W Polsce ruszył elektroniczny certyfikat zdrowotny. Na razie bez aplikacji mobilnej

certyfikat-zdrowotny-polsce
Konferencja dotycząca certyfikatu zdrowotnego / fot. Youtube

W systemie pacjent.gov.pl uruchomiony został elektroniczny certyfikat zdrowia. Ma on uprawniać do przekraczania granic w ramach UE, lecz na razie uznawany jest przez siedem państw wspólnoty, w tym przez Polskę. Nie uruchomiono jednak jeszcze aplikacji mobilnej. Certyfikat można wyświetlić online bądź wydrukować – wynika z informacji przekazanej podczas konferencji prasowej ministra zdrowia.

„Polska znalazła się wśród grupy siedmiu krajów, które od dzisiaj mają możliwość wydawać certyfikaty elektroniczne zgodne ze wszystkimi standardami. Można go pobrać z konta pacjenta w postaci elektronicznej, czyli kodu QR, albo dokumentu PDF, zawierającego te same informacje co kod QR” – poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Certyfikat poświadczać może trzy statusy: zaszczepienie przeciwko covid, status odzdrowieńca bądź fakt uzyskania negatywnego testu PCR na obecność SARS-COV2.

„Na razie nie udało się, w ramach wspólnoty, zastąpić testów PCR antygenowymi” – wyjaśnił minister Michał Dworczyk.

„Zachęcam do tworzenia internetowego konta, które staje się przepustką do świata zdrowia. Bardzo ważne jest to, że formalny start systemu nastąpi od 1 lipca, wtedy wszystkie kraje UE będą uznawały certyfikat.”

Jak wynika ze słów Adam Niedzielskiego, każdy, kto jeszcze nie korzysta z internetowego konta pacjenta będzie mógł otrzymać odpowiedni wydruk certyfikatu w dowolnej placówce medycznej. Każdy przedstawiciel zawodu medycznego będzie mógł wydać taki wydruk.

Na razie elektroniczna wersja certyfikatu jest dostępna na komputerze, 25 czerwca będzie można go prezentować w aplikacji Internetowego Konta Pacjenta. Wtedy też ruszy możliwość pokazania certyfikatu w aplikacji mObywatel.

„Przez jaki czas certyfikaty ważne? Ten świadczący o zaszczepieniu obowiązuje rok, lecz „zielony” status możliwości przemieszczania się bez testów uzyskuje się 14 dni po otrzymaniu finalnej dawki szczepienia. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR ma być ważne przez 48 godzin. Status ozdrowieńca utrzymuje się przez 180 dni” – powiedział Adam Niedzielski.

„Trwają prace nad stworzeniem aplikacji umożliwiającej odczytywanie certyfikatu na smartfonach. Chcemy ją uruchomić 10 czerwca” – dodał.

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center