Uzdrowisko Dudince: legenda i uzdrawiająca moc wody
Historia uzdrowiska Dudince znajdującego się na Słowacji sięga czasów rzymskich, kiedy odkryto tam pierwsze naturalne źródła lecznicze. Już wtedy znane było działanie lecznicze wód, a tereny te były wykorzystywane do celów rehabilitacyjnych. Jednak sława uzdrowiska rozpoczęła się dopiero w XIX wieku, gdy okoliczne źródła zaczęły przyciągać uwagę medyków i kuracjuszy.
Woda w tamtejszych źródłach płynie już od kilku stuleci. Według legendy źródła mają niezwykłą moc uzdrawiania. Opowieść głosi, że rzymscy żołnierze rozbili obóz w ich bliskim sąsiedztwie. Nieszczęśliwy wypadek młodego syna dowódcy, który utonął w jednym ze stawów, stał się punktem zwrotnym. Tajemnicza istota, znana jako Wróżka Dudinka, pojawiła się przed ojcem i zaproponowała układ – przywrócenie życia chłopcu w zamian za uwolnienie jeńców i rozwój winorośli w okolicy. Chłopiec ożył i od tego momentu, według legendy, woda ma piękny niebieski kolor, ale przede wszystkim przywraca ludziom zdrowie.
W XVIII wieku miejscowi leczyli się tutaj według własnego uznania. Niektórzy kąpali się w wodzie, inni stosowali okłady i kompresy, lecząc różne dolegliwości. Każde źródło zostało nazwane zgodnie z jego właściwościami leczniczymi lub lokalnymi opowieściami. Źródła takie jak Hostečný, Očný, Tatársky prameň, Kúpeľná Kopa, Rímske kúpele i Śpiąca Królewna (po słowacku Šípková Ruženka) stały się znane i cenione przez społeczność, która przekazywała legendę z pokolenia na pokolenie. Dziś uzdrowisko Dudince wciąż przyciąga wielu ludzi, którzy szukają możliwości poprawienia swojego stanu zdrowia.
Krótka historia uzdrowiska
Pierwszy oficjalny basen z przebieralniami został otwarty w 1909 roku. Nazwano go Łaźnią Guttmana, na cześć opiekuna źródeł. W ciągu kolejnych lat, woda z tego źródła stała się ceniona i zaczęto ją butelkować. Drewniane skrzynie wyłożone słomą stały się środkiem transportu dla wody z źródła do różnych miejsc na Węgrzech i w Europie. Niektóre butelki trafiły również do Ameryki i Egiptu.
W latach 1922-1924 Július Untenberger z Šahy zbudował kilka basenów na terenie uzdrowiska. Niestety tylko jeden z nich się przyjął: mały basen o nazwie Kiss Büdös dla czterech osób. Zadaszono go, a kilka metrów dalej zbudowano większy odkryty basen. Wokół nich powstało 30 drewnianych kabin, które służyły jako przebieralnie dla odwiedzających. Później w pobliżu wybudowano gospodę. Oferowała ona napoje alkoholowe i bezalkoholowe, gorącą czekoladę, gry planszowe, gazety do czytania, a także posiłki. Wkrótce dobudowano tam też dom noclegowy z siedmioma pokojami.
W 1925 roku w pobliżu basenów dodano murowane łaźnie mineralne. Wchodziło się do nich po schodach, a pacjenci musieli kucnąć lub położyć się w wodzie. Głębokość wody wynosiła zaledwie 40 cm. Woda była nalewana ze źródła i mieszana z ciepłą wodą mineralną, która była podgrzewana w kotle opalanym drewnem o pojemności 3 tys. litrów. Niestety druga wojna światowa zniszczyła prawie wszystkie drewniane części uzdrowiska. Z wielkim trudem stopniowo starano się ją odbudować.
W latach pięćdziesiątych XX wieku powstały tam Czechosłowackie Łaźnie Państwowe. Zbudowano pierwszy dom leczniczy, w którym na parterze znajdowała się hydroterapia, a na poddaszu – około 30 łóżek dla gości uzdrowiska. Dawne spa służyło jedynie jako uzupełnienie leczenia i oferowało możliwość korzystania z basenu zewnętrznego i wewnętrznego. Jednocześnie pełniło też funkcję basenu plażowego dla mieszkańców. Stary zajazd został odnowiony i oferował catering dla gości spa i publiczności. Wieczorem w jadalni odbywały się imprezy kulturalne. Całe uzdrowisko starano się stopniowo modernizować.
Wielkie otwarcie hotelu
W 1966 roku zainaugurowano działalność hotelu uzdrowiskowego Hont (dziś Rubin) z udziałem dziennikarzy i przedstawicieli kraju. W 1978 roku powstał kolejny dom uzdrowiskowy – Smaragd. Analiza wody w 1956 roku wykazała, że ma ona właściwości lecznicze, dlatego w miejscowości liczącej zaledwie 500 mieszkańców w ciągu 40 lat wyrosło kilka uzdrowisk, hoteli i pensjonatów. Dziś uznawane za najbardziej nasłonecznione uzdrowisko stale przyciąga kuracjuszy.
W latach 90. XX wieku, po rozpadzie Czechosłowacji, uzdrowisko Dudince kontynuowało rozwój i modernizację swojej infrastruktury. Zostały zbudowane nowoczesne kompleksy termalne, baseny i ośrodki spa, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na leczenie i relaks. Uzdrowisko przyciąga obecnie tysiące turystów rocznie, zarówno ze Słowacji, jak i z zagranicy, szukających odprężenia w naturalnych źródłach termalnych Dudince.
Uzdrowisko Dudince – dziś
Uzdrowisko Dudince jest zakładem, który zapewnia opiekę zdrowotną w rozumieniu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia Republiki Słowackiej osobom powyżej 18. roku życia. Oferuje również zabiegi i pobyty relaksacyjne dla turystów. Znajduje się w południowo-środkowej Słowacji.
Wysoka mineralizacja i unikalne połączenie dwutlenku węgla i siarkowodoru sprawiają, że woda mineralna Dudince jest jedną z najrzadszych na świecie. Umożliwia jednoczesne leczenie różnych chorób, a także zapobieganie następującym chorobom: układu mięśniowo-szkieletowego, układu sercowo-naczyniowego, neurologicznym, jak i tym związanym z pracą. Leczenie w Dudince Spa Resort przede wszystkim koncentruje się wokół kąpieli mineralnych. Uzupełnia je prawie 70 innych tradycyjnych i nowoczesnych metod i procedur leczenia.
POWIĄZANE WPISY
19 listopada 2024
Milenium koronacji – święto lokalne czy narodowy symbol?
Gdy w 2025 roku Gniezno stanie się centrum obchodów Milenium Koronacji Bolesława…
0 Komentarzy17 Minuty
13 listopada 2024
Szwajcarskie Cztery Doliny – sezon rusza w połowie listopada
Cztery Doliny w Szwajcarii to prawdziwy raj dla narciarzy i dla tych, którzy szukają…
0 Komentarzy7 Minuty
12 listopada 2024
Wakacje w Tunezji? Odkurzcie swoje paszporty
Nie należy się spodziewać prolongowania wygodnego dla klientów biur podróży wjazdu na…
0 Komentarzy5 Minuty
6 listopada 2024
Od Sulejówka po Otwock – śladami historii i przyrody po Mazowszu
Podróż od Sulejówka do Otwocka to oryginalne połączenie historii, patriotyzmu i przyrody.…
0 Komentarzy3 Minuty
23 października 2024
Malbork: nie tylko zamek, ale całe miasto pełne niespodzianek
Malbork to nie tylko zamek krzyżacki przyciągający setki tysięcy turystów rocznie, ale…
0 Komentarzy4 Minuty
29 lipca 2024
Rekordowa pierwsza połowa roku. Czym Maroko przyciąga turystów?
To jedno z najpopularniejszych państw Afryki pod względem turystyki – liczba 14,5 mln…
0 Komentarzy13 Minuty
29 lipca 2024
Smrdáky i Pieszczany – słowackie uzdrowiska, które musisz poznać
Słowacja oferuje wiele atrakcji – od malowniczych krajobrazów przez zabytki, aż po…
0 Komentarzy5 Minuty
26 lipca 2024
Wakacje w Falkensteiner Resort Punta Skala. Sport i relaks dla każdego
Najczystsza woda w przybrzeżnych kąpieliskach w Europie, słoneczna pogoda i bogata siatka…
0 Komentarzy4 Minuty
23 lipca 2024
Skarby i atrakcje słowackiego Spisza
Słowacki Spisz kusi zabytkami z listy UNESCO, wspaniałymi widokami na Pieniny a także…
0 Komentarzy5 Minuty