W Krakowie o turystyce pielgrzymkowej

icortap.com

Ubiegłoroczna inicjatywa Ernesto Travel będzie miała swoją kontynuację – w listopadzie 2018 roku odbędzie się druga edycja Międzynarodowego Kongresu Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej.

Jak zauważa Ernest Mirosław, twórca kongresu i szef Ernesto Travel, Kraków i Małopolska mają ogromy potencjał jeśli chodzi o turystykę religijną i pielgrzymkową, o czym świadczyły chociażby miliony turystów, które przyjechały na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. Stąd pomysł zorganizowania wydarzenia poświęconego tej gałęzi turystyki.

Ubiegłoroczna edycja przyciągnęła – jak podają organizatorzy – przyciągnęła ok. 200 touroperatorów i organizatorów turystycznych z prawie 30 krajów. Najliczniejsza grupa reprezentowała Hiszpanię, następnie Włochy, ale byli także przedstawiciele takich krajów jak Japonia, Malezja, Paragwaj, Argentyna, Meksyk, USA, Kanada, Izrael oraz wielu innych. W czasie trwania kongresu goście dyskutowali o możliwościach jakie niesie ze sobą oferta handlowa Krakowa, Małopolski i Polski. 

Pielgrzymkowy świat w Krakowie

“Widzimy jak na naszych oczach w kalendarz międzynarodowych imprez w Krakowie wpisuje się ten nowy event: branżowe spotkanie specjalistów sektora turystyki religijnej i pielgrzymkowej” – mówi organizator Kongresu Ernest Mirosław.

“Jesteśmy przekonani, ze II edycja Kongresu będzie zrealizowana z jeszcze większym rozmachem i zaangażowaniem regionalnych i krajowych podmiotów, a na kongres przyjedzie kilkaset osób z całego świata, aby uczyć się jak oferować swoim klientom wycieczki i pielgrzymki do Krakowa, Małopolski i Polski. W ubiegłym roku, mimo, że kongres organizowałem po raz pierwszy, udało mi się ściągnąć do Krakowa 200 touroperatorów. W tym roku, na II edycję Kongresu stawiam sobie za cel 500 osób. Chciałbym też, aby udział gości spoza Europy był większy: dlatego promocję wydarzenia zaczynamy dużo wcześniej”.

Promocja destynacji religijnej

8 listopada Kongres otworzą świeckie i kościelne władze Krakowa: odbędzie się msza inauguracyjna, przemowy otwarcia, prelekcje i wykłady oraz workshop (expo) z przedstawicielami sanktuariów, miejsc kultu oraz miejsc turystycznych. 9, 10 i 11 listopada goście z całego świata poświęcą na zwiedzanie Krakowa i Małopolski (Stare Miasto w Krakowie, Centrum Jana Pawła II w Krakowie, Sanktuarium Bożego Miłosierdza w Łagiewnikach, Kopalnia Soli w Wieliczce, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, parafia i dom rodzinny Ojca Świętego w Wadowicach, Bazylika w Kalwarii oraz sanktuarium Czarnej Madonny w Częstochowie).

Celem Kongresu jest wymiana kontaktów handlowych wśród uczestników, promocja Krakowa, Małopolski i Polski jako istotnej destynacji turystyki religijnej i pielgrzymkowej na arenie międzynarodowej oraz wzmocnienie znaczenia turystyki religijnej i pielgrzymkowej w kontekście globalnego przemysłu turystycznego.

Międzynarodowe grono wystawców

Na Kongres zaproszeni są przedstawiciele zagranicznych biur podróży i touroperatorów, blogerzy i dziennikarze, biskupi i księża oraz inni organizatorzy turystyki religijnej i pielgrzymkowej tacy jak koordynatorzy diecezjalni, szefowie fundacji i kongregacji zainteresowani organizowaniem przyjazdów obcokrajowców do Polski (kupujący – buyers).

Polskie podmioty takie jak samorządy, organizacje promujące miasta czy regiony, miejsca kultu – miejsca pielgrzymkowe, miejsca turystyczne, muzea itp. mogą uczestniczyć w kongresie jako sprzedający (sellers).

Druga edycja wydarzenia odbędzie się pod patronatem medialnym portalu WaszaTurystyka.pl.

Link do programu kongresu

Link do workshopu