. dotyczącego nadzwyczajnych i nieuniknionych okoliczności, które umożliwiają odstąpienie od umowy o imprezę turystyczną. Poseł chciał uzupełnić ją o zapis, że chodzi o ostrzeżenia zamieszczane na stronie MSZ.
Podczas dyskusji nad sprawozdaniem z prac Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki na sali sejmowej, posłowie ze wszystkich klubów i kół poselskich zadeklarowali poparcie dla ustawy.
Grzegorz Janik z PIS podkreślił zalety projektu, przypomniał, że ustawa ma dwa cele: transpozycję dyrektywy europejskiej do prawa polskiegom oraz poprawę funkcjonowania rozwiązań prawnych. Klub PIS zgłosił trzy poprawki do projektu.
Tomasz Kucharski z klubu PO wyraził nadzieję, że podczas prac w Senacie, zostaną przedyskutowane i wprowadzone poprawki zgłoszone przez jego klub, bo, jak podkreślił: “w projekcie zmajdują się zapisy umożliwiające różną interpretację przepisów.”
Poseł Kozłowski z klubu Kukiz 15 podkreślił: “Nasza wspólna praca, MSiT i posłów z Komisji i Podkomisji była pracą merytoryczną, bez agresji, by ułożyć jak najlepsze prawo.”
Posłanka Elżbieta Stępień z klubu Nowoczesna zwróciła uwagę, że nowe zapisy porządkuje wiele kwestii od dawna oczekiwanych, ale dyrektywa jest w kilku miejscach nieprecyzyjna, np. w określeniu “impreza okazjonalna”.
Klub PSL przekazał stanowisko na piśmie (poparł ustawę).
Małgorzata Zwiercan z Koła Wolni Solidrani podkreśliła zalety ustawy i zadeklarowała poparcie dla niej.
POWIĄZANE WPISY
20 listopada 2024
Kulturalne Mazowsze – co warto zobaczyć jesienią
Jesienna aura nie zawsze sprzyja wędrówkom na świeżym powietrzu i eksplorowaniu uroków…
0 Komentarzy8 Minuty
19 listopada 2024
Z Gniezna do Warszawy. Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” już otwarta
W nowoczesnym gmachu Muzeum Historii Polski w Warszawie 14 listopada odbył się uroczysty…
0 Komentarzy1 Minuta
19 listopada 2024
MROT kontynuuje akcję promocyjną #PamięćiHistoria
Listopad, miesiąc zadumy i refleksji nad historią oraz pamięcią narodową, stał się…
0 Komentarzy3 Minuty
14 listopada 2024
Prywatny koncert Marzeny Markowskiej do wylicytowania na IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Otwarte zgłoszenia udziału w aukcji charytatywnej na Gali Waszej Turystyki. Włącz się i pomagaj
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 10 stycznia 2025 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
12 listopada 2024
Miejsca, gdzie jesień na Mazowszu wygląda najpiękniej
Wprawdzie o wakacjach zdążyliśmy już zapomnieliśmy, ale Mazowsze w jesiennej szacie też…
0 Komentarzy7 Minuty
7 listopada 2024
Jesień w Olsztynie: historia, smaki i szlaki pełne barw
Olsztyn jest kameralnym miastem, które szczególnie w sezonie letnim tętni życiem.…
0 Komentarzy7 Minuty
5 listopada 2024
Save the date! IV Gala Waszej Turystyki już 10 stycznia 2025
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić na IV Galę Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
Przerwa w czasie lotu w Warszawie? Poznaj atrakcje niedaleko Okęcia!
Warszawa to miasto, które warto poznać, nawet jeśli masz jedynie krótką przerwę między…
0 Komentarzy2 Minuty