Wenecja wprowadza opłaty za wstęp do miasta
Od 25 kwietnia 2024 roku Wenecja wprowadza pilotażowo opłaty za wstęp do najstarszej części miasta. Będzie to miało miejsce jedynie okresowo i potrwa do połowy lipca.
O opłatach za wstęp do Serenissimy mówiło się jeszcze przed pandemią. W ubiegłym roku Rada Miejska uchwaliła stosowne rozporządzenie i przyjęła w budżecie spodziewane przychody z tego tytułu. W 2024 roku dochód z opłat ma wynieść 700 tys. euro. Czyli władze spodziewają się około pięciu tysięcy gości dziennie w dni, kiedy musimy zapłacić 5 euro. Pilotażowy program opłat obowiązuje od 25 kwietnia do 5 maja a potem w soboty i niedziele do 14 lipca włącznie. Co ważne, musimy zapłacić tylko jeśli chcemy zwiedzać w godzinach od 8.30 do 16. O świcie i wieczorem wchodzimy do Wenecji bezpłatnie. Jedynym weekendem zwolnionym z opłat jest 1 i 2 czerwca, gdyż właśnie w niedzielę, 2 czerwca Włochy obchodzą święto państwowe – Dzień Republiki. W sumie opłata obowiązuje 29 dni jak określono w rozporządzeniu na ten rok.
Jak zapłacić za wstęp?
Wbrew pojawiającym się sugestiom nie ma żadnych rogatek przy stacji St Lucia. Opłatę 5 euro należy wnieść przez internet na stronach Comune di Venezia Otrzymamy potwierdzenie mejlem z kodem QR który trzeba wydrukować lub mieć zapisany w telefonie. W okresie pilotażowym zostaną utworzone punkty informacyjne (na stacji St Lucia i Piazzale Roma), które pomogą turystom w dniach, w których obowiązywać będzie opłata.
Kto jest zwolniony z opłat?
W rozporządzeniu jest wiele przypadków zwolnień od opłat, ale dotyczą one głównie mieszkańców, pracowników, sportowców czy urodzonych w Wenecji. Zwolnieni z opłat są nieletni do 14 roku życia. W przypadku, gdy nie jest to oczywiste konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości. Nie ponoszą też opłat posiadacze europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością. W tym przypadku nie muszą też oni generować kodu QR.
Turyści, którzy nocują na terenie gminy Wenecja są zwolnieni z opłat. Dotyczy to także tych, którzy nocują np. w Mestre od początku do końca rezerwacji. Ale to, że nocujemy to nie wszystko. Nadal trzeba wygenerować kod QR zwalniający nas od opłat. Zrobimy to także na stronie Comune di Venezia, klikając sekcję „Jestem gościem w obiekcie noclegowym znajdującym się na terenie gminy Wenecja”. Ten kod (a nie np. potwierdzenie opłaty noclegu) należy okazać w razie ewentualnej kontroli.
Kodziki QR do kontroli
Ponieważ nie ma bramek wejściowych, turyści mogą się spodziewać kontroli biletów w mieście. Weneckie ,,kanary” w przypadku braku stosownego kodu QR mogą nałożyć na nas karę od 50 do 300 euro. Jeśli nie nocujemy w obrębie gminy Wenecja musimy pogodzić się z wydatkiem 5 euro dziennie. To zresztą i tak mniej niż espresso na placu Świętego Marka. W kawiarni Laveno mała czarna kosztuje 12 euro, jeśli usiądziemy przy stoliku. Ta sam kawa przy barze, na stojąco, to wydatek 1,5 euro.
Nie ma jeszcze rozporządzeń dotyczących ewentualnych opłat w następnych latach. Ale w budżecie na przyszły rok już zapisano przychód w wysokości ok. 7 mln euro.
POWIĄZANE WPISY
21 listopada 2024
Atrakcje południowych Czech
Na konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu w Warszawie, Czech Tourism wraz…
0 Komentarzy3 Minuty
21 listopada 2024
Niemcy – ojczyzna bożonarodzeniowych jarmarków
Z końcem listopada nad niemieckimi miastami zaczynają się unosić zapachy korzennych…
0 Komentarzy9 Minuty
15 listopada 2024
Rekordowe targi WTM w Londynie. Ponad 4 tys. wystawców z całego świata
W dniach 5-7 listopada 2024 roku londyńskie hale ExCeL gościły największe w historii…
0 Komentarzy2 Minuty
13 listopada 2024
Sara Binmahfoodh: Chcemy zmienić postrzeganie Arabii Saudyjskiej. Najlepszym sposobem na to jest podróż
Arabia Saudyjska cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Budzi…
0 Komentarzy9 Minuty
31 października 2024
(R)ewolucja w turystyce dzieje się teraz. Obyśmy jej nie przegapili. [XV Forum Promocji Turystycznej]
Zmiany na rynku turystycznym, rewolucja technologiczna, nowa strategia rozwoju - to…
0 Komentarzy22 Minuty
28 października 2024
Dubaj szykuje się na zakupowe szaleństwo
Rozrywka na żywo, koncerty gwiazd, wyjątkowe oferty i zakupowe szaleństwo w czystej…
0 Komentarzy1 Minuty
23 października 2024
Saksonia zaprasza na jarmarki bożonarodzeniowe
Saksończycy od wieków słyną z kultywowania tradycji bożonarodzeniowych. Nie bez kozery…
0 Komentarzy5 Minuty
16 października 2024
„Najlepszym środkiem promocji Korei Południowej jest K-pop”
Zwiększenie liczby polskich turystów do 30 tys. rocznie – taki cel stawia przed sobą…
0 Komentarzy4 Minuty
9 października 2024
Rekordowy wzrost zainteresowania Austrią wśród polskich turystów
0 Komentarzy3 Minuty