Wielkopolska Izba Turystyczna popiera apel Krakowskiej Izby Turystyki

Logo WIT
Logo WIT

Wielkopolska Izba Turystyczna wystosowała pismo do premiera Morawieckiego, w którym popiera apel Krakowskiej Izby Turystyki w sprawi sytuacji branży turystycznej spowodowanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

O liście Krakowskiej Izby Turystyki pisaliśmy TUTAJ. Przypomnijmy, że jego sygnatariusze domagają się w związku z tym pilnego „doprecyzowania, uchylenia lub zawieszenia w całości artykułu 47 pkt 4 wspomnianej ustawy w przypadkach dotyczących odwołania realizacji imprez turystycznych związanych z koronawirusem COVID-19.” Proponują też, aby rząd zmienił rozporządzenie do ustawy tak, aby klientom, którzy anulowali wyjazdy, można było wypłacać środki z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.
To kolejna inicjatywa wychodząca ze środowiska turystycznego. O problemie słabości takich apeli pisaliśmy TUTAJ

Oto treść apelu Wielkopolskiej Izby Turystycznej (Izba liczy 62 członków):

Szanowny Pan

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Wielkopolska Izba Turystyczna w całości popiera apel Krakowskiej Izby Turystyki wysłany do Pana 2 marca 2020 dotyczący zagrożeń, które niesie ze sobą rozprzestrzenianie się korona wirusa. Branża turystyczna jako pierwsza odczuła to na sobie.

Tutaj zestawienie przykładowych rezygnacji wraz z terminami i kierunkami.

Maj Włochy- grupa osób dorosłych 50 ,

czerwiec Włochy – grupa osób dorosłych 58

Sierpień Włochy  – grupa osób dorosłych – 45

Maj – Zielona Szkoła Hiszpania – 60 osób,

Lipiec – Chorwacja 45 osób dorosłych

35 osób zrezygnowało z wyjazdu do Folgarii/Lavarone w terminie 28.02-08.03.2020

24 osoby z zrezygnowały z wyjazdu do Bormio/Livigno w terminie 28.02-08.03.2020

59 osób zrezygnowało z wyjazdu do Civetty w terminie 06-15.03.2020

37 osób zrezygnowało z wyjazdu do Val Gardeny w terminie 06-15.03.2020

32 osoby zrezygnowały z wyjazdu do Doliny Aosty w terminie 13-22.03.2020

Grupy po 65 osób: Puy St. Vincent w terminie 13-22.03.2020 oraz La Plagne 20-29.03.2020

Dubaj – 30 osób

Sycylia – 50 osób

Berlin, Praga, Wiedeń w maju grupa 90 osób.

Malta koniec marca wylot 25 osób

Tropical Islands 45 osób

Chiny 6 osób

To tylko część o której wiemy, ponieważ ilość rezygnacji rośnie z dnia na dzień.

Do tego dochodzą niezbyt rozważne wypowiedzi i komunikaty np. Ministra Edukacji Narodowej dotyczące wycieczek szkolnych oraz Prezesa UOKiK, którego „rady” nie uwzględniają realiów ustawowych i ekonomicznych. Dlaczego niby Biuro podróży ma oddać całość wpłaty skoro popłaciło zaliczki i wykupiło bilety lotnicze?

Biura podróży nie mogą w jednej chwili zwracać klientom wpłaconych środków, bo są tak naprawdę ich dysponentami przekazując wpłaty klientów do poszczególnych dostawców usług, a więc linii lotniczych, obiektów noclegowych, atrakcji turystycznych, a samemu pracując na często kilkuprocentowych marżach. Dopóki zatem formalnie np. w skutek anulacji lotów przez linię lotniczą nie odzyskają wpłaconych już środków, może zostać zaburzona ich płynność finansowa, co może wywołać lawinę upadków organizatorów turystyki.

Same wskazania ministerstwa spraw zagranicznych nie zobowiązują biur do anulacji wyjazdów! Wprowadzają tylko zamieszanie i panikę klientów. Oczekujemy wsparcia naszej branży jako ważnej gospodarczo 6% dochodu narodowego brutto aby nie doprowadzić do masowych bankructw w turystyce.

Wielkopolska Izba Turystyczna jest gotowa wziąć udział w ewentualnym spotkaniu roboczym dotyczącym tej niecierpiącej zwłoki sprawie.

Włodzimierz Kolat