W tych muzeach Mazowsza dzieci się nie nudzą

Fot. Centrum Nauki Kopernik

Mazowsze to region pełen wyjątkowych atrakcji dla dzieci. To wiele miejsc, gdzie dziecięca ciekawość wiąże się z nieograniczonymi możliwościami odkrywania nowych pasji. Inspirujące centra nauki i kultury, zamki jak z bajki, nowoczesne muzea – najmłodsi znajdą tu niezliczone sposoby na ciekawe spędzanie czasu.

Oferta mazowieckich muzeów i instytucji kultury jest na tyle bogata, że zaspokoi gusta i zainteresowania każdego. I to w każdym wieku, dlatego najlepszym sposobem ich poznawania jest wycieczka całą rodziną. Zapraszamy do miejsc znanych, ale i tych nieoczywistych, w których czas zawsze spędzony będzie niebanalnie i odkrywczo.

Fabryka Czekolady E. Wedel

Któryż z maluchów nie chciałby zwiedzić muzeum, w którym eksponatów można dotknąć, a nawet skosztować. Takie jest właśnie nowo otwarte w Warszawie muzeum czekolady. Fabryka Czekolady to okazja do poznania historii czekolady i rodziny Wedlów, wszystko w aromacie czekolady. Wycieczka po interaktywnej wystawie umożliwia zapoznanie się z procesem tworzenia słynnej czekolady i innych kultowych produktów na żywo. Dla ciekawskich przygotowano również warsztaty, w trakcie których można samodzielnie stworzyć Torcik Wedlowski lub swoją tabliczkę czekolady. A na koniec tej pachnącej wycieczki na tarasie budynku czeka wyjątkowy widok na panoramę Warszawy i Park Skaryszewski.

Stacja Muzeum. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

Sochaczewskiego muzeum nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu warszawiakowi, tym bardziej że jest filią warszawskiej Stacji Muzeum. Placówka – inaczej Stacja Muzeum Sochaczew – gromadzi największy zbiór taboru wąskotorowego w Europie – to 163 jednostki, a ponad 50 kolejnych czeka na konserwację. Do niektórych lokomotyw można zajrzeć, ale największą radość maluchom sprawia tramwaj konny i drezyny, choć znajdzie się tu i stara „warszawa” na szynach. W salach wystawowych obejrzeć można kolekcje muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce na przestrzeni dziejów.

I choć zimą ta atrakcja nie jest dostępna, to najlepszą przygodą dla najmłodszych jest przejażdżka pociągiem retro, który przemierza 18-kilometrowy odcinek do Wilcz Tułowskich będących bramą do Puszczy Kampinoskiej. Wycieczki odbywają się w każdy weekend od maja do września.

Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Ten dostojny i wiekowy obiekt (w zeszłym roku muzeum obchodziło jubileusz 135-lecia) gromadzi przedmioty z różnych kultur i różnych czasów. Ale co ważniejsze – ma swoje Muzeum dla Dzieci, pierwsze i jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie najmłodsi poznają dziedzictwo i sztukę bez szklanej gabloty. Wystawy stałe opowiadają np. o zwyczajach i kulturze Azji i Afryki, ale też o tym, jak wygląda świat muzealnego magazynu zbiorów (wystawa „Porządek rzeczy” to ponad 3000 obiektów związanych z pracą na roli i rzemiosłem). A w ramach wystawy czasowej „Kwiaty polskie” można np. ułożyć kwiatową mapę naszego kraju. Od 2021 roku do Muzeum można wejść w towarzystwie zwierząt domowych, dostępne jest także zwiedzanie wystaw online.

Zagroda Kurpiowska w Kadzidle

Do Zagrody Kurpiowskiej warto wybrać się całą rodziną. To znakomity pretekst, by przyjrzeć się bliżej tradycjom tego regionu. Wiernie odzwierciedlone budynki z końca XIX i początku XX wieku z charakterystycznymi szalowaniami i zdobieniami pozwalają przenieść się w przeszłość. A organizowane tu warsztaty edukacyjne przybliżają najmłodszym tradycje Kurpiowszczyzny – dzieci (i nie tylko) ćwiczą się w robieniu wycinanek i pisanek, próbują sił w tradycyjnym hafcie lub tworzą własną rzeźbę czy garnek. Są nawet warsztaty pieczenia chleba. Warto dopasować termin wizyty w Kadzidle do kalendarza wydarzeń i wziąć udział w jednej z organizowanych tam imprez, np. warsztatach pod nazwą „Ginące zawody”, festiwalu folklorystycznym „Wesele Kurpiowskie” czy wrześniowej „Niedzieli Kadzidlańskiej”.

Centrum Nauki Kopernik

Kto mówi, że muzeum musi być nudne? Z Centrum Nauki Kopernik żadne dziecko nie wyjdzie znudzone, wprost przeciwnie – być może obudzi się w nim spragniony wiedzy przyszły odkrywca. Zresztą – jak przekonują pracownicy – Kopernik to nie muzeum. Nie ma tu gablot ani przewodników, tylko przestrzeń, która ma inspirować do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań

Strefa eksperymentowania z blisko 200 eksponatami, wystawą czasową „Trucizny. Supermoce natury” oraz Bzzz! dla najmłodszych to tylko część atrakcji. W Majsterni można sobie wybudować maszynę latającą, zrobić katapultę czy stworzyć niesamowitą maszynę. Teatr Wysokich Napięć zaprasza na spektakle z prądem w roli głównej, a w Teatrze Robotycznym występuje trójka młodych aktorów-robotów. Wycieczka całą rodziną do Centrum to wyjątkowy spędzony czas w fantastycznym świecie nauki.

Park Nauki Torus w Ciechanowie

Podobnych doświadczeń poszukać warto także w ciechanowskim Parku Nauki Torus. Słynna konstrukcja z torusem na szczycie to wieżowy zbiornik wyrównawczy na wodę z lat 70. XX wieku, który – co ciekawe – nigdy nie był wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem. Dziś ten oryginalny, pięknie oświetlony obiekt architektoniczny to jeden z symboli Ciechanowa i punkt startowy zwiedzania Parku Nauki Torus.

Prawdziwą gratką dla zwiedzających Park Nauki jest interaktywny ekran do wyświetlanie obrazów na warstwie suchej mgły: można go dotykać, przesuwać wyświetlane na nim obiekty, grać w gry, a nawet skonstruować wirtualny rurociąg. Wśród dzieci ogromną popularnością cieszą się pokazy chemiczne, ale ciekawość budzą też warsztaty z kuchni molekularnej, łączącej sztukę kulinarną z nauką. W ramach cyklu „Wiem z doświadczenia” co tydzień nauczyć się można czegoś nowego.

Zamki Mazowsza

Na koniec propozycje na weekendowe wyprawy śladem książąt, rycerzy i duchów. Czyli śladami zamków Mazowsza. Warto je zwiedzać całą rodziną, słuchając legend i opowieści z czasów świetności Księstwa Mazowieckiego.

W Liwie zachwyca gotycki zamek wybudowany na granicy Mazowsza i Podlasia, bastion ostatniej władczyni niezależnego Mazowsza, dziś zamieszkiwany przez słynną Żółtą Damę. To także siedziba Muzeum-Zbrojowni i miejsce corocznych turniejów rycerskich oraz innych ciekawych wydarzeń.

Monumentalne wieże zamku w Czersku przypominają, że właśnie tutaj mieściła się kiedyś stolica Księstwa Mazowieckiego, a historię twierdzy na przestrzeni wieków w każdy letni weekend przybliżają imprez z cyklu Historia Viva.

Zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie można połączyć z odwiedzinami w Parku Nauki. O historii zamku opowiada wystawa „Księstwo Mazowieckie 1200–1526 – intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”. To także okazja, by sprawdzić, czy po zamkowym dziedzińcu błąka się czarny pies z płonącymi ślepiami lub duchy szwedzkich żołdaków, którzy w czasie potopu ograbili zamek, upili się i rozniecili pożar.

Materiał partnera