50 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce

Portal branżowy WaszaTurystyka.pl, jako pierwszy w Polsce, przestawia ranking najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce w 2016 roku.

Celem naszego rankingu jest wskazanie osób, które wywierają największy wpływ na polski rynek turystyczny i rozwój polskiej turystyki. Są to osoby, które dzięki swoim dokonaniom zawodowym i podejmowanym decyzjom biznesowym lub politycznym przyczyniają się do zmian w szeroko rozumianej branży turystycznej. To pierwsza tego typu próba w Polsce.

Jak dokonaliśmy wyboru?
W pierwszym etapie wybraliśmy 150 nazwisk ze świata biur podróży, hotelarzy, branży MICE, przewoźników, ubezpieczycieli, działaczy turystycznego samorządu, urzędników samorządowych i państwowych, naukowców. Wysłaliśmy do Czytelników portalu ankietę z tymi nazwiskami i pytaniem o stopień rozpoznawalności poszczególnych osób. Tu ciekawostka: zdecydowana większość z najważniejszych przecież osób w polskiej turystyce jest znana najwyżej 25 procentom ankietowanych. Najbardziej rozpoznawalne osoby z listy osiągały 50 – 60 proc. głosów „znam” lub słabo znam”. Świadczy to z jednej strony o słabej medialności tych osób, z drugiej zaś – o słabym zainteresowaniu branży swoim własnym środowiskiem.

Niezależnie od badania rozpoznawalności, poprosiliśmy ekspertów w dziedzinie turystyki o ocenę i wybranie 50 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce. Braliśmy pod uwagę: wpływ na kształtowanie procesów i struktur polskiej turystyki, przyczynianie się do osiągania sukcesu przez polską turystykę, posiadane zasoby finansowe (własne lub organizacji, firmy przez daną osobę zarządzanej), wpływ na zatrudnienie ludzi, medialność, wiarygodność, wizerunek. Eksperci wybrali 70 osób, a z tych wybraliśmy ostateczną 50.

Oczywiście, prawdopodobnie każdy czytający nasza listę, będzie miał do niej uwagi, każdemu brakowało będzie kilku osób, jego zdaniem bardzo ważnych dla polskiej turystyki. Zdajemy sobie sprawę z tego, że publikacja ta wzbudzi kontrowersje, a także z tego, że wiele wartościowych, ważnych i wpływowych w polskiej turystyce osób znalazło się poza naszą pięćdziesiątką. Część z nich tuż poza nią. Jednak taki jest wybór naszego zespołu ekspertów. Będzie to z pewnością podstawa do dyskusji i do tworzenia listy za rok.

Rok 2017 zapowiada się dla polskiej turystyki bardzo ciekawie (m.in. nowe ustawy o usługach turystycznych i o POT), tak więc okazji, by poprawić swoją pozycję na liście lub na nią wskoczyć będzie dużo. Za rok ogłosimy już nie 50. a 100 najbardziej wpływowych osób polskiej turystyki. A tymczasem zapraszamy do zapoznania się z tegoroczną pięćdziesiątką. Znalazło się w niej m.in. 9 przedstawicieli touroperatorów, 9 samorządowców, 5 przedstawicieli linii lotniczych, 5 hotelarzy, 4 agentów, 3 przedstawicieli branży MICE, 3 akademików, 3 polityków.

Grupę ekspertów stanowili

Wojciech Fedyk – ekspert firmy Tourist Consulting, były prezes POT
Krzysztof Góralczyk – prezes biura turystycznego Sport Tourist
Jarosław Kałucki – rzecznik prasowy Travelplanet.pl
Marcin Mączyński, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego
Jerzy Szegidewicz – Instytut Gospodarki Turystycznej
Katarzyna Wełpa – rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej
Adam Gąsior – redaktor naczelny portalu WaszaTurystyka.pl

50 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce w 2016 roku
/określenia w opisach osób są cytatami z opinii ekspertów/

1. Jańczuk Mariusz, prezes biura podróży ITAKA

 

Prezes największego polskiego touroperatora, kreuje trendy w turystyce wyjazdowej. „Geniusz produktu”, posiada świetny instynkt biznesowy, tworzył od podstaw polską turystykę wyjazdową i zna rynek na wylot. Jego firma generuje ponad miliard obrotu, tworzy setki miejsc pracy, osiąga największe zyski i wysyła największą liczbę Polaków za granicę.

2. Bańka Witold, Minister Sportu i Turystyki

 

Minister który decyduje o rozdziale pieniędzy w turystyce, o tym kto będzie prezesem POT, jakie będziemy mieli prawo turystyczne. Minister konstytucyjny, więc jego rozpoznawalność jest duża. Dobrze wypada w mediach. Decyduje o składzie departamentu turystyki w swoim resorcie, a więc i o polityce turystycznej. Ma mocną pozycję w rządzie i gdyby jego zespół przygotował dobrą ustawę o usługach turystycznych i ustawę o POT, obie weszłyby w życie. Decyduje o polityce promocyjnej w kraju i za granicą.

3. Baszczyński Grzegorz, prezes biura podróży Rainbow

 

Jego firma świetne weszła w rynek egzotyki, ciągle wdraża nowe pomysły (np.polskie strefy), jest prekursorem dalekich destynacji czarterowych na bezpośrednich lotach z Warszawy, jest drugim największym touroperatorem w Polsce, gwarantuje setki miejsc pracy, obraca milionami. Baszczyński nie unika wypowiedzi w mediach, kreuje trendy, nie boi się niszowych destynacji w ofercie, osobiście angażuje się w tworzenie produktu. Firma ma stabilną pozycję na giełdzie,

4. Henicz Piotr, wiceprezes biura podróży ITAKA

 

„Twarz” Itaki, największego polskiego touroperatora, zawsze na froncie w czasie kryzysu, nie boi się zabierać głosu w ważnych dla branży sprawach. Człowiek-instytucja, branża ma do niego zaufanie, spokojny, wyważony, stanowi głos rozsądku w wielu gorących tematach.
Bardzo medialna osoba, mająca szerokie spojrzenie na perspektywy rynku, znany z niekonwencjonalnych zachowań w sytuacjach kryzysowych branży, które podtrzymują jego wiarygodność. Odnosi sukcesy w budowaniu wizerunku polskiej firmy turystycznej w kraju i za granicą. Firma ma osiągnięcia wizerunkowe i biznesowe w ekspansji polskiej turystyki na rynkach zagranicznych przy jednoczesnym uzyskaniu wyjątkowo pozytywnych opinii wśród klientów.

5. O’Leary Michael, prezes linii lotniczych Ryanair

 

Szef największego przewoźnika lotniczego na polskim rynku, zmienił sposób myślenia o podróżowaniu przez Polaków. Bardzo medialny, „szalony” i odważny na konferencjach, od jego wizji zależy jaka destynacja zaistnieje w świadomości polskiego konsumenta. Otworzył dla Polaków świat nieba turystycznego i zmienił model podróży zagranicznych krajowych Polaków. Osobowość formatu światowego, człowiek, który przybliżył tanią komunikację lotniczą Europejczykom. Nauczył Polaków podróżować samolotami, dzięki niemu rozwinęło się kilka lotnisk polskich i silną pozycję ma Modlin. Daje zatrudnienie tysiącom ludzi, przewozi miliony.

6. Dymnicki Marcin, prezes biura podróży TUI Poland

 

Jeden z trzech najważniejszych touroperatorów w Polsce, decyduje o być albo nie być setek agentów, obraca milionami, daje setki miejsc pracy, kieruje ogromną siecią sprzedaży naziemnej i przoduje w sprzedaży internetowej. Marka TUI jest wiodąca w Europie i narzuca tempo rozwoju turystyki zorganizowanej. Jakość giganta, niemiecki porządek, zaufanie.

7. Walas Bartłomiej, p.o. prezesa POT

 

Człowiek-instytucja, niezniszczalny, przetrwał ostatnio dwie zmiany prezesów POT i kieruje organizacją w ich zastępstwie. Posiada ogromną wiedzę, jest świetny merytorycznie. Autor strategii marketingowej POT i wielu innych opracowań, praktycznie decyduje o tym w jakim kierunku pójdzie polska promocja turystyczna.
Wybitne zasługi na rzecz kreowania marki turystycznej “Polska” za granicą, budowaniu wizerunku turystycznego kraju oraz konsekwencja w działaniu na rzecz transferu wiedzy o turystyce, i kształceniu kadr dla sektora turystyki. Człowiek-legenda polskiej promocji turystycznej. Wykładowca akademicki, twórca najlepiej ocenianych studiów podyplomowych w hotelarstwie

8. Piątek Krzysztof, prezes biura Neckermann Polska, prezes PZOT

 

Prezes Polskiego Zrzeszenia Organizatorów Turystyki, grupującego najważniejszych i największych touroperatorów na rynku. Szef ważnego touroperatora, od podstaw budował obecność Thomasa Cooka w Polsce, odważny medialnie, dostarcza wiedzy o rynku (raporty), udziela się podczas konsultacji ważnych aktów prawnych. Autor cotygodniowych raportów sprzedaży w biurach podróży, autorytet, konsekwentny w walce o interesy touroperatorów oraz w walce o przedłużenie letnich wakacji. Wprowadził Polskę do katalogu Neckermanna. Bardzo szanowany w środowisku.

9. Niewiadomski Paweł, prezes Polskiej Izby Turystyki

 

Szef największej organizacji branżowej w polskiej turystyce, medialny, rozpoznawalny, wiceprezes ECTAA, jedyny głos polskiej branży w Europie. Posiada dużą wiedzę z zakresu dyrektywy turystycznej, zabezpieczeń finansowych i spraw fiskalnych, zabiera głos w ważnych sprawach, zawsze udziela się przy konsultacjach ważnych aktów prawnych, podejmuje próby lobbingu.
Odniósł sukces we wzmacnianiu siły i pozycji polskich biur turystycznych oraz porządkowaniu systemu prawnego w turystyce, oparte o kulturę kooperacji i merytorykę.
Ma szansę zjednoczyć polskie biura podróży w jedną organizację, bo słabością PIT jest mała liczba członków

10. Souter Brian właściciel spółki PolskiBus.com

 

W ciągu pięciu lat przewiózł 20 mln pasażerów, zmienił całkowicie rynek przewozów w Polsce, zmusił innych przewoźników autobusowych (także przewoźników kolejowych) do wysiłku i zmiany polityki, zatrudnia tysiące ludzi, przewozi miliony.

11. Varadi Jozef Wizz Air

Szef drugiego najważniejszego taniego przewoźnika na rynku polskim, obecnego na polskim rynku od 12 lat. Ciągła ekspansja na polskim rynku (6 baz w naszym kraju), coraz większa popularność (ok. 7 mln pasażerów w tym roku), rozwój sieci i połączeń europejskich, otwarcie na młodych ludzi.

12. Lasek Dawid, podsekretarz stanu w MSiT

Dobry mówca, łatwo nawiązuje kontakt z branżą. Konsekwentnie forsuje swoje pomysły, przeprowadził skutecznie (choć kontrowersyjnie) – w odróżnienie od poprzedników – wprowadzenie w życie ustawy o TFG, pomysłodawca Domu Terytorialnych Marek Turystycznych. Jeśli wjedzie w życie oznaczać to będzie 200 mln zł na realizację pomysłu. Decyduje o kształcie ustawy o usługach turystycznych a także o polityce turystycznej

13. Węgłowski Ireneusz, prezes IGHP, wiceprezes ORBIS

Wieloletni wiceprezes Orbis S.A., praktycznie jedyny, którego w pełni zaakceptowali właściciele Accor. Wyjątkowe osiągnięcia w integracji środowisk turystycznych (w tym fuzji hotelarskich izb gospodarczych) oraz w budowaniu jakości usług hotelarskich w Polsce. Rozbudował IGHP – izba jest najważniejszym i bardzo poważnym graczem na rynku samorządowym, konsekwentnie walczy o prawa hotelarzy.

14. Jeschke Jarosław, prezes zarządu Small Planet

Szefuje jednemu z dwóch najważniejszych przewoźników czarterowych, od lat w branży, rozpoznawalny, odpowiada za decyzje o tym jakie warunki dostają touroperatorzy, decyduje o udanym (lub nie) urlopie tysięcy Polaków. Rok temu Small Planet uznany został za najlepszą linię czarterową. W tym roku wpadka, ale i udana akcja “przepraszająca”.

15. Polaniecki Grzegorz, dyrektor generalny i członek zarządu Enter Air

Jeden z dwóch najważniejszych przewoźników czarterowych w Polsce (ok 30 proc. rynku), konsekwencja w rozwoju firmy (flota 19 samolotów, 5 stałych baz, w tym 4 w Polsce), największy prywatny przewoźnik w Polsce, decyduje o udanych wakacjach Polaków

16. Krawczyk Jerzy, prezes Travelplanet

Szef polskiego członu największego europejskiego multiagenta, nowatorskie pomysły, wprowadzenie samodzielnie swoistego funduszu gwarancyjnego. Decyduje o tym, w jakim stopniu oferty touroperatorów zaistnieją w internecie, kreuje sprzedaż imprez turystycznych online.

17. Mikosz Sebastian, prezes eSky.pl

Od lat w branży, były prezes PLL LOT, szef jednego z najważniejszych portali sprzedaży biletów, rozpoznawalny

18. Kaan Ergun, dyrektor biura Coral Travel Wezyr Holidays

Szefuje jednemu z czterech najważniejszych touroperatorów w Polsce. Tworzy sieć własnych sklepów (ponad 20), utrzymuje silną sieć agentów (ok. 1900). Potentat na kierunku tureckim, w reakcji na kryzys z sukcesem wprowadził do ofery inne destynacje.

19. Skoczyński Wojciech, prezes biura podróży Grecos Holiday

Dzięki niemu Polacy każdego roku poznają nieodkryte dotychczas zakątki Grecji. Grecos to najprężniej rozwijające się biuro podróży w Polsce. Lider na kierunku greckim – ok. 37 proc. Polaków wyjeżdżających do Grecji to klienci Grecosa. Marka Grecos jest powszechnie rozpoznawalna w Grecji i w Polsce.

20. Milczarski Rafał, prezes PLL LOT

Dzięki niemu firma, narodowy przewoźnik lotniczy, idzie powoli do góry. Tworzy nowy wizerunek LOT i „otwiera” Polskę na zagraniczny turystyczny ruch lotniczy. Ma wizję rozwoju firmy, chce do 2020 zdobyć 25 proc. rynku polskiego. W przyszłym roku będzie użytkować osiem Boeingów 787 Dreamliner.

21. Górzny Dariusz, prezes Enovaits SA, wakacje.pl

Jeden z ważniejszych graczy na internetowym rynku agentów, mniej rozpoznawalny od poprzednika, ale prezes silnej firmy.

22. Szpikowski Mariusz, dyrektor naczelny Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze

Kierowana przez niego firma zarządza dwoma portami lotniczymi: w Warszawie i Zielonej Górze; posiada udziały w 10 spółkach nadzorujących działanie lotnisk w Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Modlinie, Wrocławiu, Katowicach, Szczytnie, Bydgoszczy i Rzeszowie.

23. Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity

Jego firma przewiozła 37 mln pasażerów w tym roku, w 2017 roku przewiduje 40 mln pasażerów. Wielki gracz na rynku przewozów krajowych. Konsekwentny rozwój sieci połączeń ekonomicznych TLK.

24. Kalitowska Beata, dyrektor zarządzająca Europäische Reiseversicherung AG Oddział w Polsce

Szefowa jednego z najważniejszych ubezpieczycieli w turystyce udzielającego gwarancji ubezpieczeniowych. Medialna, rozpoznawalna, od wielu lat obecna w branży, aktywna społecznie w PIT i PIU. Wypowiada się na ważkie tematy, konsultuje kluczowe akty prawne.

25. Krzycki Jan, dyrektor Interhome Polska

Szef jednego z ważniejszych touroperatorów na rynku polskim, posiadającego olbrzymią bazę noclegową. Kreuje zwyczaje wakacyjne sporej grupy Polaków – wyjazdy do prywatnych domów i apartamentów.

26. Hulewicz Andrzej, wiceprezes Mazurkas Travel

Ponad 25 lat działalności na rynku MICE, konsekwencja w budowie pozycji na rynku przemysłu spotkań, pełna obsługa tegoż rynku: transport, własne centrum kongresowo-hotelowe, doświadczenie. Duży autorytet, jeden z największych graczy na rynku turystyki przyjazdowej, świetny menadżer, cieszący się dużym szacunkiem.

27. Wójcik Ryszard, prezes firmy Sindbad

Potentat na rynku przewozów autokarowych, firma ma w ofercie 500 miast w 29 krajach Europy, prawie 2 tys. pracowników.

28. Dowgiałło Andrzej, właściciel Anders Group

Niezwykłe osiągnięcia w budowaniu systemów sieci hotelarskich z polskim kapitałem i rozwoju sektora MICE w Polsce, a także budowaniu rzeczywistych podstaw do zainicjowania i dalszego rozwoju turystyki w regionie Warmińsko-Mazurskim.

29. Ignatowski Witold, prezes zarządu Hotele DeSilva

Jeden z najbardziej profesjonalnych ekspertów hotelarstwa i gastronomii, w pełni rozpoznawalny i akceptowany w tym środowisku. Od lat ma wizję stworzenia silnej polskiej sieci hotelowej.

30. Bosowski Grzegorz, prezes Fly.pl

Jeden z najważniejszych agentów internetowych sprzedających oferty touroperatorów, ma udział w decydowaniu o tym kto zaistnieje na rynku online, odsiewa niepewne oferty.

31. Mitulski Janusz, dyrektor ds. rozwoju sieci Marriott International

Znany w branży, wiele lat doświadczenia w hotelarstwie, udziela się społecznie i medialnie. Odniósł osobiste sukcesy w budowaniu i rozwoju międzynarodowych sieci hotelarskich w Polsce (Qubus, Mariott) oraz w budowaniu systemu oceny sektora hotelarstwa służącego podnoszeniu wiedzy i kompetencji kadr turystycznych.

32. Potęga Urszula, prezes MT Polska

Twórczyni i szefowa najważniejszych targów turystycznych, rozpoznawalna, budząca zaufanie, stanowi markę sama w sobie, jako jedyna przetrwała kryzys na rynku targowym i umocniła pozycję TT Warsaw. 25 lat na rynku targowym, zasługi w budowaniu wizerunku Polski i promocji oraz popularyzowaniu turystyki.

33. Celuch Krzysztof, dyrektor Convention Bureau

Propagator światowych trendów w przemyśle spotkań, z sukcesem wdrażający je w Polsce. “Twarz” polskiego sektora MICE, odpowiada za promocję jednej z najbardziej przyszłościowych gałęzi turystyki. Ma ogromny wpływ na rozwój rynku spotkań w Polsce.

34. Ben Arfi Leila, prezes Best Reisen

Odważnie i na czas zdywesryfikowała rynek swoich usług, wprowadziła do oferty luksusowe wczasy korzystając z dostępności połączeń Emirates, posiada silną i bardzo lojalną sieć agentów. Nazwa firmy zgodna ze standardem ofert.

35. Chechlińska Małgorzata, Grupa TRIP

Znaczący udział w wielu ważnych dla turystyki przedsięwzięciach, ważny głos ekspercki w organach doradczych wielu instytucji związanych z rozwojem turystyki w Polsce. Niezwykłe osiągnięcia w prekursorskim budowaniu systemów sieci hotelarskich z całkowicie polskim kapitałem i rozwoju sektora MICE w Polsce. Chyba najbardziej spektakularna kariera w hotelarstwie po 1989 roku.

36. Grocholski Artur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych

„Rzecznik” polskich agentów, medialny głos dużej grupy zawodowej, muszą liczyć się z nim touroperatorzy przedstawiciel i skuteczny obrońca środowiska agentów. Wybrany na drugą kadencję, ma udział we wzmocnieniu pozycji agentów, odnosił sukcesy w negocjacjach z touroperatorami i ubezpieczycielami, uporządkował organizację.

37. Kowalczyk Jacek, dyrektor departament promocji, edukacji, kultury, sportu i turystyki urzędu marszałkowskiego woj. Świętokrzyskiego. Prezes ROT Świętokrzyskie

Niezwykłe osiągnięcia w budowaniu turystycznego wizerunku województwa świętokrzyskiego i tworzenia unikalnych regionalnych produktów turystycznych (rowery) oparte o umiejętność łączenia wszystkich interesariuszy turystyki w regionie. Jeden z nielicznych wysokich urzędników samorządowych, który rozumie i realizuje w praktyce ideę współpracy z branżą. Stworzył silny ROT: mały region – wielkie akcje, dbałość o promocję województwa, wiele płaszczyzn działania.

38. Sikorska Agnieszka, dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej

Doświadczona i skuteczna w działaniu dyrektor biura ROT w jednym z najsilniejszych regionów turystycznych, stanowi wizytówkę działań promocyjnych na szczeblu regionalnym. Włożyła sporo wysiłku w to, żeby Śląsk również był postrzegany jako destynacja turystyczna.

39. Białkowska Monika, dyrektor biura Warszawskiej Organizacji Turystycznej

Szef najważniejszej i najbogatszej lokalnej organizacji turystycznej w Polsce, odpowiedzialna za promocję stolicy kraju i kierunki rozwoju turystyki w Warszawie, silnie zabiega o zwiększenie pozycji stolicy na rynku MICE.

40. Mazurczak Jan, prezes zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

Tworzył struktury będące wzorem łączenia tego, co prywatne z publicznym, z sukcesem wprowadził marketingowe narzędzia i akcje znajdujące swoje zastosowanie w działaniach innych instytucji zarówno na poziomie regionalnym jak i ogólnokrajowym.
Wyjątkowe osiągnięcia w budowaniu wizerunku turystycznego i komercjalizacji w turystyce miejskiej na bazie Poznania. Całym sercem oddany promocji Poznania.

41. Jędrocha Anna, prezes Krakowskiej Izby Turystyki, Symposium Cracoviense

Posiada wyjątkową zdolność promowania Krakowa jako miasta przyjaznego turystom, w szczególności zainteresowanych jego bogatą kulturą i historią. Wspiera branżę hotelarską, jest znakomitym fachowcem i ekspertem w zakresie MICE.

42. Papiernik Rajmund, dyrektor biura zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej

Cichy autor sukcesu kampanii promocyjnej “Dolny Śłąsk – Dotknij Tajemnicy”. Dyrektor bardzo silnej ROT, wdraża nowatorskie i skuteczne pomysły, wzorcowo promuje region. Autor Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców.

43. Stelmańska Izabela, z-ca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UM województwa mazowieckiego

Jeden z nielicznych wysokich urzędników szczebla wojewódzkiego, który rozumie potrzebę ścisłej współpracy z branżą. Zaangażowana w tworzenie marki regionu. “Pierwsza dama” turystyki na Mazowszu.

44. Kachniewska Magdalena, profesor SGH, Katedra Turystyki

Wybitne zasługi w kształtowaniu koncepcji naukowych rozwoju sfery turystyki, w tym szczególnie w sferze innowacji i nowych technologii, rachunku satelitarnego w turystyce, uznane osobiste osiągnięcia we wsparciu rozwoju sytemu POT-ROT-LOT oraz kształceniu kadr w turystyce. Nie ucieka od trudnych problemów, a jej opinie i recenzje są w pełni niezależne, chociaż czasem kontrowersyjne. Bardzo aktywna na wielu płaszczyznach turystyki, uznany autorytet, zaangażowana w akcje na Mazowszu (Rok Wisły), chętna do współpracy, nauki, pomocy.

45. Migdal Marek, prezes Forum Turystyki Regionów 

Jego drugie imię to Turystyka. Niezwykle cenne i konsekwentne oraz wieloletnie prowadzenie działań mających na celu budowania i wzmocnienie systemu POT-ROT-LOT, w tym stworzenie systemu LOT w województwie zachodniopomorskim oraz transferu wiedzy dla sektora turystyki (Gremia Ekspertów).
Jeden z najlepszych w Polsce znawców struktur terytorialnych i LOT-ów, autorytet i ekspert, niestrudzony propagator idei trójdzielnego systemu promocji i w ogóle promocji turystycznej,

46. Gołembski Grzegorz, profesor UE w Poznaniu, Katedra Turystyki

Twórca Katedry Turystyki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, najściślejsza czołówka elitarnej grupy naukowców, których dorobek naukowy zmienia oblicze polskiej turystyki. Wybitne zasługi w kształtowaniu koncepcji naukowych rozwoju sfery turystyki, osobiste osiągnięcia w obronie sytemu POT-ROT-LOT oraz kształceniu kadr w turystyce.

47. Srebro Bożena, Małopolska Organizacja Turystyczna

Największy autorytet w agroturystyce, niedostatecznie wykorzystana przez decydentów, twórczyni wzorcowych szlaków agroturystycznych w Małopolsce, propagatorka agroturystyki na najwyższym poziomie. W obszarze jej zainteresowań zawsze są potrzeby turystów. Niezwykłe osiągnięcia i konsekwencja w działaniu na rzecz budowania lokalnych produktów turystycznych.

48. Chmielewski Grzegorz, wiceprezes PIT, prezes śląskiego oddziału PIT

“Szara eminencja” w PIT, niezastąpiony organizator imprez dla członków organizacji. Sympatyczny i łatwo nawiązujący kontakty z ludźmi. Prezes największego i najprężniej działającego oddziału PIT.

49. Dziedzic Ewa, profesor SGH, kierownik katedry Turystyki

Ekspert i wszystko jasne. Naukowy dorobek, którego wartość jest nie do przecenienia, w szczególności przy wyznaczaniu kierunków rozwoju turystyki w Polsce.

50. Pawłowski Sylwester, prezes zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej województwa łódzkiego

Twórca Łódzkiej ROT, wieloletni jej prezes. Przykład idealnej współpracy regionu ze stolicą województwa, samorządu z sektorem prywatnym. Jeszcze jako członek rady POT był zwolennikiem wielkich zmian w POT.