„W Polsce powstanie lotnicza brama dla Azji do Europy”. Korea Południowa potwierdza inwestycję w CPK
Korea Południowa potwierdza zaangażowanie inwestycyjne i współpracę przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Współpraca ma obejmować między innymi przekazanie know how przez rozbudowywane obecnie koreańskie lotnisko Incheon. 9 grudnia podpisano czterostronne porozumienie o współpracy między rządami obu krajów i zarządami CPK i lotniska Incheon.
Po raz drugi doszło do spotkania w związku z Polsko-Koreańską współpracą przy CPK, przy czym po raz pierwszy w formule na żywo. W lutym współpraca została zainaugurowana zdalnie – podpisano wtedy międzyrządowe porozumienie na rzecz współpracy przy budowie CPK. 9 grudnia nastąpiło zawarcie czterostronne porozumienie polskiego pełnomocnika rządu ds. CPK, południowokoreańskiego ministra infrastruktury oraz prezesów obu lotnisk: projektowanego w ramach CPK i istniejącego Incheon.
Polska i Korea Południowa będą współpracowały w formule joint venture, w którym Koreańczycy mają objąć mniejszościowy pakiet udziałów. Kolejnym krokiem będzie opracowanie szczegółów inwestycji i uzyskanie na nie zgody. Na razie nie wiadomo, ile konkretnie wyniesie inwestycja Koreańczyków w CPK. Jak powiedział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, na pewno będą to kwoty rzędu miliardów złotych, w zależności od tego jak zostanie wyceniony wkład niematerialny, m.in. know how wnoszony przez Incheon. Spółka joint venture obejmie mniejszościowy pakiet udziałów w CPK i będą jej przysługiwały dywidendy. Udział Koreańczyków nie wyklucza poszukiwania przez CPK innych udziałowców. “Do 49 proc. udziałów w spółce możemy zaoferować udziałowcom mniejszościowym” – zadeklarował Marcin Horała.
Podpisy pod dokumentem złożyli dziś pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała i południowokoreański minister ziemi, infrastruktury i transportu (MOLIT – Minister of Land, Infrastructure and Transport) Noh Hyeong Ouk oraz prezesi: Mikołaj Wild z CPK i Kim Kyung-wook z International Incheon Airport Corporation, spółki zarządzającej Lotniskiem Incheon.
„Nowe lotnisko będzie miało wymiar międzynarodowy i międzykontynentalny. Podpisując w lutym umowę rozpoczęliśmy współpracę z jednym z najlepszych portów lotniczych na świecie, Incheon Korea. Nasza współpraca układa się znakomicie, ma nie tylko wymiar współpracy między firmami, ale też między rządami w ramach strategicznego partnerstwa Polski z Koreą Południową. Doprowadziła do szeregu wspólnych przedsięwzięć i inwestycji, Polska traktuje ją jako priorytetową. Dziś podpisane porozumienie wyznacza mapę współpracy, której ważnym elementem będzie transfer wiedzy i know how ze strony koreańskiego partnera. CPK będzie bramą do całej Europy dla Korei Południowej, co będzie ogromną korzyścią dla naszych gospodarek” – mówi wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
„Korea rozszerza zakres współpracy z Polską o zakres infrastruktury. Wierzę, że dzięki wspólnej wymianie informacji i współpracy przy budowie CPK osiągniemy sukces przy tym projekcie. Jestem przekonany, że dzięki współpracy Korei i Polski uda nam się rozwijać i przezwyciężyć zagrożenia związane z pandemią. Jestem pewien, że CPK będzie bramą dla Azji do Europy” – powiedział minister ziemi, infrastruktury i transportu Noh Hyeong Ouk.
Jak dowiadujemy się z komunikatu CPK, Port Solidarność w ramach pierwszego etapu będzie posiadał dwie drogi startowe o długości 4 000 m każda. „W części lotniskowej inwestycja jest na etapie zaawansowanych badań środowiskowych i terenowych, przygotowywania master planu i wykupu nieruchomości, a w części kolejowej opracowywania studiów wykonalności projektowania” – czytamy w materiale dla prasy.
Korea Południowa z turystyczną ofertą dla każdego – wchodzą nowi gracze z atrakcyjnymi produktami
POWIĄZANE WPISY
31 października 2024
Wizz Air zwiększa liczbę połączeń z Rzeszowa do Rzymu: loty trzy razy w tygodniu
Wizz Air zwiększa liczbę lotów do Rzymu z lotniska Rzeszów – Jasionka. Teraz do stolicy…
0 Komentarzy1 Minuty
31 października 2024
Emirates rozszerza współpracę z Vietnam Airlines i VietJet
Linie Emirates podpisały dwa memorandum o porozumieniu z Vietnam Airlines i VietJet.…
0 Komentarzy2 Minuty
31 października 2024
Air France uruchomi w maju 2025 połączenie z Paryża do Orlando
Linia Air France uruchamia w maju 2025 roku nowe połączenie z Paryża do Orlando na…
0 Komentarzy1 Minuta
31 października 2024
Lufthansa wraca na lotnisko w Bydgoszczy: loty do Frankfurtu pięć razy w tygodniu
Lufthansa wraca na lotnisko w Bydgoszczy, uruchamiając od kwietnia 2025 roku pięć…
0 Komentarzy3 Minuty
31 października 2024
(R)ewolucja w turystyce dzieje się teraz. Obyśmy jej nie przegapili. [XV Forum Promocji Turystycznej]
Zmiany na rynku turystycznym, rewolucja technologiczna, nowa strategia rozwoju - to…
0 Komentarzy22 Minuty
31 października 2024
Lotnisko Chopina gotowe na sezon zimowy
Na lotnisku Chopina w Warszawie odbyła się parada „Akcji Zima” – coroczny przegląd…
0 Komentarzy1 Minuty
31 października 2024
Ryanair połączy Kraków z Mediolanem
Ryanair uruchamia nowy kierunek z lotniska w Krakowie. Pasażerowie będą mogli latać z…
0 Komentarzy1 Minuta
30 października 2024
Ryanair startuje z 48-godzinną promocją. Wybrane loty taniej o 20 proc.
Ryanair uruchomił wyprzedaż błyskawiczną na podróże od 1 listopada do 18 grudnia z cenami…
0 Komentarzy1 Minuty
30 października 2024
Wizz Air w zimowej ofercie z 44 nowymi trasami
Wizz Air otwiera sezon zimowy z ofertą lotów obejmującą 44 nowe i przywrócone kierunki,…
0 Komentarzy1 Minuty
[…] tu wyjątkiem. I podobnie jak inne projekty może liczyć na międzynarodowe wsparcie inwestycyjne, koreańskie zainteresowanie polskim projektem nie jest przypadkowe, czy pójdzie też za tym mariaż lotniczy LOT i Korean Air wiele na to […]