Wielozadaniowe kurtki 3w1 dla turysty
W podróży musimy być przygotowani na każdą pogodę, słońce, wiatr, deszcz i zimno. Od tego jaką kurtkę wybierzemy przed wyruszeniem na wyprawę małą lub dużą, zależy nie tylko nasz późniejszy komfort ale i zdrowie. Warto rozważyć zakup kurtki 3w1.
Idealna kurtka musi być wygodna, nieprzemakalna, musi chronić od wiatru i zimna. Jeszcze kilkanaście lat temu wybór był trudny: albo musieliśmy kupić grubą I ciepłą kurtkę zimową albo lekką wiatrówkę lub kangurkę. Te drugie chroniły od deszczu, ale niestety w razie wiatru lub spadku temperatury trzeba było pod nie zakładać sweter lub ciepłą bluzę. Z kolei kurtki zimowe w razie ciepła nie nadawały się do noszenia.
Kurtki 3w1 na każdą pogodę
Najlepiej jest postawić na kurtki 3w1. Nie chodzi jednak o liczbę warstw a o liczbę zastosowań.
Kiedy jest umiarkowanie chłodno, ale jednocześnie sucho – możemy założyć warstwę wewnętrzną czyli podpinkę polarową lub puchową. Kiedy pada deszcz, ale nie jest jeszcze zbyt chłodno – wystarczy założyć nieprzemakalną warstwę czyli kurtkę. Kiedy robi się zimno i pada deszcz lub śnieg – zakładamy obie warstwy połączone wspólnym suwakiem.
Połączona kurtka składa się więc z dwóch warstw: nieprzemakalnej a jednocześnie “oddychającej” części zewnętrznej oraz ciepłej wykonanej z polaru lub puchu części wewnętrznej. Obie warstwy nie są zszyte ze sobą na stałe (jak w typowych kurtkach zimowych), dzięki temu kurtka wielofunkcyjna może służyć przy każdej pogodzie a nie tylko przy wielkich chłodach. Najważniejszą bowiem zaletą tej kurtki jest to, że każdą część możemy nosić osobno i dzięki temu jest kurtką na każdą porę roku.
Wydawać się może, że ten sam efekt można osiągnąć kupując osobno lekką kurtkę i bluzę polarową. Jednak w takim wypadku za każdym razem, kiedy chcemy się ubrać lub rozebrać, musimy ściągać osobno dwa razy kurtkę i bluzę, zapinać zamki.
Kurtka wielofunkcyjna jest dobra na wszystko
Kurtka zimowa 3w1 świetnie nadaje się zarówno do wypraw trekingowych, górskich wycieczek, jak i na rower. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest kurtka z podpinką. Dzięki temu, że kurtka zewnętrzna i podpinka są idealnie dopasowane, nie krępują ruchów zarówno podczas wycieczek pieszych, jak i jazdy na rowerze.
Membrana kurtki dzięki swojej budowie przepuszcza przez swe pory na zewnątrz wyprodukowaną przez nasz organizm parę wodną. Daje to naszej skórze komfort. Jednocześnie membrana nie przepuszcza wody spadającej na nią z zewnątrz.
Kurtka 3w1 posiada również ułatwienia, które są niezbędne przy uprawianiu aktywnej turystyki. Dobrany kaptur jest wygodny i regulowany a ściągacze sprawiają, że nie spada nam z głowy. Dzięki rzepom umieszczonym na rękawach możemy regulować te ostatnie. Krój kurtki jest tak dobrany, żeby swobodnie móc zakładać plecak z pasami biodrowymi.
Jeśli wybieramy się w góry kurtka 3w1 spełnia najważniejsze funkcje konieczne do tego, by wycieczka była bezpieczna i komfortowa – chroni przed wiatrem, zimnem i deszczem a dodatkowo odprowadza wilgoć potu, dzięki czemu plecy pod plecakiem nie zamieniają się w ”zimny okład”. Kurtka jest lekka i nie ogranicza naszych ruchów, co ważne w przypadku stromych odcinków szlaku i konieczności przytrzymania się łańcuchów i innych ułatwień.
Sama membrana działa na zasadzie małych porów, które nie przepuszczają cząsteczek wody, a jednocześnie uwalniają pot czyli parę wodną i są wiatroszczelne.
Membrana jest wszyta między dwie warstwy materiału lub stapia się z nimi tworząc laminat trójwarstwowy. Warto zwrócić uwagę na podklejone szwy i zakryte zamki – dzięki temu kurtka jest naprawdę nieprzemakalna.
Kurtki 3w1 w wersji żeńskiej i męskiej
Kurtka damska jest taliowana, ale najlepiej obie części przymierzyć osobno. Kolor, to już wybór osobisty, zależny od gustu.
Podpinka polarowa również świetnie oddycha, ma właściwości izolacyjne i co ważne szczególnie podczas wędrówek pieszych i rowerowych przy zmiennych warunkach pogodowych, szybko schnie.
Niezależnie od tego, czy wybieramy kurtkę męską czy damską zwróćmy uwagę na jej długość – nie może być zbyt krótka. Musi mieć odpowiednią długość rękawów i możliwość wyregulowania mankietów. Z kolei dolna część kurtki powinna dobrze zasłaniać nerki, nawet wtedy, gdy stoimy z rękami uniesionymi do góry (warto w sklepie zrobić próbę).
Artykuł zewnętrzny
POWIĄZANE WPISY
17 stycznia 2025
Plany promocyjne Warszawy na 2025 rok
W nadchodzącym roku promocja Warszawy będzie skoncentrowana przede wszystkim na…
0 Komentarzy5 Minuty
17 stycznia 2025
Egzotyczne wakacje: Malediwy czy Dominikana?
Malediwy i Dominikana to tropikalne kierunki urlopowe, które mają ze sobą wiele…
0 Komentarzy5 Minuty
15 stycznia 2025
„C the Unseen” – Chemnitz Europejską Stolicą Kultury 2025
Na pytanie, jak nazywa się miasto na C leżące na wschodzie Niemiec, odpowiedź powinna być…
0 Komentarzy4 Minuty
14 stycznia 2025
Turystyka w 2025 roku – co nas czeka?
Poznaj trendy w turystyce na 2025 rok: dynamiczne pakietowanie, AI i zintegrowane…
0 Komentarzy3 Minuty
13 stycznia 2025
W poszukiwaniu świątecznych tradycji Mazowsza
Świąteczny czas na Mazowszu z początku XX wieku, to czas licznych wróżb i obyczajów,…
0 Komentarzy7 Minuty
9 stycznia 2025
Wakacje.pl partnerem Gali Waszej Turystyki
Wakacje.pl będą partnerem czwartej edycji Gali Waszej Turystyki. Wydarzenie odbędzie się…
0 Komentarzy2 Minuty
9 stycznia 2025
Sykon w gronie partnerów Gali Waszej Turystyki
Sykon – specjalista w tworzeniu nowoczesnych systemów rezerwacyjnych dla biur podróży –…
0 Komentarzy2 Minuty
28 grudnia 2024
100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2024
Po raz dziewiąty ogłaszamy Listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce –…
0 Komentarzy87 Minuty
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty