W Trentino zaczął się sezon narciarski. Ubiegłej zimy największym rynkiem była Polska

Fabio Gerola, Trentino Marketing prezentuje ofertę Trentino
Fabio Gerola, Trentino Marketing prezentuje nowości nie tylko narciarskie Fot. Mieczysław Pawłowicz

W ubiegły weekend rozpoczął się sezon narciarski w Trentino. Czy w tym roku Polacy także będą zagraniczną nacją numer jeden w tym popularnym włoskim regionie?

18 listopada na stokach w Madonna di Campiglio i Passo Tonale narciarze rozpoczęli szusowanie. W kolejny weekend 26-27 listopada zostaną otwarte następne ośrodki narciarskie. Na początku grudnia uruchomione już będą wszystkie stacje narciarskie. Oczekiwania względem nadchodzącego sezonu zimowego w Trydencie są naprawdę wysokie, także dzięki bardzo dobrym wynikom z poprzedniej zimy.

150 tys. Polaków w Trydencie

Polacy stanowią obecnie najliczniejszą grupę turystów zagranicznych odwiedzających region Trydentu. Sezon zimowy 2022/23 okazał się rekordowy – urlop zimowy w Trydencie spędziło ponad 150 tys. Polaków; turystom z Polski udzielono ponad 750 tys. noclegów.

„Wśród zagranicznych turystów zimą więcej przyjeżdża Niemców – mówi Fabio Gerola, specjalista z departamentu PR Trentino Marketing – ale to narciarze z Polski przyjeżdżają na dłużej, więc wśród rynków zagranicznych jesteście Państwo na pierwszym miejscu w liczbie noclegów.”

W ciągu ostatnich 20 lat liczba polskich turystów w Trydencie systematycznie rośnie. W porównaniu do sezonu zimowego 2019/20, liczba noclegów udzielonych polskim turystom wzrosła o 12 proc., a w stosunku do sezonu zimowego 2015/16 o 24 proc. Najpopularniejszymi ośrodkami narciarskimi wśród Polaków ubiegłej zimy były: Val di Sole, Peio i Rabbi (45 proc. wszystkich noclegów), Val di Fassa (14 proc.), Val di Fiemme (13 proc.) oraz Madonna di Campiglio (12 proc.). Blisko 80 proc. polskich narciarzy w ubiegłym sezonie zimowym wybrało pobyt w hotelach (z czego 50 proc. w hotelach co najmniej trzygwiazdkowych, 25 proc. w hotelach cztero- lub pięciogwiazdkowych), nieco mniej niż 20 proc. zatrzymało się w apartamentach i rezydencjach.

Samochodem lub samolotem

Nasi rodacy do Trentino docierają najczęściej samochodem lub autokarem. Jeśli jednak ktoś chce skorzystać z samolotu, to od tego roku działa usługa FlySki Shuttle  Bezpośrednie transfery znajdziemy na lotniskach Werona, Bergamo Orio al Serio, Mediolan-Linate, Mediolan-Malpensa, Wenecja, Treviso, Bolzano oraz na stacjach kolejowych Wenecja-Mestre, Mediolan Centrale i Trydent. Ośrodki włączone w projekt to Val di Sole, Val di Fassa, Val di Fiemme, San Martino di Castrozza, Passo Rolle, Primiero i Vanoi, Madonna di Campiglio i Pinzolo.

Nie samym stokiem żyje narciarz i snowboardzista

Prócz infrastruktury narciarskiej do dyspozycji gości jest 150 schronisk górskich, w których ulokowano 8 restauracji odznaczonych gwiazdkami Michelin. Z końcem listopada otwierają się trydenckie Jarmarki Bożonarodzeniowe zlokalizowane w miastach Rovereto (24 listopada -7 stycznia), Trydent (18 listopada- 7 stycznia), Riva Del Garda (1 grudnia – 1 stycznia) a także urokliwych średniowiecznych wioskach Rango (18 listopada – 31 grudnia), Canale di Tenno (24 listopada – 24 grudnia).

To idealny moment by spróbować lokalnych specjałów i zakupić tradycyjne trydenckie rękodzieło. Z początkiem stycznia na lodowcu Presena, na wysokości ponad 2600m n.p.m. ruszy Parad-ice Music Festival. Koncerty muzyczne z odbędą się w olbrzymim lodowym igloo, które pomieści ponad 200 gości. Muzycy zagrają na instrumentach wykonanych z lodu. Struny są tradycyjne. Na zakończenie sezonu Trentino zaprasza na Dolomiti Ski Jazz. To wydarzenie organizowane w Val di Fassa oraz w Val di Fiemme  w dniach 8-17 marca. Koncerty jazowe, z udziałem międzynarodowych artystów zorganizowane będą zarówno lokalach, jak i bezpośrednio przy popularnych trasach narciarskich.