Wielka Brytania – śladami Bonda
W związku z premierą nowego filmu o Jamesie Bondzie, Brytyjska Organizacja Turystyczna VisitBritain przygotowała listę plenerów filmowych, w których kręcono „Bondy” i miejsca związane ze stylem życia słynnego agenta.
Jednym z pomysłów, by poczuć się jak agent 007 jest przejażdżka ślizgaczem w dół Tamizy, po której można wspiąć się na O2 – niemalże odtwarzając scenę z filmu „Świat to za mało”, w którym widzimy pościg w dół rzeki, a potem walkę na dachu areny, skąd rozciąga się fantastyczny widok.
W Londynie wielbiciele agenta mogą wybrać się do Greenwich, które wystąpiło w wielu filmach, takich jak „Sherlock Holmes” oraz „Jak zostać królem”, a szczególnie do Old Royal Naval College, który zobaczyć można w filmie „Skyfall”.
W najnowszym filmie o Bondzie „Spectre”, pojawia się londyńska klasyka: gmach Parlamentu oraz Big Ben, most Westminster, City Hall (według projektu Normana Fostera, siedziba władz Londynu i burmistrza Londynu), Tower Bridge oraz oczywiście budynek MI6.
Fani filmowych pościgów samochodowych powinni wybrać się do Londyńskiego Muzeum Filmowego (London Film Museum), gdzie odbywa się wystawa „Bond in Motion”. Ekspozycja obejmuje największą kolekcję pojazdów Bonda, w tym słynne Aston Martin DB5 i Rolls Royce Phantom III Goldfingera z 1937 r., a także motory, trójkołowce, sanie i łodzie. Wystawa trwa do marca 2016 r.
„Bondy” filmowane były nie tylko w Londynie. Zdjęcia do „Skyfall” realizowano również w Szkocji – zwłaszcza w Glencoe w szkockich górach, miejscu znanym z masakry 1692 r. Jest to jedna z najbardziej spektakularnych szkockich dolin, otoczona posępnymi górami, grzmiącymi wodospadami oraz skrzącymi się jeziorami. Miejsce przyciąga turystów, którzy wędrują i wspinają się, a także podglądają dzikie zwierzęta, jak jelenie, orły przednie i kuny leśne.
Szkocja wystąpiła również w innych filmach o Jamesie Bondzie: w „Pozdrowieniach z Rosji” finałowa scena pościgu helikopterem i łodzią rozpoczyna się na Lunga House Pier w Argyll and Bute, a w filmie „Świat to za mało” w roli siedziby MI6 wystąpił zamek Thane. W tym samym filmie zobaczyć można również wieś Kyle of Lochalsh. Śladem Bonda można też wzbić się w przestworza podziwiając widoki zachodniego wybrzeża Szkocji z pokładu hydroplanu wynajętego w Loch Lomond Seaplanes.
Inne bondowskie plenery filmowe w Wielkiej Brytanii:
Eden Project (www.edenproject.com). Ogród botaniczny, który wystąpił w filmie „Śmierć nadejdzie jutro”. Przechodząc przez zdumiewające „biosfery” czujesz, że w każdej chwili zza jednej z wielu egzotycznych roślin może wyłonić się zabójca. Ale nie martw się – jedyni zabójcy, jakich zajdziesz w Eden Project, mają poniżej 10 lat.
Kolej Nene Valley (http://www.nvr.org.uk). Trasa tej wspaniałej kolei parowej wiedzie przez malownicze tereny wschodniej Anglii. Tamtejsze widoki podziwiać można w filmie „Ośmiorniczka”.
Tor wyścigowy Epsom Downs (www.epsomderby.co.uk). Chcesz postawić na zwycięskiego konia lub po prostu wybrać się na fajną wycieczkę? Tu z pewnością wczujesz się w podniecającą atmosferę wyścigów.
Tablica pamiątkowa Seana Connery’ego w Edynburgu – wmurowana w 1996 przez Szkocką Komisję Filmową w miejscu urodzin Seana Connery’ego. Poświęcona pierwszemu aktorowi, który wcielił się w Jamesa Bonda. Można ją znaleźć przy 176 Fountainbridge Street.
Stoke Park (www.stokepark.com) – prestiżowy country club, który posłużył jako tło słynnej sceny golfowej z „Goldfingera”. W klubie tym nakręcono również sekwencje w przepięknej sali balowej z filmu „Jutro nie umiera nigdy”.
Somerset House (http://www.somerset-house.org.uk) – miejsce to udawało siedzibę MI6 w „Jutro nie umiera nigdy”. Dziś jest to jeden z najbardziej uniwersalnych londyńskich obiektów, często wykorzystywany jako plener w filmach. Odbywają się tam koncerty, a na miejscu znajduje się lodowisko.
The Savoy (www.fairmont.com/savoy/). Ten luksusowy londyński hotel często pojawia się na kartach powieści Iana Fleminga, który wspominał, że lubił się tam stołować.
Fortnum and Mason (www.fortnumandmason.com) – założony w 1707 roku Fortnum and Mason to być może najwystawniejszy z londyńskich domów handlowych. W książkach Iana Fleminga Bond mówi, że uwielbia miód z Fortnum & Mason. Sklep oferuje szeroką gamę towarów dla klientów z wyższych klas, w tym rodziny królewskiej.
Budynek MI6 (http://www.mi6.gov.uk/output/Page79.html) – siedziba Secret Intelligence Service (SIS), brytyjskich służb wywiadowczych znanych także jako MI6. Każdy, kto widział film o Bondzie, wie, że MI6 to centrum operacyjne Jamesa Bonda – tam właśnie 007 dostaje misje od M i gadżety od Q. Budynek ten wystąpił przez chwilę w „Golden Eye”, ale najsłynniejsza scena z jego udziałem to początkowe momenty filmu „Świat to za mało”, w których Bond startuje z niego na ślizgaczu w pościgu za zamachowcem. W „Spectre” zostaje wprawdzie zburzony, ale może „powstanie” w kolejnej części przygód o Jamsie.
Scott’s i Rules
Ian Fleming oraz późniejsi autorzy piszący powieści o Bondzie opisują, jak 007 ucztuje w wielu faktycznie istniejących restauracjach i barach. Do restauracji Scott’s ((www.scotts-restaurant.com) Bond zabiera swojego kolegę Billa Tannera (w którego w filmach wcielił się Rory Kinnear) na „mięso z kraba i kufel koktajlu Black Velvet, a najstarsza restauracja w Londynie „Rules” (www.rules.co.uk) pojawia się w „Spectre”.
Martini i perfumy
Koktajle, piwo, wódka, whisky, gin, szampan…Bond nie prowadzi „higienicznego” trybu życia i „delektuje się niezmiennie tym, co je i pije”, jak sam oświadcza w powieści Casino Royal” Iana Fleminga. W „Goldfinger” po raz pierwszy wymawia nieśmiertelne „wstrząśnięte, nie zmieszane, zainspirowane podobno barem Dukes (www.dukeshotel.com/dukes-bar) w dzielnicy Mayfair w Londynie, do którego często chadzał Ian Fleming. W barze serwowany jest słynny drink Fleming 89. Smak tego martini został stworzony we współpracy z londyńską perfumerią Floris (www.florislondon.com), gdzie Fleming zaopatrywał się w wodę kolońską „89″.
Bleheim Palace
W „Spectre”, kiedy Q przekazuje Jamesowi nowego Astona Martina DB10 mówi: „osiąga 60 km w 3.2 sekundy”. Bond ma okazję to sprawdzić jadąc na spotkanie członków organizacji Spectre, które odbywa się w Blenheim Palace w Oxfordshire. W filmie Blenheim Palace gra wprawdzie włoski pałac, ale reprezentuje się imponująco wraz z luksusowymi samochodami zaparkowanymi na podjeździe. http://www.blenheimpalace.com/
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
Egzotyczne wakacje: Malediwy czy Dominikana?
Malediwy i Dominikana to tropikalne kierunki urlopowe, które mają ze sobą wiele…
0 Komentarzy5 Minuty
15 stycznia 2025
„C the Unseen” – Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025
Na pytanie, jak nazywa się miasto na C leżące na wschodzie Niemiec, odpowiedź powinna być…
0 Komentarzy4 Minuty
2 stycznia 2025
Ras Al Khaimah po raz szósty z rekordowym noworocznym widowiskiem
Ras Al Khaimah szósty rok z rzędu Nowy Rok świętuje rekordem. Emirat przywitał 2025 rok…
0 Komentarzy2 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
19 grudnia 2024
Wieczór z Krzysztofem Wielickim w Abu Dhabi w ramach promocji Polski na rynkach arabskich
25 listopada br. w Abu Dhabi zaprezentowano film dokumentalny o życiu i dorobku wybitnego…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2024
Rekordowa liczba turystów odwiedziła Bułgarię
Bułgarzy przewidują, że mijający rok okaże się rekordowy pod względem turystyki – kraj…
0 Komentarzy2 Minuty
5 grudnia 2024
Islandia promuje swoje atrakcje na warsztatach w Warszawie
W Warszawie odbyły się warsztaty, w trakcie których islandzcy touroperatorzy…
0 Komentarzy1 Minuty
5 grudnia 2024
LOT wystartował z zimowym połączeniem do Innsbrucka
Od 1 grudnia br. do stolicy Tyrolu dolecimy bezpośrednio z Polskimi Liniami Lotniczymi…
0 Komentarzy4 Minuty
4 grudnia 2024
Film ,,Pielgrzym nadziei” w Instytucie Cervantesa
Instytut Cervantesa w Warszawie zaprezentował film dokumentalny TVP o Camino de Santiago…
0 Komentarzy2 Minuty