W 2018 Szwajcaria na dwóch kółkach

MM

Turystyka rowerowa będzie w 2018 roku przewodnim motywem promocyjnym dla Switzerland Tourism. Podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie polskie przedstawicielstwo podsumowało miniony rok i przedstawiło zarys dalszych planów marketingowych.

Rok 2017 polskie przedstawicielstwo Switzerland Tourism uznało za udany. Z danych zliczonych do końca listopada wynika, że wzrost liczby noclegów z Polski wynosił 6,3 proc., a ich całkowita liczba – ponad 166 tys. Oznacza to, że w minionym roku Polscy turyści spędzili w Szwajcarii o 9 781 dni z noclegiem więcej niż w 2016. 

Mimo to udział Polaków w szwajcarskim rynku turystycznym jest nadal znikomy i plasuje się na poziomie 0,5 proc. Udział w rynku turystyki przyjazdowej (licząc jedynie turystów zagranicznych) jest niewiele większy i wynosi 0,9 proc. Satysfakcjonująca jest natomiast dla Szwajcarów średnia długość pobytu polskiego turysty, wynosząca 2,7 dni.

Możliwości dla biur podróży

Polskie przedstawicielstwo Switzerland Tourism w Polsce dysponowało w 2017 roku budżetem o wysokości 450 tys. franków i wykorzystało go na współpracę z 79 dziennikarzami, organizację 26 wyjazdów studyjnych, a także na wydarzenia dla mediów, kampanie promocyjne i współpracę z biurami podróży.

„Współpraca z biurami jest dla nas bardzo ważna, mimo że wyjazdy zorganizowane z Polski do Szwajcarii to tylko 20 proc. rynku. W zeszłym roku postawiliśmy m.in. na wydarzenia dla branży MICE, ale też na wydarzenia dla segmentu leisure. Jak zawsze, jednym z nich było Switzerland Travel Mart, czyli targi dla biur podróży. Z czterema wybranymi partnerami realizowaliśmy też biznesplany, czyli współfinansowanie oferty biura.” – mówiła Adriana Czupryn, menedżer ds. marketingu Switzerland Tourism na rynku polskim. 

Rok 2017 w promocji Szwajcarii minął pod hasłem turystyki przyrodniczej i powrotu do natury. Jednym z najważniejszych projektów był konkurs fotograficzny i wyjazd o tematyce przyrodniczej realizowany z Adamem Wajrakiem i Agorą. 

Alpy dla cyklistów

W tym roku Szwajcarzy skupią się na promowaniu turystyki rowerowej i z tym powiążą swoje kampanie, promowane wydarzenia oraz strategię marketingową. Switzerland Mobility to projekt jednolitego oznakowania tras rowerowych, zaś Ride the Alps to wydarzenie dla cyklistów. Podczas rajdu wybrane przełęcze w szwajcarskich Alpach będą zamknięte dla samochodów i dostępne wyłącznie dla rowerzystów. 

Jedną z twarzy promocji turystyki rowerowej będzie Jolanda Neff, szwajcarska rowerzystka górska i trzykrotna mistrzyni świata w tej dyscyplinie. Szwajcarzy planują zorganizować z jej udziałem wyjazdy i konkursy, których partnerem w Polsce będzie m.in. Agora. 

Switzerland Tourism nie rezygnuje z promocji za pomocą materiałów drukowanych. W 2017 roku były to głównie mapy, na 2018 rok przygotowane zostały mapki tras rowerowych. Szwajcarskie NTO bardzo ściśle stawia na współpracę z sektorem prywatnym i finansowanie pochodzące od partnerów, takich jak np. Victorinox. W 2018 roku będą kontynuować współpracę z Kolejami Retyckimi i Swiss International Air Lines.