Wakacje w kamperze – niewielki wzrost cen po pandemii

fot. materiały prasowe

Wakacje spędzone w kamperze zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością nie tylko w Polsce, ale też w innych zakątkach Europy. Gdzie w takim razie najlepiej się wybrać i jak rozpocząć planowanie przygody z karawaningiem?

„Wakacje w kamperze stają się coraz bardziej popularne wśród różnych grup społecznych. Powodów rosnącej popularności kamperów upatrywałbym przede wszystkim w większej swobodzie i wolności wyboru, jakie daje urlop na kółkach. Co ciekawe, nawet 70 proc. naszych klientów wynajmuje kampery po raz pierwszy w życiu” – mówi Lukáš Janoušek, założyciel i szef platformy Campiri.

Południe Europy niezmiennie najbardziej popularne

Większość Europejczyków wybiera latem wakacje nad Morzem Śródziemnym, gdzie ceny silnie rosną wraz z popytem. Jedynym z popularnych kierunków dla kamperów jest Chorwacja. Według platformy eVisitor tylko w zeszłym sezonie wakacje spędziło w tym kraju prawie milion polskich turystów. W przypadku jednego pojazdu i dwóch osób nocleg na chorwackim kempingu kosztuje obecnie 30-35 euro za dobę, choć zdarzają się i takie miejsca, które za nocleg liczą sobie nawet 45 euro. Średnio trzeba więc liczyć się z dziennym wydatkiem rzędu 140-210 złotych.

Nieco tańsza jest sąsiednia Słowenia, gdzie miejsce na kempingu można znaleźć już za 25 euro dziennie (ok. 120 zł). Dalej, w słonecznych Włoszech, za noc na kempingu trzeba zapłacić między 35-40 euro, a gdzieniegdzie nawet ok. 50 euro (ok. 235 zł). Podobne ceny są w Szwajcarii i Hiszpanii. Ceny te uwzględniają bieżący dostęp do energii elektrycznej. Najtańsze kempingi są natomiast w Rumunii, Albanii czy Turcji, gdzie noc kosztuje od 10 do 15 euro, a więc maksymalnie ok. 70 zł za dobę.

Miłośnicy podróży krajowych znajdą wygodny kemping z dostępem do sanitariatów, prądu, a nawet strefy gastronomicznej już w cenie 70-90 złotych za dobę. Warto pamiętać, że ceny między tzw. sezonem wysokim (czerwiec-sierpień), a niskim mogą różnić się nawet o 30-40 proc.

W porównaniu do poprzednich lat ceny niewiele się zmieniły. Podobnie jak dziś, koszt zależał od wielu czynników związanych np. z lokalizacją i standardem kempingu na czele – stąd szerokie „widełki cenowe” i różnice sięgające nawet kilkudziesięciu euro za dobę w ramach jednego kraju. Wybierając kemping, warto więc wcześniej zorientować się w ofercie i zarezerwować najkorzystniejszą opcję z wyprzedzeniem.

„Ceny kempingów nie zmieniły się znacznie w stosunku do okresu sprzed pandemii. W ciągu trzech ostatnich lat w skali Europy mowa o wzrostach cen na poziomie 5-15 proc. Dla przykładu w 2019 czy 2020 roku dwie osoby z kamperem za nocleg na polu kempingowym w Chorwacji płaciły średnio około 30-35 euro. Nieco wyższe ceny obowiązywały na kempingach w Hiszpanii oraz Włoszech.” – dodaje Lukáš Janoušek.

Szybciej nie znaczy taniej

Wybierając się w podróż kamperem, należy pamiętać o możliwych opłatach drogowych. Te mogą obejmować nie tylko autostrady, ale też mosty, tunele czy wjazd do miasta. To najlepiej sprawdzić już na etapie planowania wakacyjnej trasy. W niektórych krajach nadal obowiązują papierowe winiety, które nakleja się na przednią szybę pojazdu. Dziś bardziej powszechną formą są jednak elektroniczne identyfikatory lub bramki poboru opłat, gdzie płatności mogą być pobierane w sposób tradycyjny (gotówką lub kartą) albo za pośrednictwem dedykowanych aplikacji.