W Rimini otwarto Muzeum Felliniego
Nadmorski kurort w północnych Włoszech przyciąga wielbicieli filmowej klasyki. Nowo otwarte muzeum jednego z najbardziej znanych i cenionych włoskich reżyserów – Federico Felliniego jest kolejnym punktem na mapie regionu Emilia Romagna, którego nie wolno przegapić.
Nie bez powodu to właśnie w Rimini, 19 sierpnia, zostało otwarte nowe muzeum mistrza włoskiego kina. To tutaj Federico Fellini, twórca takich dzieł, jak “Słodkie życie”, “Noce Cabirii”, czy “La Strada”, urodził się i żył przez pierwszych 19 lat swojej młodości. W Rimini został także pochowany.
Miasto stanowiło inspirację dla większości dzieł artysty, a dziś na każdym kroku przypomina o swoim wybitnym obywatelu. Nowe, piękne muzeum jest teraz kulminacyjnym punktem spaceru po w pełni zrewitalizowanym centrum największego kurortu położonego nad Adriatykiem w regionie Emilia Romagna.
Muzeum Felliniego jest jednym z największych miejsc poświęconych życiu, pracy i dziedzictwu poetyckiemu wybitnego geniusza filmowego. Oferuje także zwiedzającym możliwość obejrzenia wyjątkowej kolekcji rysunków, kostiumów, oryginalnych scenariuszy, listów oraz interesujących prezentacji multimedialnych. Pozwala także gościom stać się bohaterami wciągającego filmowego doświadczenia oraz zobaczyć jak wybitny reżyser tworzył filmy i w jaki sposób widział świat.
Muzeum Felliniego ulokowane jest na trzech przestrzeniach wystawienniczych.
W piętnastowiecznym Zamku Sismondo, jednym z najważniejszych zabytków Rimini, znajdują się ekspozycje, które opisują sylwetkę reżysera – jego charakter, osobowość, inspiracje oraz sposób w jaki tworzył filmy. Jednym z eksponatów jest „Księga Snów” czyli zbiór rysunków Felliniego, których rysowanie zalecił mu jego terapeuta. Ponadto, w przestrzeni zamku znajdują się specjalnie stworzone, dzięki najnowszym technologiom, ikoniczne instalacje oraz liczne elementy scenografii, przywodzące na myśl największe dzieła filmowe twórcy. Morze z jedwabiu i systemów wentylacyjnych z filmu „A statek płynie” czy plan filmowy słynnego „Słodkiego Życia” to tylko niektóre z licznych eksponatów. Dzięki nim, goście mogą namacalnie przenieść się w krainę marzeń i wyobraźni Felliniego.
Z kolei wystawy w secesyjnym Kinie Fulgor, w którym młody Fellini zobaczył swój pierwszy film, skupiają się na relacji łączącej wybitnego reżysera z Rimini – miejscem narodzin wirtuoza kina, które inspirowało go do tworzenia. Na drugim piętrze budynku znajduje się zaś mała sala kinowa, na której wyświetlane są fotografie mistrza.
Trzecia część ekspozycyjna nazwana Placem Marzeń to 400 metrowa przestrzeń znajdująca się pomiędzy Kinem Fulgor a Zamkiem Sismondo. Zlokalizowany na zewnątrz plac jest miejscem, w którym można podziwiać kontynuację instalacji cyfrowych oraz rozszerzoną, filmową rzeczywistość.
Zgodnie z koncepcją, że „wszystko można sobie wyobrazić”, Zamek Sismondo, Kino Fulgor, czy Plac Marzeń komponują się we wciągającą podróż przez różne miejsca w Rimini, tworząc Międzynarodowe Muzeum Federico Felliniego.
Andrea Gnassi, burmistrz Rimini powiedział: „Muzeum Felliniego ma taką samą rolę i znaczenie dla Rimini, tak jak Muzeum Guggenheima dla Bilbao. To nie tylko przestrzeń kulturalna, ale impuls do odnowy całego miasta. To sposób na rozwój lokalnej społeczności. Chcemy, aby muzeum stało się miejscem, w którym kreatywność i wyobraźnia mogą rezonować na całe miasto. A wszystko po to, aby wzmocnić poetycką spuściznę Felliniego
Bilety:
Standardowy 10 euro (cena po obniżce 8 euro)
Bilet jednorazowy Art Card: bilet uprawnia do wstępu do Muzeum Felliniego, Museo della Città, Domus del Chirurgo oraz PART – Muzeum Sztuki Współczesnej w Rimini
18 euro (pełna cena) i 14 euro (obniżona cena)
Godziny otwarcia:
Lato (1 czerwca – 31 sierpnia)
Wtorek, czwartek, sobota, niedziela i święta: od 10:00 do 19:00
Środa i piątek: od 10:00 do 19:00 i od 21:00 do 23:00
Zamknięte: poniedziałki (nie w święta państwowe)
Zima (1 września – 31 maja)
Od wtorku do piątku od 9:30 do 13:00 i od 16:00 do 19:00
Sobota, niedziela i święta od 10:00 do 19:00.
POWIĄZANE WPISY
23 stycznia 2025
Lublin zaprasza na kolejną edycję spacerów z przewodnikami miejskimi
1 lutego rozpocznie się kolejna edycja programu „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, czyli…
0 Komentarzy3 Minuty
22 stycznia 2025
Warta: Polacy stawiają na ubezpieczenia i wygodę w zimowych podróżach
Polacy ruszyli na ferie i nie mają zamiaru oszczędzać na własnym komforcie czy…
0 Komentarzy3 Minuty
21 stycznia 2025
Ecco Travel uruchomił promocje na wybrane wycieczki objazdowe
Ecco Travel ogłasza kolejną edycję promocji „Wielka obniżka”, która potrwa od 17 do 31…
0 Komentarzy1 Minuta
21 stycznia 2025
„Turystyka – Bez Barier” na Dolnym Śląsku wspiera dzieci i seniorów
W grudniu ubiegłego roku, Polska Izba Turystyki zrealizowała projekt pod nazwą „Turystyka…
0 Komentarzy2 Minuty
17 stycznia 2025
Egzotyczne wakacje: Malediwy czy Dominikana?
Malediwy i Dominikana to tropikalne kierunki urlopowe, które mają ze sobą wiele…
0 Komentarzy5 Minuty
17 stycznia 2025
Aleksandra Prędka nową dyrektorką regionalną IGHP w woj. łódzkim
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego ma nową przedstawicielkę w centralnej Polsce.…
0 Komentarzy2 Minuty
17 stycznia 2025
13. Dzień Turystyki bez Barier 5 marca na ITB
5 marca 2025 roku w City Cube na terenie Targów Berlińskich (Messe Berlin) odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty
15 stycznia 2025
Jan Wróblewski odznaczony za zasługi dla polskiej turystyki
Podczas Balu Hotelarza 11 stycznia 2025 r. organizowanego przez Fundację Polskie Hotele…
0 Komentarzy1 Minuty
15 stycznia 2025
Lodowi rzeźbiarze będą rywalizować na Hrebienku
Najlepsi lodowi rzeźbiarze spotkają się w Tatrach Wysokich. W weekend 18–19 stycznia 2025…
0 Komentarzy2 Minuty