W Brennej powstanie nowy hotel. Obiekt u podnóża wzniesienia Stary Groń pomieści 180 osób

 

Hotel w Brennej, fot materiały prasowe
Hotel w Brennej, fot materiały prasowe

W Brennej powstanie nowy hotel, zlokalizowany u podnóża wzniesienia Stary Groń. Obiekt będzie składał się z dwóch brył w kształcie litery V – pierwszej ze 180 miejscami noclegowymi i strefy konferencyjno-rozrywkowej. Na dachu zaplanowano zielony taras, na który goście będą mogli wjechać na nartach wprost spod wyciągu. Architektura budynku nawiązuje do lokalnej tradycji poprzez wykorzystanie drewnianych detali oraz piaskowca z miejscowego kamieniołomu.

Brenna to górska miejscowość znajdująca się pomiędzy Ustroniem a Szczyrkiem, która jest jednym z kurortów Beskidu Śląskiego. Nowy obiekt powstanie u podnóża wzniesienia Stary Groń w środkowej części Brennej. Kompleks o powierzchni przeszło 7 tys. m kw. tworzyć będą dwie bryły uformowane na rzucie w kształcie litery „V”.

„Inspiracją dla nas były dawne bacówki wznoszone w celu schronienia w wyższych partiach gór. Stąd prosta forma, wystające, podobnie jak w pasterskich chatach – okapy dachowe, zdobienia na ścianach szczytowych, a także elewacja z zaczernionego drewna, tak bardzo charakterystyczna dla architektury tej okolicy” – mówi prowadząca projekt architektka Katarzyna Biernat-Odrzywołek z Archas Design.

W części konferencyjno-rozrywkowej zaplanowano sale spotkań, kręgielnię, restaurację i ski bar z tarasem widokowym na najwyższej kondygnacji. W podziemiach będzie strefa wypoczynkowa z basenem i spa. Zaplanowano w niej także urządzenie japońskiego ogrodu z zimozielonymi roślinami.

„Naszą ideą była integracja hotelu z otoczeniem, doskonałym miejscem dla osób aktywnie spędzających czas o każdej porze roku. W sezonie zimowym główną atrakcją będzie pobliski stok narciarski. Natomiast latem miejsce to stanowić ma doskonałą bazę wypadową do górskich wycieczek i przejażdżek rowerowych” – opowiada architekt Maciej Zuber, właściciel pracowni Archas Design.

Inwestorem całego przedsięwzięcia jest lokalna spółka Tomex, zajmująca się prowadzeniem usług hotelarskich.

“Miejscowość zawsze miała duży potencjał turystyczny, w pobliżu znajduje się, chociażby znana góra Kotarz. Mimo to pozostawała nieco zapomniana , brakowało infrastruktury i zainteresowania okolicą przez dużych inwestorów. Cieszymy się, że obszar ten zyskuje i wpływa na całą piątkę beskidzką, która obejmuje atrakcyjne turystycznie gminy w Beskidzie Śląskim. Pod względem lokalizacji pod budowę kompleksów hotelowych jest to bardzo atrakcyjny teren, szczególnie dla inwestorów z położonego w pobliżu Śląska. I choć nie jest tak rozpoznawalny, jak Zakopane i jego okolice, jest ciekawym miejscem do wypoczynku i rekreacji w górach, a przy tym dobrze skomunikowanym ze zjazdem z dwupasmowej drogi ekspresowej łączącej Bielsko-Białą z Cieszynem” – ocenia arch. Maciej Zuber.

W połowie tego roku pracownia rozpocznie pracę nad kolejnym dużym hotelem w Beskidzie Śląskim. Na ukończeniu jest też zaprojektowany przez Archas Design duży kompleks apartamentowców przeznaczonych pod wynajem nad Jeziorem Żywieckim.