Włocławek – industrialna siła z turystycznym potencjałem

fot. Ewa Wolniewicz

W świadomości przeciętnego Polaka Włocławek jawi się jako miasto przemysłowe. Znajdują się tu znane zakłady pracy, a odsetek osób zatrudnionych w przemyśle wynosi ponad 61 proc., co jest jednym z najwyższych wskaźników w kraju. W szczególności dynamicznie rozwijają się sektory przemysłowe wykorzystujące automatyzację pracy i zwiększające jej efektywność.

Na zaproszenie władz miasta miałem okazję uczestniczyć w wizycie prasowej, podczas której zwiedziliśmy czołowe włocławskie zakłady. Spacerując po tym interesującym mieście, zwłaszcza wzdłuż przepięknych nadwiślańskich bulwarów, dostrzec można również ogromny potencjał dla rozwoju turystyki. Ale o tym później.

Włocławek, jedno z najstarszych miast w Polsce, leży nad Wisłą w centralnej części kraju, na pograniczu województw mazowieckiego, łódzkiego i wielkopolskiego. Miasto jest doskonale skomunikowane – przebiega przez nie sieć dróg krajowych oraz autostrada A1. Rzeka Wisła pełni funkcję zarówno gospodarczą, jak i turystyczną. Włocławek otaczają lasy oraz szlaki turystyczne Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego i rezerwatu Kulin. Bliskość jezior dodaje atrakcyjności miastu i przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.

fot. Ewa Wolniewicz

Przemysłowy charakter Włocławka

Na mapie przemysłowej Włocławka wyróżniają się następujące zakłady:

  • Anwil S.A. – jedyny w Polsce producent suspensyjnego polichlorku winylu, wykorzystywanego m.in. w budownictwie. Firma zatrudnia ponad 1700 osób.
  • Guala Closures DGS Poland S.A. – największy na świecie producent zakrętek dla przemysłu spirytusowego, spożywczego i farmaceutycznego, zatrudniający blisko 700 osób. DGS to potentat branży na rynku polskim. 75 proc. przychodów pochodzi z eksportu, a firma pracuje dla wszystkich światowych producentów alkoholowych.
  • Salamander Window & Door Systems S.A. – producent systemów profili okiennych i drzwiowych, z historią sięgającą 30 lat. Zatrudnia około 630 pracowników.
  • Fabryka Fajansu – manufaktura słynąca z ręcznie malowanych wyrobów, nawiązujących do tradycyjnych kobaltowych wzorów.

Każda z tych firm jest wizytówką miasta, a możliwość podglądania procesów produkcyjnych, choć ograniczona, stanowi unikalne doświadczenie. Możliwość bezpośredniego obserwowania procesów produkcyjnych to wyjątkowa atrakcja, nie zawsze dostępna. Szczególnie w ANVIL S. A. – ze względu na liczne zagrożenia – goście praktycznie nie są wpuszczani.

fot. Ewa Wolniewicz

Turystyka i kultura

Prezydent Włocławka, Krzysztof Kukucki, podkreśla, że rozwój turystyki jest jednym z priorytetów miasta. Planowane są inwestycje w zieleńce, parki i punkty rekreacji, które przekształcają Włocławek w miejsce przyjazne mieszkańcom i turystom. Bulwary nadwiślańskie oraz Przystań przy ul. Piwnej stają się centrum wydarzeń plenerowych, takich jak koncerty i festiwale.

W okresie wiosenno-letnim odbywa się tu szereg imprez plenerowych przyciągających do miasta dziesiątki tysięcy osób. To m. in. koncerty z okazji Majówki, Dni Włocławka, koncerty na zakończenie lata, Festiwal Wisły oraz cyklicznie odbywający się Festiwal Fajansu. Specjalnie dla młodzieży są organizowane imprezy dedykowane np.: Festiwal Nowej Muzyki, Zloty Youtuberów, United Session, a także zawody deskorolkowe.

Miasto oferuje również bogatą infrastrukturę kulturalną, w tym Teatr Impresaryjny, Galerię Sztuki Współczesnej i Centrum Kultury Browar B. W każdy weekend odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne i sportowe. Wśród najważniejszych zabytków warto wymienić gotycką bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP oraz zabytkowe kamienice i spichrze, w tym Czarny Spichrz. Nową atrakcją jest Skarbiec Fajansu – interaktywne muzeum poświęcone włocławskiej ceramice.

Jednych z istotnych miejsc na trasie zwiedzania Włocławka jest pomnik upamiętniający miejsce tragicznej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.

Najnowszą atrakcją turystyczną jest Skarbiec Fajansu, który przenosi odwiedzających do multimedialnego świata włocławskiej ceramiki, nawiązując do 150-letniej tradycji produkcji wyrobów fajansowych. Jego sercem jest amfiteatr, w którym znajduje się wystawa stała, prezentująca unikatowe dzieła fajansowe. Interaktywne przestrzenie podzielono na ścieżki, dostosowane do wieku zwiedzających.

Miasto stawia na szkolnictwo zawodowe i wyższe. Od ponad 100 lat działa Zespół Szkół Technicznych, który kształci w zawodach poszukiwanych przez lokalne zakłady. Ponadto we Włocławku obecne są dwie uczelnie wyższe: prywatna Kujawska Szkoła Wyższa oraz publiczna Państwowa Akademia Nauk Stosowanych.

fot. Ewa Wolniewicz

Plany na przyszłość

W planach na przyszłość jest intensywna rozbudowa infrastruktury turystycznej, w tym nowych atrakcji. W 2025 roku planuje się zakup kilku łodzi flisackich o niskim zanurzeniu. Pozwoli to na poszerzenie oferty turystycznej o rejsy po Wiśle.

Według informacji podanej przez prezydenta Kukuckiego w mieście jest ok. 1200 miejsc hotelowych w dobrym standardzie. W trakcie tygodnia zajmują je głównie goście biznesowi, współpracujący z miejscowymi firmami. Rozwój ruchu turystycznego zapewniłby większe obłożenie hoteli w weekendy i zachęciłby potencjalnych inwestorów do budowy kolejnych.

Należy też wspomnieć o Pałacu Bursztynowym. Jest on położony w jednohektarowym ogrodzie z licznymi alejkami, fontannami i rzeźbami. Posadzono w nim 40 tysięcy roślin. Hotel mieści 36 obszernych pokoi. Został oddany do użytku w roku 2009, ale elewacja i wnętrza przypominają styl klasyczny.

Rozwój infrastruktury i ruchu turystycznego to złożony i niełatwy proces. Obserwując zaangażowanie połączone z pasją włodarzy Włocławka wierzę, że w niedalekiej przyszłości ilość turystów i odwiedzających powiększy się. To powinno wzbudzić zainteresowanie inwestorów, którzy zaczną wypełniać ewentualne luki w infrastrukturze.

Włocławek zamierza pozyskiwać potencjalnych inwestorów w sposób systemowy. Uczestniczyliśmy we Włocławskim Forum Gospodarczym, które odbyło się w listopadzie w Centrum Kultury Browar B. Była to doskonała okazja dla włocławskich przedsiębiorców, którzy mogli poznać inne firmy i nawiązać kontakty. W trakcie Forum prezentowane były zagraniczne i lokalne izby gospodarcze oraz izby przemysłowo – handlowe. Zakłada się, że Włocławskie Forum Gospodarcze będzie imprezą cykliczną, organizowaną dwa razy w roku.

W trakcie dyskusji o turystyce z udziałem prezydenta Krzysztofa Kukuckiego nasunęły się dwie konkluzje:

  • rozwój turystyki w mieście i regionie powinien odbywać w sposób harmonijny i zaplanowany. Do tego celu niezbędny jest profesjonalny program opracowany przez zespół specjalistów, zarówno naukowców, jak i praktyków.
  • ja z kolei sugerowałem uspołecznienie programu tego rozwoju, poprzez wciągnięcie do jego wdrażania przedsiębiorców turystycznych. Najczęściej daje to efekt synergii, który ułatwia i przyśpiesza wszelkie działania. Taką formułę stwarza Lokalna Organizacja Turystyczna. Tu jest kilka możliwości; jedną z nich jest zacieśnienie związków z Nadwiślańską Organizacją Turystyczną, która już organizuje imprezy we Włocławku.