W Świdnicy rozmawia się poważnie o turystyce

archiwum Kongresu Turystyki Polskiej

Ambitni gospodarze Świdnicy wytrwale dążą do tego by miasto było utożsamiane z turystyką jako dziedziną gospodarki, ale również jako dziedziną nauki.

Po raz piąty w Świdnicy na Dolnym Śląsku w dniach 16-17 października 2019 r. spotkała się branża turystyczna, samorząd terytorialny i przedstawiciele nauki by podyskutować o przyszłości turystyki i perspektywach jej rozwoju, a także popycie na wyjątkowe doznania. Tematem przewodnim konferencji było hasło „Turystyka w czasach experience economy. Przedsiębiorstwo, samorząd, nauka”, a jej organizatorami byli Miasto Świdnica, LOT „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”, Fundacja Symbioza, Dolnośląska Izba Turystyki oraz Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej.
Dwa lata pisałem o staraniach Świdnicy, by by miasto było utożsamiane z turystyką jako dziedziną gospodarki, ale również jako dziedziną nauki – czytaj TUTAJ

Czy w tych dążeniach nastąpił jakiś wyraźny postęp? Ze strony gospodarzy na pewno tak!

W programie dwudniowej konferencji zaplanowano sesje plenarne, panele dyskusyjne, networking, koncert, study tour po Świdnicy i atrakcjach turystycznych jej okolic, warsztaty dla osób związanych z sektorem turystyki, samorządowców prowadzone przez ekspertów, a także uroczyste wręczenie dorocznych nagród: Gmina Przyjazna Turystyce oraz Najlepszy Produkt Turystyczny i Usługa Turystyczna Roku.

Do ostatniego momentu program Konferencji był uzupełniany i aktualizowany – ożywioną dyskusję wywołał panel dyskusyjny z „gorącym” tematem: „Gdy upada legenda. Czy branży turystycznej grozi tsunami po upadku BP Thomasa Cooka?”

W gronie prelegentów, panelistów oraz prowadzących warsztaty podczas świdnickiej konferencji znaleźli się cenieni w branży eksperci rynku turystycznego. Byli wśród nich doświadczeni naukowcy i praktycy a także ludzie łączący naukę z pracą zawodową w turystyce – menadżerowie obiektów turystycznych, marketingowcy, twórcy produktów, szlaków turystycznych i eventów.

W gronie prelegentów i ekspertów, którzy poprowadzili również warsztaty znaleźli się m.in. prof. dr hab. Magdalena Kachniewska (SGH), prof. dr hab. Armin Mikos von Rohrscheidt (GSW), prof. dr hab. Andrzej Rapacz (kierownik Katedry Marketingu i Gospodarki Turystycznej UE we Wrocławiu), dr Andrzej Stasiak (Instytut Geografii Miast i Turyzmu, Uniwersytet Łódzki), dr Elżbieta Wąsowicz-Zaborek (SGH), prof. dr hab. Joanna Szczepankiewicz – Battek (WSB Wrocław), Hanna Burno (CEO ExtraInHotel sp. z o.o), Grzegorz Kita (prezes Sport Management Polska, przewodniczący Rady Głównej Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich), Adam Karpiński (DIT, wykładowca WSB Wrocław i AWF Wrocław), Andrzej Trojanowski, Wiesław Motyka (NIK, delegatura w Rzeszowie), dr hab. Michał Roman, współwłaściciel Gospodarstwa Ekoturystycznego UROCZANKA w Okopach, dr Daria Jarmen, dr hab. Elżbieta Nawrocka, dr Piotr Zawadzki, dr Renata Przeorek z Katedry Marketingu i Gospodarki Turystycznej UE we Wrocławiu, Tomasz Sakuta prezes Fundacji Pro Sport Pro Life Wrocław.

Nie sposób wymienić wszystkich tematów i wątków, które zostały w czasie tych dwóch dni poruszone i przedyskutowane – zainteresowani będą je mogli wnikliwie przestudiować w materiałach pokonferencyjnych, które zostaną w najbliższym czasie opracowane. Uwagę należy zwrócić na rosnący z roku na rok poziom naukowy referatów i wystąpień – to dobry zwiastun przed planowanym na rok 2020 lub 2021 Kongresem Polskiej Turystyki.

I na koniec dwie refleksje.
Pierwsza to szacunek i wyrazy uznania dla organizatorów Konferencji, szczególnie dla Pani Prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej i szefowej świdnickiej turystyki Pani Sylwii Osojca-Kozłowskiej. Obie Panie zapiszą się złotymi zgłoskami w historii ostatnich lat polskiej turystyki.

Druga – trochę smutna.

Wśród uczestników Konferencji zabrakło przedstawicieli 2 instytucji, które powinny być dumne z tego, że branża turystyczna jest w stanie organizować wydarzenia o tak wysokim poziomie merytorycznym!

Myślę o Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. Ta nieobecność ma już swoją historię i była w kuluarach dość jednoznacznie komentowana. Moim zdaniem, rządzący, swoją nieobecnością, sami podcinają gałąź, na której siedzą. Pogłębia się przepaść pomiędzy nimi a samorządowcami i przedsiębiorcami turystycznymi. Złośliwi twierdzą, że urzędników ministerstwa i POT trochę odstrasza zbyt wysoki poziom naukowy Konferencji. Ja skłaniam się raczej do innej zasłyszanej lokalnie opinii, że do turystyki wdarła się prymitywnie rozumiana polityka i do Świdnicy nikt z władz nie przyjedzie „bo Elka nie znosi Beaty”.

{gallery}9281{/gallery}

 

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center