Wakacje w Tunezji? Odkurzcie swoje paszporty

fot. Paweł Jakubowski /Sun&Fun

Nie należy się spodziewać prolongowania wygodnego dla klientów biur podróży wjazdu na dowód osobisty do jednego z najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych. Dzięki temu ułatwieniu liczba wyjazdów do Tunezji znacznie się zwiększyła.

Do końca tego roku turyści z krajów Unii Europejskiej mogą wjeżdżać do Tunezji na podstawie dowodu osobistego. Polska branża turystyczna ma nadzieję, że Tunezja pójdzie „turecką ścieżką” i wprowadzi to ułatwienie na stałe, wzorem jednego z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków turystycznych.

Branża kibicuje statusowi quo

Dziś ciężko określić jaka będzie ostateczna decyzja dotycząca przedłużenia wjazdu na dowód dla polskich turystów do Tunezji począwszy od 1 stycznia 2025 r., ale pewnej nadziei nie kryje Fourad Hadad, prezes Globe Travel Services Poland, konsolidatora lotniczego, dla którego ważnym kierunkiem jest właśnie Tunezja. W szczycie sezonu GTS Poland zapewniał touroperatorom do 27 lotów czarterowych do tego kraju tygodniowo. Ok. 38 proc. turystów z Polski poleciało do Tunezji za pośrednictwem właśnie tej firmy.

Utrzymanie obecnych zasad wjazdu poparłoby 150 najlepszych agentów Sun&Fun Holidays, którzy pod koniec października na tunezyjskiej Dżerbie odebrali nagrody za dobre wyniki współpracy. Jeden z wiodących polskich touroperatorów, obchodzący w tym roku 20-lecie działalności w Polsce, wysłał do Tunezji ponad 50 tys. polskich turystów, głównie dzięki agentom (ich sprzedaż stanowi 90 proc. całej oferty). Na przyszły rok firma planuje wzrost liczby wyjazdów o około 20 proc.

Imponujący powrót dzięki dowodom osobistym?

Po negatywnych dla branży turystycznej wydarzeniach (zamach w muzeum Bardo, strzelanina na plaży w Sousse) i zaskakujących dla turystów wprowadzanych restrykcjach sanitarnych podczas i po pandemii covid-19. Tunezja powróciła do pierwszej piątki najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Według raportu „Zagraniczne wakacje Polaków 2024”, przygotowanego przez Polską Izbę Turystyki letni wypoczynek spędził tam co dziesiąty klient biur podróży. W sumie do końca października Tunezję odwiedziło niemal 315 tys. turystów z Polski – przeszło o 50 proc. więcej niż rok wcześniej.

Na ile obecne ułatwienia mogłyby utrwalić, a nawet poprawić popularność Tunezji? Przykład Turcji pokazuje, że takie rozwiązania mogą przynieść sukces – kilka lat temu kraj ten dzięki uproszczeniom wjazdowym umocnił się jako lider wakacyjnych kierunków, wyprzedzając konkurencję.

Dane z Tunezji także wskazują na skuteczność tego modelu: podczas październikowej Gali Mega Fun Tour na Dżerbie podano, że liczba przyjazdów wzrosła w październiku o ponad 70 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

fot. Paweł Jakubowski /Sun&Fun

Jednak w przyszłym sezonie Polacy mogą potrzebować paszportu.

„Nie mamy żadnych oficjalnych informacji ani zapowiedzi o przedłużeniu tych ułatwień, dlatego od początku roku paszporty prawdopodobnie wrócą jako jedyny dokument uprawniający do wjazdu dla polskich turystów” – mówi portalowi Wasza Turystyka Naoufel Gannouni, dyrektor tunezyjskiego Narodowego Ośrodka Turystyki w Warszawie.

Według niego poluzowanie polityki paszportowej z pewnością miało to wpływ na ruch turystyczny do Tunezji, ale nie przeceniałby on jego znaczenia.

„O możliwości podróżowania do Tunezji z biurami turystycznymi na dowód osobisty klienci touroperatorów dowiedzieli się w połowie sierpnia. Wysoki sezon miał się już ku końcowi. A Tunezja od początku roku, a zwłaszcza pomiędzy majem a lipcem odnotowywała nadzwyczaj wysoką liczbę przyjazdów turystów” – zauważa Naoufel Gannouni.

Polska szczególnie ważna

Nie przesądzając o wypływie czy braku wpływu możliwości podróżowania do Tunezji na dowód osobisty, dyrektor tunezyjskiego Narodowego Ośrodka Turystyki w Warszawie zapowiada działania, które świadczą o szczególnym zainteresowaniu polskim rynkiem.

„O znaczeniu Polski świadczy fakt, że na galę Sun&Fun Holidays przyjechał dyrektor generalny Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki. Co więcej, Polska będzie prawdopodobnie pierwszym krajem, który odwiedzi nowo mianowany minister ds. turystyki” – zauważa Naoufel Gannouni.

Zimą w polskich mediach ruszy duża kampania promująca Tunezję, a na rynku pojawi się nowa oferta z kurortem Tabarka, popularnym wśród nurków, surferów i golfistów. Trwają też rozmowy z czołowymi touroperatorami o uruchomieniu czarterów do kontynentalnej Tunezji na sezon jesień–zima 2025/26, aby nie tylko Dżerba była dla Polaków kierunkiem całorocznym.

Nie tylko łatwiejszy wjazd

Agenci Sun&Fun Holidays, którzy świętowali 20-lecie marki na Dżerbie, nie tracą optymizmu co do popularności Tunezji, nawet jeśli turyści będą potrzebować paszportów. Tunezja oferuje więcej niż tylko ułatwiony wjazd – kraj wraca na szczyty rankingów popularności dzięki swojej dostępności (lot z Polski trwa jedynie trzy godziny), konkurencyjnym cenom, gościnności mieszkańców i doskonałej pogodzie. Turyści mogą też odkrywać wiele atrakcji, w tym dziewięć obiektów wpisanych na listę UNESCO.