Wrocław zaprasza na koncerty organowe
Od czerwca do końca września w każdy piątek będzie można posłuchać koncertów organowych we wrocławskiej bazylice św. Elżbiety. Zniszczone w pożarze w 1976 roku słynne organy Englera ponownie rozbrzmiewają we Wrocławiu.
Budowę wielkich organów w kościele pw. św. Elżbiety rozpoczął w 1750 roku Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Monumentalny instrument wyposażony został w 54 głosy brzmiące oraz rejestr dzwonów i kotłów naturalnych. Zwane „głosem Śląska” organy były instrumentem koncertowym najwyższej klasy i doskonałym przykładem sztuki barokowej. Prospekt organowy, złocony i polichromowany, został ozdobiony figurami muzykujących aniołów, proroków Starego Testamentu oraz personifikacjami harmonii i dysonansu. Autorami rzeźb byli Johann Albrecht Siegwitz z Bambergu oraz August Leopold Jaeschke.
Druga wojna światowa, która zniszczyła niemal 80 proc. miasta, z kościołem św. Elżbiety obeszła się łaskawie. „Głos Śląska” zabrzmiał z pełną mocą tuż po wojnie. Liczącą ponad 200 lat historię organów przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 roku strawił wnętrze kościoła. Bezcenny instrument, wykonany w większości z drewna, spłonął niemal w całości. Z monumentalnego dzieła pozostało jedynie sześć nadpalonych fragmentów rzeźb.
Największy projekt odbudowy
W roku 2011 Miasto Wrocław podjęło decyzję o odbudowie organów we wrocławskim kościele garnizonowym. Przy współpracy z Ordynariatem Polowym Wojska Polskiego rozpoczęto największy na świecie po II wojnie światowej projekt odbudowy organów. W drodze przetargu wybrani zostali specjaliści o światowej renomie – Orgelbau Klais, Manufacture d’Orgues Thomas i Zych Zakłady Organowe. Odbudowę rozpoczęto w roku 2018.
W rekonstrukcji instrumentu zachowano oryginalny kształt piszczałek i wykorzystano technologie stosowane w XVIII wieku, w tym ręczne narzędzia do wykończenia powierzchni drewna i klej kostny do łączenia elementów. Do wykonania złoceń użyto 24-karatowego złota. We wrocławskiej pracowni odtworzono monumentalny prospekt organowy, na który składa się 500 różnych elementów, w tym osiem kilkumetrowych rzeźb. Dzięki zaangażowaniu i pracy setek osób stało się niemożliwe i „głos Śląska” ponownie może zabrzmieć w sercu Wrocławia. Odbudowane organy mają 16,6 metra wysokości, prawie 11 metrów szerokości (po łuku). Są wyposażone w 54 głosy – najmniejsza piszczałka mierzy 6 mm, a największa prawie 12 metrów. Inauguracja instrumentu miała miejsce w styczniu 2022 roku.
Koncerty w każdy piątek
Wydział Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w bezpłatnych koncertach organowych, które odbywają się co piątek o godz. 19.00 w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu – od czerwca do końca września. Zaplanowano także dwa koncerty z udziałem chóru: 15 sierpnia oraz 11 listopada (także o godz. 19.00). Program i szczegółowe informacje będzie można znaleźć na stronie https://www.wroclaw.pl/tag/organy-michaela-englera
Materiał partnera
POWIĄZANE WPISY
31 grudnia 2024
Stolica polskiej piosenki nie tylko na weekend
Opole, jedno z najstarszych miast w Polsce, to miejsce o wyjątkowym charakterze i bogatej…
0 Komentarzy3 Minuty
31 grudnia 2024
Gniezno stawia na HerStory. Pierwsza żeńska figura na Trakcie Królewskim
Pierwsza żeńska figura została odsłonięta w wigilijny poranek na Trakcie Królewskim w…
0 Komentarzy1 Minuty
31 grudnia 2024
Koncert muzyki szkockiej i irlandzkiej z podróżniczymi opowieściami będzie do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy1 Minuty
30 grudnia 2024
Bolesław Chrobry stał się wirtualnym ambasadorem Gniezna
„Niech Nowy Rok będzie czasem jedności i dumy z naszego dziedzictwa!” – życzy osobiście…
0 Komentarzy1 Minuty
30 grudnia 2024
Skok z Powerem do wylicytowania podczas IV Gali Waszej Turystyki
Już 10 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Renaissance odbędzie się IV Gala Waszej…
0 Komentarzy2 Minuty
28 grudnia 2024
100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2024
Po raz dziewiąty ogłaszamy Listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce –…
0 Komentarzy88 Minuty
20 grudnia 2024
Certyfikaty POT: najlepsze produkty turystyczne 2024 roku
Złoty Certyfikat POT dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Morskie Centrum Nauki…
0 Komentarzy3 Minuty
20 grudnia 2024
Wakacyjne plany Polaków na 2025 rok: poszukiwanie rodzinnych korzeni, przygody z adrenaliną i odkrywanie kraju
Jak wynika z najnowszego raportu, apetyt na podróże w 2025 roku będzie nadal rósł.…
0 Komentarzy6 Minuty
20 grudnia 2024
Już cztery polskie regiony zostały wyróżnione przez Przewodnik Michelin
Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie Przewodnik…
0 Komentarzy5 Minuty